Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-04| Teledetekcja, Sprzęt

Rusza Krajowy System Informacji Dronowej

Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość cyfrowego, skutecznego zarządzania swoimi podstawowymi danymi – to tylko część z udogodnień, jakie przynosi nowy portal Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego o nazwie Krajowy System Informacji Dronowej (KSID).


Rusza Krajowy System Informacji Dronowej

4 kwietnia został oficjalnie uruchomiony portal Krajowy System Informacji Dronowej (KSID), dzięki któremu użytkownicy zyskali dostęp do pierwszej części nowo wytworzonych, w pełni profesjonalnych usług dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w starej przestrzeni WWW – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie „do odczytu”.

W pierwszym etapie wdrożenia KSID-u udostępnione zostały usługi wspierające realizację spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji. Wszyscy użytkownicy dronów zyskali również możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. Kolejne udogodnienie to cyfrowa komunikacja z pracownikami ULC w pilnych sprawach.

Wdrożenie usługi wiąże się również z uruchomieniem niezauważalnego dla użytkowników serwisu administracyjnego „e-Drony ULC”, który jest nowoczesnym rozwiązaniem digitalowym dla pracowników urzędu, niezbędnym do elektronicznej obsługi procesów administracyjnych. Dzięki automatyzacji niektórych czynności przebieg procesów urzędniczych ulegnie znacznemu skróceniu.

Warto także dodać, że w portalu KSID udostępniona została usługa „e-learningu” mająca na celu wspieranie użytkowników w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów BSP. Użytkownicy mogą odbyć w pełni elektronicznie szkolenie i egzamin w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapiszą się na jego koncie. Dodatkowo usługa dostarcza materiały szkoleniowe przygotowujące użytkowników do egzaminu w podkategorii A2.

W ramach projektu „Usługi Cyfrowe dla BSP” realizowane są także narzędzia skierowane do instytucji państwowych biorących udział w działaniach ratowniczych albo operacjach związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa państwowego lub publicznego. Jednym z takich narzędzi jest system „Dynamic Safety & Security” (DSS) umożliwiający uprawnionym podmiotom składanie wniosków do PAŻP o wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w dostępności przestrzeni powietrznej, związanych z priorytetowymi działaniami operacyjnymi.

Jak podkreśla PAŻP, to nie koniec nowości w zakresie przygotowania i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań związanych z usprawnieniem rynku dronowego w Polsce. Już wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja pod nazwą „Drone Tower” – oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (check-in). Natomiast jeszcze w tym kwartale KSID zostanie rozwinięty m.in. o nowoczesne narzędzie do planowania misji.

Źródło: PANSA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS