|2024-04-04|
Teledetekcja, Sprzęt
Rusza Krajowy System Informacji Dronowej
Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość cyfrowego, skutecznego zarządzania swoimi podstawowymi danymi – to tylko część z udogodnień, jakie przynosi nowy portal Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego o nazwie Krajowy System Informacji Dronowej (KSID).
4 kwietnia został oficjalnie uruchomiony portal Krajowy System Informacji Dronowej (KSID), dzięki któremu użytkownicy zyskali dostęp do pierwszej części nowo wytworzonych, w pełni profesjonalnych usług dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w starej przestrzeni WWW – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie „do odczytu”.
W pierwszym etapie wdrożenia KSID-u udostępnione zostały usługi wspierające realizację spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji. Wszyscy użytkownicy dronów zyskali również możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. Kolejne udogodnienie to cyfrowa komunikacja z pracownikami ULC w pilnych sprawach.
Wdrożenie usługi wiąże się również z uruchomieniem niezauważalnego dla użytkowników serwisu administracyjnego „e-Drony ULC”, który jest nowoczesnym rozwiązaniem digitalowym dla pracowników urzędu, niezbędnym do elektronicznej obsługi procesów administracyjnych. Dzięki automatyzacji niektórych czynności przebieg procesów urzędniczych ulegnie znacznemu skróceniu.
Warto także dodać, że w portalu KSID udostępniona została usługa „e-learningu” mająca na celu wspieranie użytkowników w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów BSP. Użytkownicy mogą odbyć w pełni elektronicznie szkolenie i egzamin w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapiszą się na jego koncie. Dodatkowo usługa dostarcza materiały szkoleniowe przygotowujące użytkowników do egzaminu w podkategorii A2.
W ramach projektu „Usługi Cyfrowe dla BSP” realizowane są także narzędzia skierowane do instytucji państwowych biorących udział w działaniach ratowniczych albo operacjach związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa państwowego lub publicznego. Jednym z takich narzędzi jest system „Dynamic Safety & Security” (DSS) umożliwiający uprawnionym podmiotom składanie wniosków do PAŻP o wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w dostępności przestrzeni powietrznej, związanych z priorytetowymi działaniami operacyjnymi.
Jak podkreśla PAŻP, to nie koniec nowości w zakresie przygotowania i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań związanych z usprawnieniem rynku dronowego w Polsce. Już wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja pod nazwą „Drone Tower” – oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (check-in). Natomiast jeszcze w tym kwartale KSID zostanie rozwinięty m.in. o nowoczesne narzędzie do planowania misji.
Źródło: PANSA
|