Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-12| Sprzęt

Podsumowanie ruchu dronów w 2023 r.

Ośrodek Bezzałogowych Statków Powietrznych przedstawił statystyki operacji bezzałogowych statków powietrznych, jakie zostały obsłużone przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w ubiegłym roku.


Podsumowanie ruchu dronów w 2023 r.
Podsumowanie ruchu dronów w 2023 r.
Podsumowanie ruchu dronów w 2023 r.

Według danych pochodzących z systemu PansaUTM w 2023 roku liczba aktywnych, unikalnych użytkowników systemu wyniosła około 47 700. Zgłosili oni łącznie 668 786 operacji BSP poprzez utworzenie tzw. Check-In. To ponad dwa razy więcej niż liczba załogowych operacji VFR obsłużonych przez informatorów FIS, która w analogicznym okresie wyniosła ponad 275 tys.

Pomimo utrudnień spowodowanych brakiem dostępności do aplikacji mobilnej DroneRadar, odnotowano wzrost Check-Inów względem 2022 r. na poziomie 12,7%. W odniesieniu do 2021 r. liczba zgłoszeń wzrosła natomiast o 24%. Najwięcej operacji BSP zgłoszono w okresie między majem a lipcem 2023 r., a najmniej – pod koniec roku.

Rok do roku wzrosła także liczba misji zaplanowanych w systemie PansaUTM i zaakceptowanych przez Dział Koordynacji Operacji BSP. W 2023 r. około 3000 unikalnych użytkowników zaplanowało 22 366 takich misji. W stosunku do wcześniejszego roku oznacza to wzrost o 19,4%, a w odniesieniu do 2021 r. – o 9,9%.

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego na dzień 31 grudnia 2023 roku w Polsce było zarejestrowanych 222 086 operatorów BSP.

Źródło: PAŻP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS