Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-26| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

Rusza realizacja grantu 3MAP dotyczącego obniżeń terenu w obszarach deltowych

Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii środowiska AGH w Krakowie 19 czerwca br. odbyło się spotkanie rozpoczynające realizację grantu naukowego pt. „3MAP: Monitoring, Modelowanie i Minimalizowanie obniżeń powierzchni terenu w obszarach deltowych”. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 25.


Rusza realizacja grantu 3MAP dotyczącego obniżeń terenu w obszarach deltowych
Rusza realizacja grantu 3MAP dotyczącego obniżeń terenu w obszarach deltowych
Rusza realizacja grantu 3MAP dotyczącego obniżeń terenu w obszarach deltowych

W spotkaniu uczestniczyli: dr inż. Artur Guzy (kierownik projektu), dr inż. Wojciech Witkowski, mgr inż. Magdalena Łucka oraz inż. Sebastian Walczak – wszyscy z WGGiIŚ AGH. Ponadto wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji zagranicznych, z którymi wspólnie realizowany będzie grant: dr Philip Minderhoud z Uniwersytetu w Wageningen w Holandii oraz prof. Pietro Teatini z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech.

Projekt 3MAP dotyczy obniżeń terenu w obszarach deltowych – zagadnienia o znaczeniu globalnym, które w głównej mierze spowodowane jest ekscesywnym eksploatowaniem wód podziemnych i podnoszeniem się poziomu oceanu światowego. Głównym celem projektu jest pogłębienie fundamentalnego zrozumienia tego zjawiska, dostarczenie wiarygodnych prognoz i przyczynienie się do opracowania skutecznych strategii minimalizowania jego skutków w celu ochrony obszarów deltowych przed zatopieniem.

Badania realizowane w ramach projektu skupią się na obszarze delty Mekongu w Wietnamie, trzeciej co do wielkości delcie na świecie, zamieszkanej przez około 18 milionów osób, mającej duże znaczenie rolnicze i gospodarcze. Rezultaty grantu przyniosą konkretne wnioski i zalecenia naukowe, które pozwolą na podjęcie działań mających na celu zmniejszenie eksploatacji wód podziemnych i minimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków obniżeń terenu w przyszłych dekadach.

Projekt będzie realizowany w latach 2024–2027.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS