Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-12-18| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Mekong pod presją - ludzkość vs. zmiany klimatyczne i duże inwestycje

Mgr inż. Anna Podkowa, naukowiec z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej oraz członek dwóch zespołów badawczych NASA, została zaproszona na konferencję w Fulbright University Vietnam poświęconą badaniom dorzecza Mekongu. Wspólnie z doktorem Son'em V. Nghiem z NASA Jet Propulsion Laboratory zaprezentowali metodologię monitorowania stanu i przepływu rzeki przy użyciu satelitarnych, pasywnych danych mikrofalowych pochodzących z sensora SMAP.


Mekong pod presją - ludzkość vs. zmiany klimatyczne i duże inwestycje <br />
Rzeka Mekong w Wietnamie
Rzeka Mekong w Wietnamie
Mekong pod presją - ludzkość vs. zmiany klimatyczne i duże inwestycje <br />
Anna Podkowa podczas konferencji w Wietnamie
Anna Podkowa podczas konferencji w Wietnamie
Mekong pod presją - ludzkość vs. zmiany klimatyczne i duże inwestycje <br />
Anna Podkowa na jednej ze stacji pomiarowych zlokalizowanych w delcie rzeki Mekong
Anna Podkowa na jednej ze stacji pomiarowych zlokalizowanych w delcie rzeki Mekong

Rzeka Mekong płynąca przez kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym przez Wietnam, staje w obliczu poważnych zagrożeń związanych z działalnością antropogeniczną (budowa tam i kanału) oraz zmianami klimatycznymi. Istotne jest zatem monitorowanie rzeki oraz dokumentowanie obecnych i przyszłych warunków rzecznych w celu oceny skutków zmian w regionie Mekongu.

Po konferencji „Mekong River System and Multi-Dimensional Change under Human and Climate Pressures” (13–14 listopada br.) naukowcy udali się do kilku stacji pomiarowych zlokalizowanych w delcie rzeki Mekong w Wietnamie, aby poznać specyfikę wykonywanych tam pomiarów i dowiedzieć się, jakie dane zbierane są na stacjach.

Kilka dni w delcie Mekongu pozwoliło również na obserwację życia codziennego ludzi żyjących w tym rejonie, które nierozerwalnie związane jest z rzeką. Mekong to nie tylko miejsce połowów ryb czy droga wodna, ale także kluczowe źródło nawadniania pól ryżowych oraz centrum handlu.

Niewłaściwe wykorzystanie tam wybudowanych w górnym biegu rzeki dało się już we znaki, pogłębiając w latach 2019 i 2020 suszę w dolnym biegu Mekongu, natomiast planowany kanał (Funan Techo Canal) prawdopodobnie przekieruje wodę z systemu rzecznego Mekongu do wybrzeży Kambodży, pozbawiając mieszkańców Wietnamu znacznych zasobów wodnych. To tylko kilka z wyzwań, przed którymi stoją mieszkańcy dorzecza Mekongu.

Współpraca Anny Podkowy z NASA rozpoczęła się w 2020 r., a wyniki pierwszych wspólnych badań, które dotyczyły wykrywania momentu zamarzania i topnienia lodu na rzekach arktycznych z wykorzystaniem danych SMOS zostały przedstawione w publikacji: „Ice Freeze-up and Break-up in Arctic Rivers Observed with Satellite L-band Passive Microwave Data from 2010 to 2020”.

W lipcu 2023, podczas pobytu w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia, USA), Anna została zaproszona do dwóch zespołów badawczych NASA –monitorującego rzekę Mekong oraz badającego zmiany pokrycia terenu w Azji Południowo-Wschodniej.

Podczas pobytu w Stanach Anna Podkowa wzięła także udział w konferencji IGARSS 2023, na której zostały przedstawione jej wspólne badania z naukowcami z NASA Jet Propulsion Laboratory, Institute of Arctic and Alpine Research w Kolorado i Budapest University of Technology and Economics. Badania dotyczyły monitorowania przepływu rzeki z wykorzystaniem pasywnych danych mikrofalowych i ich potencjalnej synergii z danymi SWOT.

Źródło: ZFTiSIP PW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama