|2024-06-13|
Geodezja, Edukacja, Ludzie
Kazimierz Ćmielewski z nominacją profesorską od prezydenta RP
Kancelaria Prezydenta RP wystosowała list w sprawie nadania prof. dr hab. inż. Kazimierzowi Ćmielewskiemu tytułu naukowego profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport. Prof. Ćmielewski jest wieloletnim pracownikiem Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr, autorem ponad 80 patentów i wzorów użytkowych, specjalizuje się w geodezji inżynieryjno-przemysłowej.
Kazimierz Ćmielewski rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ w Katedrze Geodezji i Fotogrametrii Akademii Rolniczej we WrocÅ‚awiu (obecnie UPWr) po ukoÅ„czeniu studiów w 1981 roku. W 1991 roku otrzymaÅ‚ stopieÅ„ doktora nauk technicznych na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a w 2008 r. – stopieÅ„ doktora habilitowanego na AGH w Krakowie. W 2014 r. zostaÅ‚ zatrudniony na UPWr na stanowisku profesora uczelni.
W pracy naukowej prof. Ćmielewskiego skupiaÅ‚ siÄ™ na zagadnieniach naukowych zwiÄ…zanych z geodezjÄ… inżynieryjnÄ…, które można zgrupować w nastÄ™pujÄ…ce kompleksy tematyczne: 1) opracowanie geodezyjnych metod, przyrzÄ…dów oraz zintegrowanych systemów geodezyjnych usprawniajÄ…cych procesy pomiarowe geometrii obiektów inżynierskich: torów podsuwnicowych, dźwignic, urzÄ…dzeÅ„ przemysÅ‚owych, tuneli (od 1981 roku do teraz), 2) badania nad możliwoÅ›ciÄ… zastosowania techniki Å›wiatÅ‚owodowej do testowania dalmierzy elektronicznych (w latach 1992–2002), 3) eksperymentalne prace nad możliwoÅ›ciÄ… zastosowania technik mechanicznej i optoelektronicznej w systemach i oprzyrzÄ…dowaniu wspomagajÄ…cym precyzyjne prace pomiarowe w geodezji inżynieryjnej, w instrumentoznawstwie geodezyjnym oraz w badaniu przemieszczeÅ„ obiektów hydrotechnicznych i budowli wysmukÅ‚ych (od 1985 roku do chwili obecnej).
CaÅ‚a dziaÅ‚alność naukowa i dydaktyczna prof. Ćmielewskiego opieraÅ‚a siÄ™ na nowatorskich rozwiÄ…zaniach, których oryginalność potwierdzajÄ… uzyskane Å›wiadectwa wynalazków i wzorów użytkowych. Należy podkreÅ›lić, że spoÅ›ród 81 zgÅ‚oszonych i uzyskanych praw patentowych i ochronnych 12 stanowiÄ… wÅ‚asne, indywidualne opracowania, a pozostaÅ‚e opracowane zostaÅ‚y w zespoÅ‚ach badawczych. Motywem przewodnim dziaÅ‚alnoÅ›ci profesora byÅ‚a „wola” usprawnienia geodezyjnych pomiarów przez wprowadzenie odpowiednich rozwiÄ…zaÅ„ konstrukcyjnych – w latach 80. byÅ‚y to rozwiÄ…zania w wiÄ™kszoÅ›ci mechaniczne, nastÄ™pnie sukcesywnie zaczęły pojawiać siÄ™ rozwiÄ…zania mechaniczno-elektroniczne, a od kilkunastu lat sÄ… to rozwiÄ…zania oparte o technikÄ™ optoelektronicznÄ….
Zainteresowania naukowe zwiÄ…zane z instrumentalizacjÄ… pomiarów geodezyjnych oraz zastosowaniem metod geodezyjnych i fizykalnych do obserwacji obiektów inżynierskich w miejscach o utrudnionym dostÄ™pie prof. Ćmielewski rozwijaÅ‚ w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci Sekcji Geodezji Inżynieryjnej Komitetu Geodezji PAN, której byÅ‚ czÅ‚onkiem od 1990 roku, dziaÅ‚ajÄ…cego w latach 1997–2003 Gremium N-T ds. Geodezji, Kartografii, Katastru i Nawigacji Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz w pracach naukowych macierzystej uczelni.
Od 2009 r. prof. Ćmielewski byÅ‚ aktywnym czÅ‚onkiem wielu komisji wydziaÅ‚owych WydziaÅ‚u Inżynierii KsztaÅ‚towania Åšrodowiska i Geodezji UPWr, m.in.: Komisji BadaÅ„ Naukowych, Komisji Spraw Studenckich i KsztaÅ‚cenia, Komisji Programowej na kierunku Geodezja i Kartografia. W ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci organizacyjnej w latach 2009–2015 peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ Kierownika ZakÅ‚adu Podstaw Geodezji, a w latach 2015-2021 Kierownika ZakÅ‚adu Geodezji Inżynieryjnej i Pomiarów Szczegółowych. W swojej dÅ‚ugoletniej pracy zawodowej na macierzystej uczelni prof. Ćmielewski byÅ‚ opiekunem 89 prac magisterskich oraz 70 prac inżynierskich z geodezji. Jego aktywność naukowa dydaktyczna i organizacyjna byÅ‚a 26 razy wyróżniona nagrodÄ… Rektora Uczelni.
Źródło: IGiG UPWr
|