Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-20| Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Zasady wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy opublikowane

W ubiegłym tygodniu (16 maja) weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy (DzU poz. 729).


Zasady wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy opublikowane <br />
Fot. Uzasadnienie do projektu rozporządzenia
Fot. Uzasadnienie do projektu rozporządzenia

Akt ten stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 13m ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który został dodany w art. 1 pkt 11 ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1688).

W myśl ww. ustawy gminy będą uprawnione do wyznaczenia w planie ogólnym obszarów uzupełnienia zabudowy. W związku z tym – jak podkreślał resort rozwoju przy okazji prac nad rozporządzeniem – niezbędne jest wydanie aktu wykonawczego określającego sposób wyznaczania granic obszaru uzupełnienia zabudowy z uwzględnieniem potrzeby kształtowania ładu przestrzennego i racjonalnego gospodarowania gruntami rolnymi, w tym przeciwdziałania powstawaniu konfliktów przestrzennych i rozpraszaniu zabudowy.

Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw 15 maja 2024 r., a dzień później weszło w życie.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymusiła wydanie także kilku innych rozporządzeń. Do tej pory w Dzienniku Ustaw opublikowano:
• rozporządzenie ws. określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy;
• rozporządzenie ws. wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
• rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego;
• rozporządzenie ws. projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.
Ponadto procedowane jest rozporządzenie ws. sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS