Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-04-03 | Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje

Druzgocąca opinia Polskiej Geodezji Komercyjnej na temat projektu rozporządzenia o opłatach



Polska Geodezja Komercyjna otrzymała do zaopiniowania projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego.

Według opinii pracodawców, przesłanej 21 marca br. do głównego geodety kraju, rozporządzenie nie wnosi żadnych istotnych zmian w stosunku do już istniejącego (z dnia 19 lutego 2004 r .), powiela wszystkie jego błędy, napisane jest z naruszeniem techniki legislacyjnej, niezgodnie z obowiązującymi przepisami i jest sprzeczne z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne.

1. Przepis upoważniający do wydania rozporządzenia (art. 40 ust. 5 pkt.1b Pgik) nie odpowiada wymaganiom art. 92 ust.1 Konstytucji, gdyż nie zawiera wytycznych dotyczących treści aktu (Art. 92. 1. Rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upoważnienie powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu.
2. Organ upoważniony do wydania rozporządzenia nie może przekazać swoich kompetencji, o których mowa w ust. 1, innemu organowi.)

2. Rozporządzenie reguluje materię ustawową, co jest sprzeczne z istotą przepisu wykonawczego. Takie kwestie, jak: zasady rozliczenia opłat, sposób i termin rozliczenia i pobierania opłaty, wysokość stawek za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz wskazanie współczynnika opłat, to sprawy stricte ustawowe. Ponadto zarówno ustawa Pgik, jak i rozporządzenie nie określają podmiotu, który ma prawo do pobierania opłat, oraz tego, kto ponosi opłaty i jakie są skutki zwłoki (ponadto bezpośrednio w ustawie powinna być określona maksymalna i minimalna opłata).

3. Rozporządzenie narusza zasady techniki legislacyjnej, gdyż całą treść merytoryczną przenosi do załączników. Brakuje przepisów ogólnych, wspólnych dla wszystkich kwestii regulowanych tym rozporządzeniem. Przytoczone uchybienia skutkują tym, że postanowienia rozporządzenia są niejasne, mogą być dowolnie interpretowane, a tym samym mogą naruszać interesy podmiotów prawnych. Problemy te potęguje hermetyczny język i użyta terminologia.

4. Projekt rozporządzenia w punkcie nr 9.9 (Postanowienia dodatkowe do tabeli nr III) definiuje wprowadzanie lokalnych standardów wymiany danych ewidencyjnych, podczas gdy Standard Wymiany Danych Ewidencyjnych został wprowadzony ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, jako jednolity dla całej Polski.

5. Ponadto dane (wynikające z ustawy o księgach wieczystych i hipotece), oznaczające własność nieruchomości, są dostępne nieodpłatnie, a omawiane rozporządzenie nakłada na obywateli kontrybucję w zakresie opłat za dane uzyskiwane z rejestru państwowego, jakim jest ewidencja gruntów i budynków. Ustawa Pgik w rozdziale 4. (Ewidencja gruntów i budynków) nie przewiduje opłat dla właścicieli, co w kontekście spójności danych z księgami wieczystymi jest jednoznaczne i stosowane w innych krajach Unii Europejskiej. Dlatego kontrybucja nałożona rozporządzeniem wynikającym z Prawa geodezyjnego i kartograficznego wymaga naprawy legislacyjnej.

6. Każdy inwestor i właściciel nieruchomości ponosi każdorazowo opłaty związane z czynnościami technicznymi i prawnymi dotyczącymi działalności na nieruchomości, aktualizując rejestr państwowy ewidencji gruntów i budynków. Dane te wprowadzane są do operatu ewidencji gruntów i budynków (na wniosek właściciela nieruchomości, inwestora itd.), a następnie za udostępnianie tych danych (z rejestru państwowego, jakim jest ewidencja gruntów i budynków) ponownie pobierana jest od właścicieli nieruchomości i inwestorów opłata, co ewidentnie narusza delegację ustawową ustawy Pgik.

Reasumując, projekt rozporządzenia (podobnie jak obowiązujące dotychczas) jest sprzeczny z Konstytucją, ponieważ punkty 1-5 paragrafu 1.1 projektu zawierają istotną niezgodność konstytucyjną.
Ponadto z artykułów 2 i 21 ustawy Pgik wynika, że państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny i ewidencja gruntów i budynków stanowią dwa różne zbiory. Do PZGiK nie wchodzą zatem dane z ewidencji gruntów i budynków, bo dane te stanowią rejestr państwowy niezbędny do aktualizacji innych rejestrów państwowych (!).

W sposób jednoznaczny stwierdzamy też, że nie istnieje delegacja ustawowa do wprowadzenia do rozporządzenia opłat dla podmiotów aktualizujących państwowy rejestr ewidencji gruntów i budynków. W ramach delegacji ustawowej dopuszczalne jest tylko pobieranie opłat za udostępnianie danych osobom fizycznym i prawnym w postaci wyrysów i wypisów z ewidencji gruntów.

Jeżeli zatem główny geodeta kraju zamierza znowelizować rozporządzenie w sprawie opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne, w pierwszej kolejności powinien zreformować ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne i doprowadzić ją do zgodności z Konstytucją.

Waldemar Klocek, Prezes KZPFGiK Polska Geodezja Komercyjna


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

NIK o zarządzaniu nieruchomościami gminnymi

Na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli opublikowano wyniki kontroli zarządzania...

Ratyfikacja PECS na finiszu

28 marca Sejm RP jednogłośnie przyjął ustawę o ratyfikacji Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym między...

Senat o zrzekaniu się nieruchomości

Senacka nowelizacja Kodeksu cywilnego, poparta 28 marca w Sejmie, zakłada że właściciel nieruchomości będzie się...

Jolanta Orlińska głównym geodetą kraju

Według oficjalnych informacji prezes Rady Ministrów odwołał z dniem 26 marca br. Wiesława Potrapeluka z...

Rewolucja w prawie - wywiad z W. Klockiem, S. Leszko, W. Matelą i M. Ziemakiem

WALDEMAR KLOCEK, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej: Dla nas to...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
już Newton twierdził, że światło może ulegać odchyleniu w wyniku grawitacji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Czaja (1943-2024)

Józef Czaja (1943-2024)
Józef Czaja urodził się w 19 marca 1943 r. w Szkodnej na Podkarpaciu. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie ukończył w 1968 r. Cztery lata później uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1975 r. – stopień doktora...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1854

1854
Józef Chodźko (1800-81), żołnierz, geodeta i geograf w armii rosyjskiej, wykonuje pomiary triangulacyjne na Zakaukaziu. Pierwszy Polak, który zdobył szczyt Ararat. W 1854 r. prowadził pomiary topograficzne na terenie Turcji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama