Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-05-09 | Geodezja, Firma, Kataster

Twórcy oprogramowania o jednolitym systemie do prowadzenia EGiB

Po ujawnieniu przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii planów wdrożenia jednego oprogramowania do prowadzenia rejestru EGiB redakcja Geoforum.pl wystosowała do twórców tego typu rozwiązań kilka pytań dotyczących propozycji GUGiK-u.


Ilustracja: Twórcy oprogramowania o jednolitym systemie do prowadzenia EGiB

Przypomnijmy, że o systemie do prowadzenia EGiB poinformował nas jeden z uczestników konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (Warszawa, 22–23 kwietnia), podczas której temat ten był omawiany i wywołał znaczne poruszenie pośród uczestników. Zdradził on, że w trakcie obrad przedstawiona została koncepcja zakładająca wdrożenie jednego oprogramowania do prowadzenia rejestru EGiB pracującego na jednej (krajowej) bazie danych. Jednocześnie GUGiK zapewnił, że planowane dochody z wydawania wypisów i wyrysów nadal będą stanowić dochód własny powiatów.
Koszt budowy centralnego systemu wraz z wdrożeniem – które miałoby się zakończyć do 2028 r. – został oszacowany na 65 mln zł. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez GUGiK podana kwota obejmuje także utrzymanie systemu do 2033 r.

O pomysł GUGiK-u zapytaliśmy sześć firm: Systherm-Info, Geobid, Geo-System, Geomatyka-Kraków, Esri Polska i Comarch. Odpowiedzi, niestety, otrzymaliśmy tylko od pierwszych trzech.

Przedstawiciele wszystkich trzech spółek są sceptycznie nastawieni do propozycji GUGiK-u. „Było już kilka podejść do tego tematu i każde z nich zakończyło się niepowodzeniem i zmarnowaniem środków publicznych” – zauważa Jarosław Wesołowski, zastępca dyrektora ds. rozwoju w Systherm-Info.
„Jeśli (…) nie planujemy rewolucji w postaci np. utworzenia Agencji Katastralnej i wprowadzenia katastru jako takiego, to proponowane rozwiązanie jest niestety potencjalnym zwycięzcą konkursu na dobrze przepalone środki” – wskazuje z kolei prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski. Zapewnia przy tym, że na jego ocenę wcale nie wpływa obawa o utratę klientów, ale historia darmowej aplikacji EMUiA. „Wystarczy wskazać, że wydano ok. 30 mln zł, aplikację robiono dwa razy, bo pierwsza, jak widać, nie nadawała się do niczego” – przypomina. Zbigniew Malinowski wskazuje również, że EGiB jest tematem znacznie większego ryzyka niż EMUiA.

Zdaniem Krzysztofa Borysa, prezesa Geobidu, utrzymanie i bieżący serwis jednolitego systemu byłoby niezwykle trudne. Przypomina, że baza EGiB jest podstawą nie tylko mapy zasadniczej, ale też wielu innych systemów w powiecie. „Moim zdaniem koszty utrzymania baz wzrosną, gdyż trzeba będzie utrzymywać bazę EGiB w powiecie i dodatkowo państwo będzie musiało utrzymywać system centralny” – przewiduje prezes Geobidu. Dodaje również, że obecne rozwiązanie bazujące na systemach utrzymywanych i na bieżąco serwisowanych przez kilka firm ma wiele zalet.

Jarosław Wesołowski uważa ponadto, że wdrożenie jednego systemu w sposób oczywisty wpłynie na zahamowanie rozwoju komercyjnych aplikacji. Zwraca też uwagę, że dotychczasowa informacja GUGiK jest ogólnikowa, a wstępny szacunek kosztów kompletnie oderwany od rzeczywistości. „Poprawa jakości baz danych EGiB wymaga olbrzymich środków i ale również odpowiednich uregulowań prawnych i na tym powinien się skupić GUGIK” – przekonuje dyrektor w Systherm-Info.

Z pytaniami wystosowanymi przez redakcję Geoforum.pl oraz pełnymi odpowiedziami Systherm-Info, Geobidu i Geo-Systemu można zapoznać się poniżej.

pytania Systherm-Info Geobid Geo-System

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

GUGiK zdawkowo o jednolitym systemie do prowadzenia EGiB

Zaraz po tym, jak na Geoforum.pl napisaliśmy o głównych założeniach nowego systemu do...

Czy w Polsce będzie jeden system do prowadzenia EGiB?

Podczas pierwszego dnia odbywającej się w Warszawie konferencji Służby Geodezyjnej i...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W latach 1939-45 wydrukowano w Wlk. Brytanii ok. 342 mln map na użytek wojenny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kasper Weigel (1880-1941)

Kasper  Weigel  (1880-1941)
Urodził się w 1880 roku we Lwowie. W 1898 roku ukończył tamtejsze gimnazjum i rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera (1903 r.) rozpoczął pracę w kolejnictwie (budowa tuneli na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2011
W wyborach do Sejmu VII kadencji mandaty otrzymuje 10 geodetów (na 33 kandydatów z tej branży).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama