Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-24| GNSS, Teledetekcja

Czujniki GNSS i drony pomogą w walce z ASF

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zbadają przemieszczanie się dzików, aby skuteczniej walczyć z ASF w Polsce. W badaniach wykorzystają czujniki, globalny system nawigacji satelitarnej oraz drony. Dziś walka z tą chorobą polega tylko na depopulacji dzików. Projekt UPWr i Stowarzyszenia Producentów Sektora Rolno-Spożywczego VERUS „Motoryka dzika euroazjatyckiego, jako geneza transmisji Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)” ma to zmienić.


Czujniki GNSS i drony pomogą w walce z ASF

Afrykański pomór świń (ASF) jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która dotyka świnie domowe oraz populacje dzika euroazjatyckiego. Charakteryzuje się wysoką śmiertelnością rodziny świniowatych dochodzącą do 100%. Główną drogą zarażenia świń oraz dzików jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub ich zwłokami, a także możliwość przenoszenia tego wirusa drogą kropelkową.
Masowy odstrzał dzików w Polsce wzbudza wiele kontrowersji zarówno wśród ekologów, jak i samych myśliwych. Niepokój w wielu środowiskach branżowych i naukowych budzi również skala tej depopulacji.

• Realne działania, nie masowy odstrzał

– Nasz projekt pozwoli wdrożyć realne działania prewencyjne w zakresie profilaktyki ASF. Będzie to modelowanie i analiza przemieszczania się dzików euroazjatyckich w środowisku naturalnym – podkreśla prof. Przemysław Cwynar z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UPWr, który jest kierownikiem projektu.

Tłumaczy, że w trakcie nowatorskich badań z biogeolokalizacyjnych wykorzystane zostaną czujniki GNSS, które posłużą do śledzenia i analizowania ruchliwości oraz tras przemieszczania się dzików. Wsparciem technologicznym omawianego rozwiązania będzie też wykorzystanie w pracach badawczych bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w urządzenia termowizyjne.
Stworzona zostanie możliwość analizy prędkości i kierunków przemieszczania się dzików wraz z ujawnieniem liczby kontaktów pomiędzy poszczególnymi osobnikami. W badaniach uwzględniony zostanie m.in. wpływ sezonowości środowiska naturalnego (zmiany temperatury powietrza, pokrywy śnieżnej, opadów i wilgotności gleby), działalność rolnicza i łowiecka. Badacze przeanalizują też przemieszczania się dzików w kierunku okolicznych kompleksów leśnych i rolniczych. W wyniku tych obserwacji zostaną stworzone modele analityczne dotyczące mobilności dzików.

• Projekt realizuje interdyscyplinarny zespół UPWr

– Wymiernym efektem projektu będą statystyki dostępne w otwartym środowisku GIS, które umożliwią ocenę transmisji ASF pomiędzy dzikami i możliwość szybkiej geolokalizacji osobników podejrzanych o nosicielstwo, co pozwoli na skuteczną reakcję państwowych służb weterynaryjnych oraz bioasekurację obszaru potencjalnie zagrożonego obecnością wirusa ASF. A to pozwoli na szybsze, a przede wszystkim skuteczne eliminowanie ze środowiska naturalnego wirusa ASF – podkreśla naukowiec UPWr.

Naukowa część projektu jest realizowana przez interdyscyplinarny zespół Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Przemysława Cwynara. W jego skład wchodzą pracownicy Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Instytutu Geodezji i Geoinformatyki oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Złotówku. Projekt jest finansowany przez Ministra Edukacji i Nauki, a jego budżet na lata 2023–2025 wynosi blisko 2 mln złotych.

Źródło: Głos Uczelni, UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS