Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-05-09| Geodezja, Edukacja

Studenci mierzyli deformacje terenu na Górnym Śląsku

W drugiej połowie kwietnia odbyła się IV kampania pomiarowa realizowana na terenie Marklowic k. Wodzisławia Śląskiego przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To kolejny etap rozpoczętego w 2021 r. monitoringu deformacji powierzchni terenu, które obserwowane są tam w związku z prowadzoną podziemną eksploatacją węgla kamiennego w kopalni „Marcel”.


Studenci mierzyli deformacje terenu na Górnym Śląsku
Studenci mierzyli deformacje terenu na Górnym Śląsku

Pomiary wykonywane były przez czternastu członków SKN Geodetów oraz czterech opiekunów z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki. Prace terenowe przeprowadzono na ostatecznej wersji sieci kontrolno-pomiarowej, która kształtowała się podczas trzech pierwszych kampanii i finalnie swoim zasięgiem obejmuje ponad 450 ha powierzchni gminy Marklowice.

Pierwszym etapem prac było odnalezienie, zamarkowanie i pomiar punktów sieci kontrolno-pomiarowej techniką GNSS/RTN. Następnie w ciągu dwóch dni 5 zespołów niwelacyjnych pomierzyło różnice wysokości na niemal 25 kilometrach sieci, która składa się z blisko 400 punktów kontrolowanych. W dalszej kolejności – w celu nadania sieci referencji – wykonano niwelację satelitarną obejmującą trzy niezależne sesje pomiarowe na wybranych punktach. Niwelacja satelitarna wykorzystana została również do pomiaru różnic wysokości na dwóch odcinkach niwelacyjnych, które przebiegają przez pola uprawne.
Na wybranych punktach sieci oraz innych szczegółach sytuacyjnych zamarkowano 60 fotopunktów, które wykorzystane zostały do przetwarzania fotogrametrycznego. Ostatni etapem kampanii było przeprowadzenie nalotu fotogrametrycznego i pomiaru lidarowego z pułapu UAV. Tuż po zakończeniu kampanii realizowanej przez SKN Geodetów zespół z IGiG wykonał pomiar grawimetryczny na punktach sieci.

Pomiary realizowane były w ramach projektu EPOS-PL+ (System Obserwacji Płyty Europejskiej), a ich wyniki wykorzystane zostaną do walidacji map deformacji, które opracowywane są dla tego obszaru na podstawie danych SAR, fotogrametrycznych i lidar. Ponadto zgromadzone dane uzupełnią wcześniej uzyskany zbiór informacji służący celom dydaktycznym.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama