wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-25| GNSS, Geodezja, Edukacja

Studenci z Wrocławia kontynuują monitoring deformacji w Marklowicach

Już po raz drugi członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu brali udział w kampanii pomiarowej na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Wyjazd do miejscowości Marklowice k. Wodzisławia Śląskiego odbył się w dniach 3–9 kwietnia.


Studenci z Wrocławia kontynuują monitoring deformacji w Marklowicach <br />
Członkowie SKN Geodetów
Członkowie SKN Geodetów
Studenci z Wrocławia kontynuują monitoring deformacji w Marklowicach <br />
Niwelacja geometryczna
Niwelacja geometryczna
Studenci z Wrocławia kontynuują monitoring deformacji w Marklowicach <br />
Pomiar RTK
Pomiar RTK

Ponowna wyprawa na Śląsk stanowiła kontynuację geodezyjnego monitoringu deformacji powierzchni terenu, który rozpoczął się w listopadzie 2021 r. Celem kwietniowego wyjazdu było wykonanie pomiaru aktualnego sieci kontrolno-pomiarowej. Została ona założona do monitoringu deformacji powierzchni terenu w związku z prowadzonym tam podziemnym wydobyciem węgla kamiennego w kopalni „Marcel”. W wyjeździe brało udział 12 studentów II roku kierunku geodezja i kartografia oraz czterech opiekunów z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr.

Zakres prac terenowych obejmował:
• wykonanie niwelacji geometrycznej sieci kontrolno-pomiarowej (18 km);
• wykonanie pomiarów GNSS/RTK punktów sieci (blisko 300 punktów);
• wykonanie trzech sesji pomiaru statycznego na wybranych sześciu punktach sieci;
• pomiar ciągu poligonowego dla punktów niedostępnych dla pomiaru RTK.
Tegoroczna kampania została wzbogacona o dowiązania do reperów państwowych znajdujących się w promieniu kilku kilometrów od miejsca pomiaru w celu określenia ich stałości. Należy mieć na uwadze fakt, że są to tereny, na których prowadzona jest działalność górnicza i stałość wysokości reperów państwowych nie jest gwarantowana. Ponadto w przypadku tej edycji wykonano trzy sesje pomiaru statycznego zamiast dwóch.
Około 15 punktów sieci kontrolno-pomiarowej uległa zniszczeniu na skutek prowadzonych zimą prac związanych z wymianą nawierzchni asfaltowej (ul. Krakusa), dlatego wykonano tam ponowną stabilizację i pomiar wyjściowy.

Zgromadzone dane rozszerzą pozyskany w listopadzie ubiegłego roku zbiór, który służyć będzie celom dydaktycznym w prowadzonych przez IGiG zajęciach z zakresu monitoringu deformacji powierzchni terenu. Dodatkowo umożliwią dalszą walidację map deformacji pochodzących ze zdalnych technik, jak lidar czy różnicowa satelitarna interferometria radarowa (DInSAR). Kampania pomiarowa z zakresu fotogrametrii przeprowadzona została tuż po kampanii terenowej, a monitoring DinSAR prowadzony jest tam stale z pozyskiwanych zobrazowań satelitarnych.

Geodezyjny monitoring obszaru Marklowic prowadzony jest w ramach projektu EPOS-PL+, którego jednym z konsorcjantów jest Instytut Geodezji i Geoinformatyki UPWr.
Kolejny pomiar na poligonie badawczym Marklowice zaplanowano na koniec września br. Przewidziano wzbogacenie zakresu pomiarów o skaning laserowy oraz pomiary fotogrametryczne niskiego pułapu (UAV). Tak jak dotychczas, przyszłe pomiary będą realizowane przez członków SKN Geodetów z WIKŚiG na UPWr.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS