Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-08| Geodezja, Prawo

Odmawiając wydania pytań, GUGiK chroni interes gospodarczy państwa

Główny Geodeta Kraju utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję o odmowie udostępnienia Geoforum.pl treści pytań z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe przeprowadzonych w 2023 r.


Odmawiając wydania pytań, GUGiK chroni interes gospodarczy państwa

Choć pytania z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w 2023 r. zgodnie z nowymi przepisami nie zostały opublikowane w BIP-ie GUGiK w styczniu br., to nie przestały one być informacją publiczną. W związku z tym wystąpiliśmy do urzędu o ich udostępnienie.

W odpowiedzi otrzymaliśmy decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej. GUGiK stwierdził w niej, że każdy obywatel ma prawo do uzyskania informacji publicznej, lecz nie jest to prawo bezwarunkowe. Dalej przedstawia obszerne wyjaśnienia, dlaczego pytania egzaminacyjne nie powinny być jawne. Zdaniem GUGiK ich upublicznienie m.in. „nie pozwalałoby na wiarygodne zweryfikowanie posiadanej (…) wiedzy, a egzamin miałby charakter wyłącznie fikcyjny”.

Nie zgodziwszy się z wyjaśnieniami GUGiK-u, wystąpiliśmy o ponowne rozpatrzenie sprawy. Po kilku tygodniach, 4 kwietnia, otrzymaliśmy pocztą tradycyjną decyzję o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji.

W uzasadnieniu GUGiK w dużej mierze powtórzył wcześniej użytą argumentację. Dodatkowo zaznaczył, że „wydając decyzję odmawiającą udostępnienia informacji publicznej, kierował się przede wszystkim ochroną ważnego interesu gospodarczego państwa.
Ponadto urząd odniósł się zmiany rozporządzenia ws. uprawnień w zakresie § 16, podając, że zmiana ta została „wprowadzona po dogłębnej analizie wpływu publikacji pytań na poziom wiedzy osób ubiegających się o nabycie uprawnień zawodowych”. „Poziom ten” – podkreślił GUGiK – „niestety uległ obniżeniu, ponieważ często ograniczano się do przygotowania odpowiedzi na konkretne pytania”.

Redakcja zwróciła się do GUGiK z wnioskiem o udostępnienie stosownych dokumentów stanowiących jakikolwiek ślad wykonania wspomnianej wyżej analizy. Mamy nadzieję, że inaczej niż w niektórych ministerstwach, utrwalono je na nośniku.

Więcej sprawie pytań egzaminacyjnych na uprawnienia można przeczytać w artykule podsumowującym TUTAJ.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS