Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-06| Geodezja, Prawo

Weszło w życie rozporządzenie wprowadzające zmiany w zdobywaniu uprawnień

Dzisiaj (6 września) weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 8 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.


Weszło w życie rozporządzenie wprowadzające zmiany w zdobywaniu uprawnień <br />
Fot. GUGiK
Fot. GUGiK

Najważniejsza zmiana dotyczy wysokości opłat za postępowanie kwalifikacyjne. Dotychczas były one stałe i wynosiły: 900 zł za postępowanie obejmujące część wstępną i sprawdzającą oraz 180 zł w przypadku tylko części wstępnej. Wraz z wejściem w życie nowelizacji opłaty zostaną powiązane z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, a zatem będą podlegały corocznej waloryzacji. Koszt za postępowanie kwalifikacyjne obejmujące część wstępną i część sprawdzającą będzie wynosić 15% przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku to 952 zł), a za tylko część wstępną – 20% opłaty za pełne postępowanie (191 zł).

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu rozporządzenia, wprowadzone rozwiązanie ma doprowadzić do istotnej niwelacji dysproporcji pomiędzy wpływami z tytułu opłat za postępowania kwalifikacyjna a kosztami tych postępowań. Pomóc osiągnąć ten cel mają także inne zmiany zawarte w nowelizacji:
• zmniejszenie liczby członków poszczególnych zespołów kwalifikacyjnych przeprowadzających egzamin z 5 do 4 osób;
• zmiana stawki wynagrodzenia członków komisji kwalifikacyjnej z 2,8% przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego do 2,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim za każdą osobę zainteresowaną uczestniczącą w postępowaniu kwalifikacyjnym;
• wprowadzenie w miejsce dwóch sekretarzy wchodzących w skład komisji kwalifikacyjnej jednego sekretarza i jego zastępcy.

Ponadto rozporządzenie wprowadza zmiany dotyczące:
• Warunków uznawania przez komisję kwalifikacyjną odbytej praktyki zawodowej – uznawana będzie praktyka zawodowa zdobyta do 15 lat przed złożeniem wniosku o nadanie uprawnień. Zdaniem autorów nowelizacji na przestrzeni lat znacznie zmieniają się przepisy z dziedzinie geodezji i kartografii, a także sposób wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych. Z uwagi na to uzasadnionym jest, aby osoba, która ubiega się o nadanie uprawnień zawodowych, posiadała praktykę zawodową odpowiadającą współczesnym realiom.
Warunkowego dopuszczenia do egzaminu, w przypadku gdy braki ujawnione podczas weryfikacji dokumentów miały charakter formalny i dotyczyły wpisów poświadczających przebieg praktyki zawodowej wykazanej w dzienniku praktyki zawodowej. Zmiana ta stanowi przywrócenie przepisów rozporządzenia z 2019 r. – ma korzystnie wpłynąć na sprawność przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego i przyczynić się do zmniejszenia liczby osób niedopuszczonych do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego.
Określenia 5-dniowego terminu na udzielenie informacji przez PODGiK-i, czy osoba zainteresowana osobiście wykonywała czynności w ramach prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wykazanych w dzienniku praktyki zawodowej.
• Wprowadzenia mechanizmu zobowiązującego GGK do zwrotu osobie zainteresowanej dokumentów załączonych do wniosku o nadanie uprawnień zawodowych, w przypadku kiedy osoba zainteresowana nie została dopuszczona do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się wynikiem negatywnym lub wniosek pozostawiony został bez rozpoznania.
• Wykreślenia z wykazu prac niezbędnych do uznania praktyki w zakresie 6 pkt 6 – „przygotowanie mapy do druku offsetowego lub cyfrowego”
Odstąpienia od zamieszczania na stronie internetowej GUGiK pytań z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w roku ubiegłym. W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że zmiana ta jest odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez GGK oraz środowisko geodezyjne, w których podnoszony był negatywny wpływ publikacji pytań na rzetelność i sposób przygotowania się do egzaminów przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych.

Znowelizowane przepisy mają zastosowanie do postępowań kwalifikacyjnych prowadzonych wobec osób, których wnioski o nadanie uprawnień zawodowych wpłynęły do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii po 5 września 2023 r. Wyjątek stanowi przepis dotyczący wykazywania praktyki zawodowej maksymalnie do 15 lat wstecz, który będzie miał zastosowanie dopiero do wniosków złożonych od 1 stycznia 2026 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS