Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-07| Geodezja, Prawo, Instytucje

GUGiK nie udostępni pytań, bo to uczyniłoby z egzaminów fikcję

„Upublicznienie treści pytań nie pozwalałoby na wiarygodne zweryfikowanie posiadanej (…) wiedzy, a egzamin miałby charakter wyłącznie fikcyjny” – tak Główny Urząd Geodezji i Kartografii tłumaczy Geoforum.pl odmowę udostępnienia pytań z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe z 2023 roku.


GUGiK nie udostępni pytań, bo to uczyniłoby z egzaminów fikcję

Przypomnijmy, że 19 lutego br. redakcja Geoforum.pl skierowała do GUGiK-u wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej o udostępnienie pytań z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii przeprowadzonych w 2023 roku. Jak już bowiem informowaliśmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami GUGiK nie ma obowiązku ich publikacji w BIP-ie.

W odpowiedzi otrzymaliśmy decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej. GUGiK stwierdził w niej, że każdy obywatel ma prawo do uzyskania informacji publicznej, lecz nie jest to prawo bezwarunkowe. Dalej przedstawia obszerne wyjaśnienia, dlaczego pytania egzaminacyjne nie powinny być jawne. Zdaniem GUGiK ujawnienie pytań egzaminacyjnych, oprócz tego, co podaliśmy we wstępie, m.in. „stanowiłoby radykalne ułatwienie w zdawaniu egzaminów”, gdyż „nie sposób stworzyć nieskończenie wielu różnych pytań egzaminacyjnych, wykluczających powtórzenia”.
Co jednak istotne, urząd przedstawia jedynie swoją opinię, nie wskazuje przyczyn odmowy udostępnienia informacji publicznej popartych przepisami prawa.

Zachęcamy do zapoznania się z całą decyzją – publikujemy ją TUTAJ i poniżej.

W nawiązaniu do wspomnianego na wstępie stwierdzenia GUGiK, że publikacja pytań skutkowałaby uznaniem egzaminów za fikcyjne, postanowiliśmy zapytać: kiedy i w jakim trybie GUGiK zamierza zweryfikować wyniki „egzaminów mających charakter wyłącznie fikcyjny” organizowanych przed 23 września 2023 r. (tj. wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia ws. uprawnień, które zniosło obowiązek publikacji pytań)?

A Państwo, co myślicie o decyzji GUGiK-u?

Tematawi publikacji pytań egzaminacyjnych poświęcona jest też ankieta Geoforum.pl. Zachęcamy do jej wypełnienia.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS