Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-20| Geodezja, Prawo

Kto chce utrudnić zdobywanie uprawnień?

Temat braku publikacji pytań egzaminacyjnych na uprawnienia zawodowe jest bardzo istotny dla czytelników Geoforum.pl, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się procesowi legislacyjnemu ostatniej nowelizacji rozporządzenia ws. uprawnień. Okazuje się, że powodem zmiany była „zbyt duża zdawalność egzaminów” wskazywana przez GGK.


Kto chce utrudnić zdobywanie uprawnień?

Ubiegłoroczne rozporządzenie ministra rozwoju i technologii zmieniające rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii przyniosło m.in. wykreślenie z §16 zapisu nakazującego publikację na stronie internetowej GUGiK-u pytań z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w roku ubiegłym.
W uzasadnieniu ostatecznej wersji projektu ministerstwo napisało, że zmiana ta jest odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez GGK oraz środowisko geodezyjne, w których podnoszony był negatywny wpływ publikacji pytań na rzetelność i sposób przygotowania się do egzaminów przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych.

• Zbyt wysoka zdawalność to problem

Co istotne, pierwotna wersja projektu ze stycznia 2023 r. nie zawierała modyfikacji §16. Ta pojawiła się dopiero po konsultacjach publicznych i opiniowaniu, w ramach których swoje stanowiska przedstawiły: Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
O zaprzestanie publikacji pytań zaapelowała ówczesna p.o. GGK Alicja Kulka. W piśmie do sekretarza stanu Piotra Uścińskiego podała, że „w ostatnich latach zauważalna jest wzrostowa tendencja zdawalności egzaminów stanowiących część postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Pojawiają się również głosy środowiska geodezyjnego, w którym podnoszona jest kwestia dużej łatwości przygotowania się do egzaminów”. W związku z powyższym wniosła o zmianę §16 ust. 4 rozporządzenia.
Nie wiadomo, jakie „głosy środowiska geodezyjnego” GGK miała na myśli, gdyż nie sprecyzowała tego w piśmie. Warto jednak zwrócić uwagę, że podobne „głosy” nie dotarły do SGP albo okazały się na tyle nieliczne, że stowarzyszenie nie zaproponowało w toku konsultacji zmian w §16. „Problemu” nie dostrzegły również żadne inne organizacje geodezyjne, które otrzymały projekt w ramach konsultacji i nie zgłosiły uwag. W czyim imieniu zatem działała GGK?

• Obrona operatów zamiast pytań

Co ciekawe, obecna GGK poszła parę kroków dalej, gdyż we wspomnianym wyżej piśmie zawnioskowała o jeszcze jedną zmianę – w Prawie geodezyjnym i kartograficznym w zakresie formuły przeprowadzania egzaminu na uprawnienia. Zaproponowała, by w trakcie egzaminu ustnego zadawanie pytań zastąpić „obroną” trzech operatów wykonanych przez osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień. „Przyjęcie takiej formuły (…) umożliwiałoby sprawdzenie znajomości przepisów (…) poprzez właściwe ich zastosowanie w praktyce, co niewątpliwie jest niezbędne w późniejszej pracy geodetów uprawnionych” – argumentowała Alicja Kulka.
W zestawieniu uwag opublikowanej na stronie RCL przy tej propozycji widnieje adnotacji „Uwaga (…) wykracza poza przedmiot projektu rozporządzenia”. Nie wiadomo, czy pomysł był konsultowany z ministerstwem i czy planowana będzie w tym zakresie nowelizacja Pgik.
Poniżej publikujemy pełną treść pisma p.o. GGK Alicji Kulki do wiceministra Piotra Uścińskiego z 27 marca 2023 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS