Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-02-20 | Geodezja, Prawo

Kto chce utrudnić zdobywanie uprawnień?

Temat braku publikacji pytań egzaminacyjnych na uprawnienia zawodowe jest bardzo istotny dla czytelników Geoforum.pl, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się procesowi legislacyjnemu ostatniej nowelizacji rozporządzenia ws. uprawnień. Okazuje się, że powodem zmiany była „zbyt duża zdawalność egzaminów” wskazywana przez GGK.


Ilustracja: Kto chce utrudnić zdobywanie uprawnień?

Ubiegłoroczne rozporządzenie ministra rozwoju i technologii zmieniające rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii przyniosło m.in. wykreślenie z §16 zapisu nakazującego publikację na stronie internetowej GUGiK-u pytań z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w roku ubiegłym.
W uzasadnieniu ostatecznej wersji projektu ministerstwo napisało, że zmiana ta jest odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez GGK oraz środowisko geodezyjne, w których podnoszony był negatywny wpływ publikacji pytań na rzetelność i sposób przygotowania się do egzaminów przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych.

• Zbyt wysoka zdawalność to problem

Co istotne, pierwotna wersja projektu ze stycznia 2023 r. nie zawierała modyfikacji §16. Ta pojawiła się dopiero po konsultacjach publicznych i opiniowaniu, w ramach których swoje stanowiska przedstawiły: Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
O zaprzestanie publikacji pytań zaapelowała ówczesna p.o. GGK Alicja Kulka. W piśmie do sekretarza stanu Piotra Uścińskiego podała, że „w ostatnich latach zauważalna jest wzrostowa tendencja zdawalności egzaminów stanowiących część postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Pojawiają się również głosy środowiska geodezyjnego, w którym podnoszona jest kwestia dużej łatwości przygotowania się do egzaminów”. W związku z powyższym wniosła o zmianę §16 ust. 4 rozporządzenia.
Nie wiadomo, jakie „głosy środowiska geodezyjnego” GGK miała na myśli, gdyż nie sprecyzowała tego w piśmie. Warto jednak zwrócić uwagę, że podobne „głosy” nie dotarły do SGP albo okazały się na tyle nieliczne, że stowarzyszenie nie zaproponowało w toku konsultacji zmian w §16. „Problemu” nie dostrzegły również żadne inne organizacje geodezyjne, które otrzymały projekt w ramach konsultacji i nie zgłosiły uwag. W czyim imieniu zatem działała GGK?

• Obrona operatów zamiast pytań

Co ciekawe, obecna GGK poszła parę kroków dalej, gdyż we wspomnianym wyżej piśmie zawnioskowała o jeszcze jedną zmianę – w Prawie geodezyjnym i kartograficznym w zakresie formuły przeprowadzania egzaminu na uprawnienia. Zaproponowała, by w trakcie egzaminu ustnego zadawanie pytań zastąpić „obroną” trzech operatów wykonanych przez osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień. „Przyjęcie takiej formuły (…) umożliwiałoby sprawdzenie znajomości przepisów (…) poprzez właściwe ich zastosowanie w praktyce, co niewątpliwie jest niezbędne w późniejszej pracy geodetów uprawnionych” – argumentowała Alicja Kulka.
W zestawieniu uwag opublikowanej na stronie RCL przy tej propozycji widnieje adnotacji „Uwaga (…) wykracza poza przedmiot projektu rozporządzenia”. Nie wiadomo, czy pomysł był konsultowany z ministerstwem i czy planowana będzie w tym zakresie nowelizacja Pgik.
Poniżej publikujemy pełną treść pisma p.o. GGK Alicji Kulki do wiceministra Piotra Uścińskiego z 27 marca 2023 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Jest już rozwiązanie. Rzeczoznawca majątkowy nie może podpisywać nikomu operatów - musi prowadzić działalność lub być zatrudniony (patrz art. 174 ust. 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami ). Dlaczego tak prostego rozwiązania nie można wprowadzić w geodezji. "Dawcom pieczątek" nie opłacałoby się prowadzić działalności, a wykonawcom bez uprawnień nie opłacałoby się zatrudniać takich osób.
    2 
 19 
Nie można wprowadzić takiego rozwiązania z prostej przyczyny - w ustawie PGiK NIE MA odpowiednika art. 174 UOGN! Są tylko jakieś koszmarne brednie o tajemniczych "wykonawcach prac geodezyjnych" i ich anonimowych "kierownikach" legitymujących się "odpowiednimi uprawnieniami"...
    1 
 7 
odp: Jest już rozwiązanie. Bardzo dobre rozwiązanie - jestem za. Niestety GGK zabrała się za to z innej strony. Nie z tej co powinna. Komuś muszą pasować takie przepisy... Czas na zmiany! proponuję zacząć od zmiany GGK. Nie jest po naszej stronie.
  
 15 
Szanujmy sie Zacznijmy się szanować jako geodeci to wtedy inni zaczną szanować nas. Po pierwsze dlaczego nie ukrócić podstawowej patologii w geodezji czyli zakładania firm bez posiadania uprawnień i zdobywania podpisów od innych. Podstawowym przepisem powinna być możliwość zakładania firmy dopiero po uzyskaniu uprawnień.
    8 
 18 
Samorząd Może to jest właśnie czas, żeby na tym portalu zorganizować prawdziwą dyskusję na temat samorządu geodezyjnego na wzór KanałuZERO? Przecież zapis w Art. 7, ust. 1, pkt. 8 PGiK widnieje tam od 1989 roku i kompletnie nic z tym nie zrobiliśmy jako środowisko. Skaczemy sobie do gardeł o każdą złotówkę i dajemy sobą pomiatać przez projektantów i inwestorów. Ranga zawodu została zniszczona przez PRL tworząc z nas "wykonawców geodezyjnych" ale teraz jest na prawdę pora na zmiany. Tylko na takie zmiany, których chcą tego geodeci, a nie jakieś nie do końca sprecyzowane "głosy środowiska geodezyjnego".
    4 
 21 
I dalej będziemy w to brnąć? Jeżeli nie utworzymy samorządu zawodowego, nadal będziemy rozstawiani jak pionki na szachownicy przez urzędników. Popatrzmy na architektów lub inżynierów budownictwa - tam zmiany legislacyjne muszą uwzględniać mocną pozycję ich samorządów.
    4 
 22 
Czy nowy rząd nie zamierza mieć nowego i kompetentnego GGK? Zmiana władzy nastąpiła już jakiś czas temu, więc może czas na wymianę i tutaj. Nowe otwarcie tu jest potrzebne.
    8 
 19 
To jest obraz zbyt pobieżny. 1) NIKT nie wie, do czego te całe "uprawnienia" uprawniają, bo NIGDZIE nie są zdefiniowane. 2) Wobec powyższego każdy wioskowy głupek może sobie do woli dośpiewywać "wielką teorię uzyskiwania uprawnień", jaka mu się akurat w głowie zalęgnie. Każdy wioskowy głupek może, ale już GGK nie może - bo jako organ centralnej administracji rządowej funkcjonuje jedynie w granicach WYRAŹNIE WSKAZANEJ podstawy prawnej. Poza tą podstawą zwyczajnie NIE ISTNIEJE! No i? Gdyby ci wszyscy "mecenasi w gumiakach" naprawdę mieli trochę oleju w głowie, po tym całym komicznym folwarku nie pozostałby kamień na kamieniu...
    11 
 9 
tak Czyli generalnie obraz nasz taki: 1) pytań nie ma, redakcja musi dopytywać, 2) opłaty wzrosły o 13 procent, 3) policja komisyjna zabiera notatki i żółte karteczki, 4) a pani GGK wprost mówi, że zdawalność jest niesatysfakcjonująco wysoka. Czy to nadal jest Główny Urząd GEODEZJI I KARTOGRAFII, czy jednak Główny Urząd Dbania o Uprawnionych już Przyjaciół? Przecież to ewidentne zniechęcanie młodych do rozwoju w tym zawodzenie. Ciekawe co na to rektorzy uczelni z którymi pani GGK podpisywała porozumienia?
    10 
 21 
Wielkie brawa dla pani p.o. GGK! "Proponuję aby zadawanie pytań zastąpić ?obroną? trzech operatów wykonanych przez osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień." Fantastycznie! Po pierwsze - skoro osoba ubiegająca się o NADANIE uprawnień, a więc takich uprawnień NIE POSIADAJĄCA, może pomimo tego WYKONYWAĆ OPERATY, przyjmowane następnie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - to PO CO KOMU JAKIEŚ TAM "UPRAWNIENIA"??? Wywalić te wszystkie kartoniki na makulaturę i będzie spokój. Po drugie - skoro te operaty zostały przyjęte do PZGiK, to znaczy, że już się OBRONIŁY. Jakim więc prawem pani p.o. GGK chce wchodzić z buciorami w cudze kompetencje i je na nowo "atakować"? A jeśli osoba ubiegająca się takiego operatu nie "obroni" - to co wtedy? Pani p.o. GGK wyda nakaz rozbiórki???
    10 
 45 
odp: Wielkie brawa dla pani p.o. GGK! Pełna zgoda. To jakieś niedorzeczne pomysły.
    5 
 20 
litości nam trzeba a dla kogoś kto szykował to pismo: skąd wniosek o wzroście, skoro średnia zdawalność ze wskazanych lat wynosi 57%, czyli nie ma znacznych odchyłek w poszczególnych latach? To prawie jak wczorajszy kwiatek dziennikarski, że "połowa pracowników zarabia mniej niż wynosi mediana". Nie pozdrawiam, bo nie ma kogo.
    1 
 14 
Co to jest? Czy rolą głównego geodety kraju jest utrudnianie uzyskania uprawnień? Pójdę dalej, czy rolą osoby na stanowisku p.o. są inicjatywy legislacyjne? Do tego co to za forma prawna wrzucać wniosek o zmianę ustawy przy okazji konsultacji rozporządzenia? I creme de la creme: Pani Kalka nie pierwszy raz powołuje się na tajemnicze głosy środowiska. Tylko czemu to środowisko w tym sam procesie konsultacji składa inne postulaty, a tego akurat nie?:) Może to głosy ducha mierniczego?
    6 
 27 
No prosze jakie cuda Od kogoś to się potrafi wymagać, a od siebie to wystarczy "copy-paste"
    4 
 46 



zobacz też:

Geoforum.pl stara się o pytania egzaminacyjne z 2023 r.

Brak publikacji pytań z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe przeprowadzonych w...

Co trzeba znać, by zdobyć uprawnienia?

W Biuletynie Informacji Publicznej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii zamieszczony został wykaz tytułów...

Ilu geodetów uprawnionych przybyło w 2023 r.?

W 2023 r. w 9 sesjach egzaminacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii...

Weszło w życie rozporządzenie wprowadzające zmiany w zdobywaniu uprawnień

Dzisiaj (6 września) weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
za pierwszego zdobywcę bieguna północnego uznaje się Roberta Pearyego, choć późniejsze badania wykazały, że pomylił się w obliczeniach i ekspedycja dotarła do punktu oddalonego od bieguna o kilka lub kilkadziesiąt kilometrów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1736
Pierre Louise Moreau de Maupertuise (1698-1759), francuski matematyk i geodeta, dokonuje pomiaru długości stopnia południka w Laponii. Pomiary potwierdziły tezę o spłaszczeniu Ziemi na jej biegunach, postawioną przez Izaaka Newtona.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2