Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-19| GIS, Software

Co nowego w QGIS-ie?

Do pobrania dostępna jest nowa odsłona darmowego oprogramowania QGIS. W wersji 3.36 „Maidenhead” wdrożono nowe podstawowe API dostarczające dane OGC – SensorThings API, ponadto wprowadzono szereg nowych funkcjonalności i usprawnień.


Co nowego w QGIS-ie?

Nazwa „Maidenhead” to nawiązanie do okręgu miejskiego Windsor i Maidenhead, którego władze lokalne jako jedne z pierwszych w Wielkiej Brytanii zaczęły korzystać z oprogramowania QGIS w latach 2010–2011. To właśnie tam założona została brytyjska grupa użytkowników QGIS-a i odbyło się jej pierwsze spotkanie.

W wersji 3.36 znajdziemy m.in. następujące nowości:
symbolizacja – możliwość wypełnienia obiektów liniowych dowolnym symbolem (gradient, kreskowanie, raster itp.); niezależne sterowanie wysokością i szerokością symbolu przy wypełnieniu rastrem; obsługa etykietowania warstw siatki;
funkcje 3D i chmury punktów – definiowanie zasięgu sceny 3D w widoku 2D; renderowanie chmur punktów jako powierzchni na mapach 2D; możliwość zmiany domyślnego rozmiaru punktu podczas klasyfikacji chmury punktów; szybsze renderowanie chmury punktów dzięki przechowywaniu informacji o węzłach w pamięci podręcznej;
wyrażenia – dodanie do funkcji wyrażeń agregujących aliasów argumentów „minimum” i „maksimum” do wywołania funkcji „min” i „max”; poprawienie działania zaznaczania wyrażeń w edytorze wyrażeń; dodanie zmiennej @counter dla funkcji array_foreach;
przetwarzanie danych – nowe narzędzia w algorytmie pokrycia wektorowego, w tym sprawdzanie poprawności pokrycia, upraszczanie i agregacja pokrycia;
eksport danych – ulepszenie sposobu zapisywania projektów i obrazów; typ projektu (QGZ, QGS) oraz format obrazu (PNG, JPG, TIF itp.) są teraz domyślnie określane przez rozszerzenie pliku wpisane w oknie dialogowym zapisywania; nowe parametry do algorytmu „Eksportuj warstwy do DXF”;
inne funkcje – szybsze uruchamianie dostawcy GRASS; nowa opcja w menu kontekstowym przeglądarki QGIS – otwórz za pomocą „Menedżera źródeł danych” (dla warstw korzystających z dostawcy OGR, GDAL i warstw Spatialite); wyświetlanie niestandardowych właściwości warstw w karcie „Informacje”; obsługa ze złożonymi schematami funkcji.

Ponadto wersja 3.36 przynosi poprawę błędów zgłaszanych przez użytkowników i optymalizację działania dotychczasowych funkcji. Pełna lista zmian dostępna jest TUTAJ.

OH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS