Przypomnijmy, że obecnie w dziale dostępne są wyniki kontroli wykonywanych przez byłego GGK Waldemara Izdebskiego, który m.in. cyklicznie analizuje poprawność identyfikatorów działek ewidencyjnych oraz geometrii działek ewidencyjnych.
W podsumowaniu badania przeprowadzonego 10 lutego autor podaje, że liczba powiatów z błędnymi identyfikatorami zmalała o osiem do 29. W porównaniu z poprzednim zestawieniem ubyły powiaty bialski, kraśnicki, lubelski, limanowski, nowotarski, garwoliński, otwocki, radomski oraz kielecki, natomiast przybył gostyński.
Łącznie w wyniku analizy otrzymano 87 267 błędów (spadek o 58 619 w ciągu tygodnia).
Jak podkreśla we wpisie na swoim blogu Waldemar Izdebski, liczba ta wynika przede wszystkim z braku zmian w bazie obrębów ewidencyjnych prowadzonej przez GUGiK w ramach rejestru PRG. „Ostatnia publikacja obrębów pochodzi dalej z 8 lutego 2024 r. i nie zawiera jeszcze wszystkich zmian wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów (…) w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy” – wyjaśnił.
Od ostatniego badania wzrosła natomiast liczba powiatów z błędami w geometrii działek – o jeden do 35. Przybył powiat ostrowski. W sumie kontrola wykazała 2989 działek o błędnej geometrii.
Na niezmiennym poziomie utrzymuje się z kolei liczba działek bez geometrii – jest ich 11 w powiecie kłobuckim (woj. śląskie).