Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-19| Teledetekcja, Edukacja, Software

Naukowcy z WGiK PW pracowali nad rozwojem oprogramowania LiMON UAV

W ciągu ostatniego roku zespół badawczy z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej WGiK PW prowadził rozbudowane prace badawczo-rozwojowe na zlecenie spółki Dephos Group.


Naukowcy z WGiK PW pracowali nad rozwojem oprogramowania LiMON UAV

Zlecenie to obejmowało kompleksowy rozwój nowoczesnych algorytmów mających na celu ulepszenie flagowego produktu spółki – oprogramowania do przetwarzania chmur punktów LiMON UAV. Realizowane prace skupiały się na rozszerzeniu funkcjonalności programu w stronę użytkowników bezzałogowych systemów latających (BSL) wyposażonych w systemy skanowania laserowego.

Zespół z ZFTiSIP stworzył algorytmy, które umożliwiają pełną automatyzację procesu przetwarzania fotogrametrycznego – kompleksową obróbkę surowych danych ze skanowania laserowego oraz konstrukcję wysokiej jakości pochodnych produktów w postaci np. modeli wysokościowych.

Zaprojektowane i zaimplementowane algorytmy pozwalają w szczególności na:
• orientację wzajemną oraz bezwzględną surowych chmur punktów,
• konwersję między dowolnymi układami odwzorowawczym i wysokościowymi,
• kolorowanie punktów na podstawie synchronicznie lub niesynchronicznie pozyskanych zdjęć,
• klasyfikację obszarów wielokrotnego pokrycia oraz ujednolicanie gęstości chmury punktów,
• automatyczną klasyfikację punktów do klas pokrycia terenu (grunt, budynki, roślinność),
• budowę rastrów z modelami wysokościowymi NMT, NMPT, CHM,
• generowanie wektorowych modeli warstwicowych,
• budowę raportu jakości chmury punktów.

Współpraca z firmą Dephos Group umożliwiła zespołowi badawczemu nie tylko przetestowanie opracowanych algorytmów w praktyce, ale także dostosowanie ich do specyficznych potrzeb rynku oraz wymagań klientów. Efektem końcowym tych prac jest rozbudowana wersja oprogramowania LiMON UAV, wyposażona w zaawansowane narzędzia przetwarzania danych skanowania laserowego, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Stworzone przez badaczy rozwiązania dostępne są już w najnowszej wersji LiMON UAV.

W skład zespołu badawczego z ZFTiSIP PW wchodzili: mgr inż. Przemysław Banat, mgr inż. Dorota Marczykowska, inż. Jakub Modrzewski, mgr inż. Anna Płatek-Żak, dr inż. Wojciech Ostrowski, dr inż. Magdalena Pilarska-Mazurek oraz mgr inż. Łukasz Wilk.

Źródło: ZFTiSIP PW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS