Budowa Centrum Operacyjnego stanowi realizację przyjętej w 2017 r. Polskiej Strategii Kosmicznej. Pełną funkcjonalność Centrum wraz z zapleczem administracyjno-biurowym ma uzyskać w 2027 r. Realizacja projektu ma pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki, w tym w szczególności na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw sektora kosmicznego.
– W ramach Centrum Operacyjnego usytuowana zostanie infrastruktura techniczna pełniąca m.in. rolę segmentu naziemnego użytkownika przyszłych systemów satelitarnych oraz Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego. Ważnym elementem działalności Centrum będzie pozyskiwanie danych bezpośrednio z satelitów i przetwarzanie danych o klauzuli do tajnej włącznie – poinformowała Agnieszka Gapys, rzecznik prasowy POLSA.
Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki zamianie działek między komunalną spółką Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (GARG) a Skarbem Państwa. Jako najbardziej optymalną lokalizację do realizacji inwestycji POLSA wskazała nieruchomość o powierzchni ponad 3 hektarów przy ul. Azymutalnej, której właścicielem jest GARG. Obie strony uzgodniły, że GARG przekaże prawo własności do gruntu na rzecz Skarbu Państwa w zamian za inną nieruchomość – teren o powierzchni ok. 5,8 ha pozostały po zlikwidowanych zakładach Pollena (zlokalizowany w porcie wewnętrznym przy ul. Ku Ujściu).
Prezes GARG Alan Aleksandrowicz podkreślił, że zamiana działek to podwójnie korzystna decyzja dla miasta Gdańska. – W Gdańsku powstanie ważny ośrodek POLSA, a Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego zyskuje teren zlokalizowany na obszarze portu morskiego, który uzupełnia naszą ofertę dla przyszłych inwestorów – tłumaczył. 8 grudnia wojewoda pomorski podpisał zgodę na przekazanie działki.