Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-14| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

W Gdańsku powstanie Centrum Operacyjne POLSA

Niedaleko Portu Lotniczego w Gdańsku Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zbuduje nowoczesne Centrum Operacyjne. Placówka będzie zbierać, przetwarzać, przechowywać dane satelitarne oraz udostępniać je np. uczelniom, firmom oraz administracji państwowej. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 120 mln zł.


W Gdańsku powstanie Centrum Operacyjne POLSA

Budowa Centrum Operacyjnego stanowi realizację przyjętej w 2017 r. Polskiej Strategii Kosmicznej. Pełną funkcjonalność Centrum wraz z zapleczem administracyjno-biurowym ma uzyskać w 2027 r. Realizacja projektu ma pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki, w tym w szczególności na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw sektora kosmicznego.

– W ramach Centrum Operacyjnego usytuowana zostanie infrastruktura techniczna pełniąca m.in. rolę segmentu naziemnego użytkownika przyszłych systemów satelitarnych oraz Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego. Ważnym elementem działalności Centrum będzie pozyskiwanie danych bezpośrednio z satelitów i przetwarzanie danych o klauzuli do tajnej włącznie – poinformowała Agnieszka Gapys, rzecznik prasowy POLSA.

Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki zamianie działek między komunalną spółką Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (GARG) a Skarbem Państwa. Jako najbardziej optymalną lokalizację do realizacji inwestycji POLSA wskazała nieruchomość o powierzchni ponad 3 hektarów przy ul. Azymutalnej, której właścicielem jest GARG. Obie strony uzgodniły, że GARG przekaże prawo własności do gruntu na rzecz Skarbu Państwa w zamian za inną nieruchomość – teren o powierzchni ok. 5,8 ha pozostały po zlikwidowanych zakładach Pollena (zlokalizowany w porcie wewnętrznym przy ul. Ku Ujściu).

Prezes GARG Alan Aleksandrowicz podkreślił, że zamiana działek to podwójnie korzystna decyzja dla miasta Gdańska. – W Gdańsku powstanie ważny ośrodek POLSA, a Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego zyskuje teren zlokalizowany na obszarze portu morskiego, który uzupełnia naszą ofertę dla przyszłych inwestorów – tłumaczył. 8 grudnia wojewoda pomorski podpisał zgodę na przekazanie działki.

Źródło: Gdansk.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS