|2023-12-13|
Ludzie
Przypadek rządzi polską geodezją, czyli znów o nowelizacji Pgik
Ostatnia nowelizacja Pgik, która przyniosła wydłużenie o rok terminu na dostosowanie mapy zasadniczej do obowiązujących przepisów prawa, była inicjatywą senacką i zarówno MRiT, jak i GUGiK nie miały z nią nic wspólnego – tak wynika z publikowanych już na Geoforum.pl wyjaśnień ministerstwa i urzędu. Teraz okazuje się, że sprawa nie była im tak obca, jak wcześniej przekonywały.
Pewne nowe informacje przynosi artykuł o nowelizacji Pgik z grudniowego wydania „Informatora Głównego Geodety Kraju”. Znajdziemy w nim następujący fragment: „Przedmiotowa zmiana Pgik (…) odpowiada także oczekiwaniom Głównego Geodety Kraju, który już w maju br. w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rozwoju i Technologii sygnalizował potrzebę wydłużenia ww. terminu do 31 grudnia 2024 r. wskazując wówczas, że w 111 powiatach/miastach na prawach powiatu, czyli w 29% jednostek całego kraju, występowało zagrożenie niedotrzymania terminu ustawowego”.
A zatem teraz z dostępnych nam dokumentów i wyjaśnień wyłania się następująca absurdalna historia – w maju br. GGK zasygnalizowała MRiT potrzebę nowelizacji Pgik, jednak resort rozwoju nic z tym zgłoszeniem nie zrobił. Natomiast dwa miesiące później senator Maria Koc zupełnie niezależnie wniosła w Senacie poprawkę, która, całkiem przypadkiem, „odpowiada (…) oczekiwaniom Głównego Geodety Kraju”. Co ciekawe, senator na posiedzeniu komisji senackiej przedstawiła te same dane, co GGK w piśmie do MRiT: „chodzi o to, żeby nie wykluczyć tutaj 111 powiatów, są też miasta na prawach powiatu, co stanowi 29% jednostek całego kraju, które mogą do tego czasu po prostu jeszcze nie wywiązać się z tych zmian”. To, oczywiście, również przypadek, bo i MRiT, i GUGiK zapewniły Geoforum.pl, że żadnych danych ani zestawień Marii Koc nie udostępniały.
Geoforum.pl wystąpiło już do GUGiK-u o udostępnienie pisma z maja br. i odpowiedzi MRiT. Jak tylko dowiemy się czegoś więcej, poinformujemy o tym naszych czytelników.
Na koniec dodajmy jeszcze, że – jak wynika z artykułu w „Informatorze GGK” – przekształcenia mapy zasadniczej do postaci cyfrowej wciąż nie dokonały 102 jednostki.
DC
|