Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-13| Ludzie

Przypadek rządzi polską geodezją, czyli znów o nowelizacji Pgik

Ostatnia nowelizacja Pgik, która przyniosła wydłużenie o rok terminu na dostosowanie mapy zasadniczej do obowiązujących przepisów prawa, była inicjatywą senacką i zarówno MRiT, jak i GUGiK nie miały z nią nic wspólnego – tak wynika z publikowanych już na Geoforum.pl wyjaśnień ministerstwa i urzędu. Teraz okazuje się, że sprawa nie była im tak obca, jak wcześniej przekonywały.


Przypadek rządzi polską geodezją, czyli znów o nowelizacji Pgik

Pewne nowe informacje przynosi artykuł o nowelizacji Pgik z grudniowego wydania „Informatora Głównego Geodety Kraju”. Znajdziemy w nim następujący fragment:
„Przedmiotowa zmiana Pgik (…) odpowiada także oczekiwaniom Głównego Geodety Kraju, który już w maju br. w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rozwoju i Technologii sygnalizował potrzebę wydłużenia ww. terminu do 31 grudnia 2024 r. wskazując wówczas, że w 111 powiatach/miastach na prawach powiatu, czyli w 29% jednostek całego kraju, występowało zagrożenie niedotrzymania terminu ustawowego”.

A zatem teraz z dostępnych nam dokumentów i wyjaśnień wyłania się następująca absurdalna historia – w maju br. GGK zasygnalizowała MRiT potrzebę nowelizacji Pgik, jednak resort rozwoju nic z tym zgłoszeniem nie zrobił. Natomiast dwa miesiące później senator Maria Koc zupełnie niezależnie wniosła w Senacie poprawkę, która, całkiem przypadkiem, „odpowiada (…) oczekiwaniom Głównego Geodety Kraju”. Co ciekawe, senator na posiedzeniu komisji senackiej przedstawiła te same dane, co GGK w piśmie do MRiT: „chodzi o to, żeby nie wykluczyć tutaj 111 powiatów, są też miasta na prawach powiatu, co stanowi 29% jednostek całego kraju, które mogą do tego czasu po prostu jeszcze nie wywiązać się z tych zmian”. To, oczywiście, również przypadek, bo i MRiT, i GUGiK zapewniły Geoforum.pl, że żadnych danych ani zestawień Marii Koc nie udostępniały.

Geoforum.pl wystąpiło już do GUGiK-u o udostępnienie pisma z maja br. i odpowiedzi MRiT. Jak tylko dowiemy się czegoś więcej, poinformujemy o tym naszych czytelników.

Na koniec dodajmy jeszcze, że – jak wynika z artykułu w „Informatorze GGK” – przekształcenia mapy zasadniczej do postaci cyfrowej wciąż nie dokonały 102 jednostki.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS