Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-12-01 | Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy

Moc atrakcji na bydgoskim GISday

W Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy w dniach 15–16 listopada odbyła się X edycja wydarzenia GISday w Bydgoszczy.


Ilustracja: Moc atrakcji na bydgoskim GISday <br />
Warsztaty praktyczne z pomiarów RTK przeprowadzone przez przedstawicieli 6SOG w Toruniu
Warsztaty praktyczne z pomiarów RTK przeprowadzone przez przedstawicieli 6SOG w Toruniu
Ilustracja: Moc atrakcji na bydgoskim GISday <br />
Prelekcja mazowieckiego WINGiK-a Sebastiana Bały
Prelekcja mazowieckiego WINGiK-a Sebastiana Bały
Ilustracja: Moc atrakcji na bydgoskim GISday <br />
Lot na symulatorze drona podczas pokazów 6SOG w Toruniu
Lot na symulatorze drona podczas pokazów 6SOG w Toruniu
Ilustracja: Moc atrakcji na bydgoskim GISday <br />
Koordynatorka wydarzenia Emilia Ciechowicz ze zwycięzcą konkursu "Kreatorzy przestrzeni"
Koordynatorka wydarzenia Emilia Ciechowicz ze zwycięzcą konkursu "Kreatorzy przestrzeni"

Celem wydarzenia było ukazanie roli nowoczesnych narzędzi informacji przestrzennej, które znajdują zastosowanie w planowaniu inwestycji, wycenie nieruchomości czy ćwiczeniach militarnych. Są także obecne w smartfonach, których na co dzień używamy do ułatwienia sobie organizacji dnia.
Wydarzenie kierowane było do młodzieży ZSB klas geodezyjnych. Uczniowie wzięli udział w licznych prelekcjach oraz warsztatach, które przybliżyły, a wielu osobom także uświadomiły siłę informacji przestrzennej w naszym otoczeniu.
Oficjalnego otwarcia GISday dokonała dyrektor ZSB mgr inż. Magdalena Popielewska, natomiast całą uroczystość prowadziła koordynatorka wydarzenia mgr inż. Emilia Ciechowicz, nauczycielka przedmiotów geodezyjnych w ZSB w Bydgoszczy.

Pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia wysłuchali prezentacji zaproszonych prelegentów, którzy na co dzień wykorzystują GIS w swojej pracy zawodowej. Jako pierwszy wystąpił mgr inż. Radosław Frączek, przedstawiciel firmy Geofizyka z Torunia, z prezentacją „GIS w akwizycji polowych prac sejsmicznych”.
Dzięki przedstawicielom 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego w Toruniu kolejna część wydarzenia przybrała postać pokazów i warsztatów, podczas których młodzież mogła spróbować swoich umiejętności na symulatorze lotu dronem, a także przy pracy z odbiornikiem GPS. Ppor. Mateusz Włodarczyk omówił rolę i zadania służby geoprzestrzennej w SZRP, a następnie wraz z sierż. Karolem Malinowskim przeprowadził warsztaty praktyczne z pomiarów RTK.
Kujawsko-pomorski WINGiK mgr inż. Robert Cieszyński przedstawił zasady koordynacji elektronicznie projektowanych SUT w aktualizacji GESUT, a jego mazowiecki odpowiednik mgr inż. Sebastian Bała – różnice między rozgraniczeniem a wznowieniem punktów granicznych.

Na zakończenie pierwszego dnia wydarzenia ogłoszone zostały wyniki konkursu „Kreatorzy przestrzeni” organizowanego w ramach GISday w Bydgoszczy. Zwycięzca otrzymał Puchar Prezydenta Bydgoszczy i zestaw niwelacyjny ufundowany przez firmę Geoline z Torunia. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca również otrzymali puchary, a także tankcoptera (drona na gąsienicach) ufundowanego przez firmy Xarall i Softline Plus (II miejsce) oraz słuchawki bezprzewodowe i powerbanka ufundowane przez firmę GeoLex z Bydgoszczy oraz GUGiK (III miejsce).
Fundatorami pozostałych drobnych nagród niespodzianek dla uczestników były firmy i instytucje z całego kraju m.in. Geofizyka, GUGiK, Pentel, Esri Polska, Yanosik.pl i inni.

Drugi dzień GISday to zróżnicowane pokazy i warsztaty dostosowane do poziomu zrozumienia tematyki GIS przez młodzież na poszczególnych etapach kształcenia w klasach geodezyjnych. Osoby uczestniczące w wydarzeniu zgłębiały swoją wiedzę i rozszerzały umiejętności z zakresu wykorzystania m.in. oprogramowania QGIS i ArcGIS.
Jako pierwszy odbył się pokaz dotyczący wykorzystania narzędzi GIS na potrzeby szacowania nieruchomości, który poprowadziła mgr Agnieszka Graczyk, rzeczoznawca majątkowy z Torunia.
W ramach obsługi programu QGIS odbyły się warsztaty, które poprowadził dr inż. Adam Bujarkiewicz, pracownik naukowy Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej. Zainteresowanie warsztatami z QGIS było tak duże, że zaplanowano dodatkowe zajęcia w drugim semestrze 2023/2024.
Warsztaty z „Analizy materiałów archiwalnych i sporządzania sprawozdania technicznego w opracowaniach prawnych” poprowadził mgr inż. Sebastian Bała, mazowiecki WINGiK. Z kolei kujawsko-pomorski WINGiK przedstawił młodzieży „Wybraną problematykę geodezyjną w procesie budowlanym”.
Następnie mgr inż. Dominika Binięda z firmy Esri Polska poprowadziła pokaz tematyczny pt. „Myśl przestrzennie – wykorzystanie platformy ArcGIS w edukacji”.

Tegoroczny GISday był także okazją do promocji bogatej oferty dydaktycznej ZSB, a także zaprezentowania bogatego wyposażenia i dostosowanych do kształcenia branżowego sal ćwiczeniowych i pracowni komputerowych, w których odbywały się warsztaty tematyczne. Konferencje i pokazy miały miejsce w auli ZSB, co doskonale zaprezentowało zaplecze, jakim szkoła dysponuje.
Zgodnie z tradycją, kończąc X edycję GISday w Bydgoszczy, koordynatorka wydarzenia mgr inż. Emilia Ciechowicz podziękowała zaproszonym gościom za udział w tegorocznym wydarzeniu i zaprosiła na kolejną, jedenastą edycję w przyszłym roku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Źródło: ZSB w Bydgoszczy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

GIS w gospodarce przestrzennej

Pod takim hasłem 23 listopada na Wydziale Leśnym SGGW odbył się GIS Day w Stolicy 2023. W wydarzeniu wzięło udział...

Tak świętowano GIS Day na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

15 listopada w Auli Głównej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Koło Naukowe loGIStic działające...

Rusza długo oczekiwana reforma planowania przestrzennego

Właśnie weszły w życie przepisy głęboko reformujące proces planowania i zagospodarowania...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łokieć chełmiński miał 57,6 cm długości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Cisak (1944-2020)

Jan Cisak (1944-2020)
Wieloletni pracownik Instytutu Geodezji i Kartografii oraz kierowniki Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznego Borowa Góra. Urodził się w 1944 roku. W IGiK pracował od 1970 roku, początkowo w Pracowni Metrologii Geodezyjnej. Był uczestnikiem polskich...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2011
Rusza skaning lotniczy 60% powierzchni kraju w ramach projektu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami). Projekt o wartości około 60 mln zł realizuje 5 konsorcjów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama