Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-30| GIS, Edukacja, Imprezy

GIS w gospodarce przestrzennej

Pod takim hasłem 23 listopada na Wydziale Leśnym SGGW odbył się GIS Day w Stolicy 2023. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób – studentów, uczniów szkół średnich, przedstawicieli uczelni, administracji oraz firm związanych z GIS-em i gospodarką przestrzenną.


GIS w gospodarce przestrzennej
GIS w gospodarce przestrzennej
GIS w gospodarce przestrzennej

– Chciałem wyrazić radość, że tak wielu z państwa interesuje się tematyką dzisiejszej konferencji – mówił prodziekan Wydziału Leśnego SGGW dr inż. Michał Orzechowski. Zaznaczył też, że tematyka GIS Day stanowi przedmiot zainteresowania studentów dwóch realizowanych na wydziale kierunków – leśnictwa oraz gospodarki przestrzennej.
Dyrektor Instytutu Nauk Leśnych SGGW dr hab. Roman Wójcik podkreślał natomiast rolę systemów informacji przestrzennej w edukacji i nauce. – Pamiętam, jak jeszcze SIP-ów nie było, mapy rysowaliśmy rapidografami, uczyliśmy się pisma technicznego, żeby te mapy wypełniać, i dopiero obecny tu doktor Korpetta uczył nas obsługi pierwszych systemów – wspominał. Dodał też, że Wydział Leśny SGGW był prekursorem jeżeli chodzi o wykorzystanie systemów informacji przestrzennej w leśnictwie.

Przywołany już dr inż. Dariusz Korpetta, emerytowany pracownik Samodzielnego Zakładu Geomatyki i Gospodarki Przestrzennej SGGW, wygłosił referat otwierający pt. „Systemy informacji przestrzennej (GIS) w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie”. Przypomniał początki wdrażania SIP-ów, ciekawe projekty, a także ważne postacie dla rozwoju GIS-u w Polsce – prof. Jerzego Gaździckiego oraz prof. Heronima Olenderka. Podkreślił też, że „GIS uzmysławia, że w postrzeganiu i rozumieniu otaczającego nas świata nie można ograniczać się tylko do dzisiejszej wiedzy i umiejętności. Bowiem jutro już kreuje nowe cele i wyznacza nowe horyzonty myślenia”.

O znaczeniu gospodarowania przestrzenią mówiła z kolei prof. Alina Maciejewska, wiceprzewodnicząca Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią, była dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Zaznaczyła, że na kierunku gospodarka przestrzenna studiują wyjątkowe osoby. – Z reguły na ten kierunek przychodzą najlepsi z najlepszych. Biorą oni odpowiedzialność za przestrzeń, za to, jak ją zorganizować. I robią to bardzo dobrze – tłumaczyła. Profesor wspomniała też o nadchodzących wyzwaniach – nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która „wcale nie jest taka prosta”.
Przepisy nowelizacji, która obowiązuje od 24 września br., starali się przybliżyć słuchaczom przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Przekonywali oni, że wdrażana reforma planowania przestrzennego przynosi liczne korzyści m.in. dla gmin, mieszkańców i inwestorów, projektantów oraz administracji rządowej i środowiska naukowego.

W dalszej części konferencji można było wysłuchać licznych prezentacji dotyczących m.in. wykorzystania narzędzi GIS w wyborze lokalizacji inwestycji, wykorzystania modeli decyzyjnych w gospodarowaniu rezerwami terenowymi w mieście czy GIS-u w parkach narodowych. Ze streszczeniami wszystkich wystąpień można zapoznać się TUTAJ.
W przerwach między kolejnymi sesjami na uczestników czekały konkursy z nagrodami oraz stoiska firm sponsorujących wydarzenie.
Kolejną atrakcją były warsztaty. Zorganizowały je firmy Geo-System (Wykorzystanie technologii e-mapa w gminie) oraz EnviroSolutions (Warstwy wirtualne w QGIS – praktyczne wykorzystanie), a także koła naukowe z WAT (Z góry widać więcej!) oraz Akademii Pożarniczej (GIS in real life – kreatywne warsztaty z Liderem Bezpieczeństwa).

GIS Day w Stolicy 2023 został zorganizowany przez koła naukowe działające przy największych warszawskich uczelniach, tj. Akademii Pożarniczej, Politechnice Warszawskiej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Warszawskim oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS