Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-17| GIS, Edukacja, Imprezy

Tak świętowano GIS Day na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

15 listopada w Auli Głównej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Koło Naukowe loGIStic działające przy Katedrze Transportu Wydziału Nawigacyjnego świętowało GIS Day.


Tak świętowano GIS Day na Uniwersytecie Morskim w Gdyni
Tak świętowano GIS Day na Uniwersytecie Morskim w Gdyni
Tak świętowano GIS Day na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

GIS Day to międzynarodowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, którego celem jest popularyzacja wiedzy o systemach informacji geograficznej (GIS) i ich zastosowaniu w praktyce. Co więcej, podczas tegorocznej edycji GIS Day na UMG zaprezentowane zostały przez dr. inż. kpt. Piotra Kopacza, mgr. inż. Marcina Sontowskiego oraz mgr inż. Joannę Rogowską mapy dotyczące Zielonego Punktu Kontrolnego.

Trójmiejski GIS Day na UMG składała się z trzech bloków. Podczas pierwszego mgr Oktawia Specht (UMG) przedstawiła, czym są GIS-y i jak są przez nią wykorzystywane w badaniach. Następnie mgr Francesco Giuseppe Figliomeni mówił o zastosowaniu GIS w ekstrakcji linii brzegowej. Trzecia prelegentem był dr Tomasz Giętkowski z firmy Geofabryka, który przygotował prezentację pt. „Dane przestrzenne i formy konsultacji społecznych w Voxly”. Pierwszy blok zakończył się konkursem przygotowanym przez firmę EnviroSolutions.

Drugi blok rozpoczął się od wystąpienia Natalii Grudzińskiej-Miernik z EnviroSolutions. Na podstawie wtyczki StreetView przedstawiła możliwości tworzenia tego typu narzędzi w oprogramowaniu QGIS. W dalszej kolejności Marcin Turzyński z Biura Planowania Przestrzennego Gdyni zaprezentował wyniki swoich prac w prezentacji pt. „Analiza potencjału ludnościowego na podstawie telefonii komórkowej w województwie pomorskim”.
W tym roku gościliśmy również Marcina Marciniaka z Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Kolbudy, który w ciekawy sposób pokazał, jak można wykonywać pomiary pomników przyrody za pomocą różnych technik GIS. Drugi blok zamknęła prelekcja Marcina Jakubczyka z firmy Boeing Poland, który przedstawił wykorzystanie GIS w lotnictwie.

Po prelekcja odbyła się sesja posterowa dla licealistów i studentów. Wzięli w niej udział studenci z Politechniki Poznańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Morskiego.
Za najlepszy poster uznana została praca Aleksandra Kubackiego i Veroniki Pavlovej z Koła Hydrografii Morskiej Politechniki Morskiej w Szczecinie pt. „Monitoring środowisk wodnych z wykorzystaniem technik teledetekcyjnych”. Drugie miejsce przypadło Adrianowi Kępie ze Studenckiego Koło Logistyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej za poster pt. „Zastosowanie Systemów Informacji Geograficznej w Transporcie Miejskim”. Podium uzupełniły Gabriela Gawska i Weronika Płuciennik również z Politechniki Morskiej w Szczecinie. Dziewczyny zaprezentowały poster pt. „Inspekcja budowli hydrotechnicznych na podstawie integracji danych topograficznych i batymetrycznych”. Serdecznie gratulujemy!

Trzeci blok otworzyła Dominika z firmy Esri Polska prezentacją pt. „Myśl przestrzennie z ArcGIS”. Następnie Patrycja Parasińska i Magda Bolek ze Studenckiego Koła Naukowego GIS „Gisoteka” działającego przy Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego opowiedziały o swojej działalności w kole w prezentacji pt. „Studenckie Koło Gisoteka, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym”.
Po oficjalnej części wydarzenia miały miejsce warsztaty pt. „Podstawy z ArcGIS Pro”. Warsztaty poprowadziła Dominika Binięda z firmy Esri Polska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Parlament Studentów Sponsorami tegorocznego Dnia GIS została restauracja Moja Gruzja, firma Esri Polska i Uniwersytet Morski w Gdyni.
Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejnego GIS Day-a!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Źródło: Koło Naukowe loGIStic


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS