|2023-10-16|
Mapy, Edukacja
Zielony Punkt Kontrolny UMG umożliwi ćwiczenie nawigacji i orientacji w terenie
Uniwersytet Morski w Gdyni przygotował we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk sieć stałych punktów kontrolnych (PK) zlokalizowanych w terenie leśnym na powierzchni ok. 9 km kw w obrębie Gdyni. Jej otwarcie odbyło się 14 października.
PK są elementem koncepcji „Zielony Punkt Kontrolny” (ZPK), znanej na świecie pod nazwą „Permanent Orienteering Courses”. Polega ona na udostępnianiu lasu do nauki i ćwiczenia nawigacji w terenie, uprawiania orientacji sportowej, turystycznej lub rekreacyjnej, w tym rozwijania umiejętności poprawnego czytania mapy oraz rozumienia jej ograniczeń. Korzystając z przygotowanych szczegółowych map, można poćwiczyć nawigację, spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.
– Sieć punktów kontrolnych będziemy mogli wykorzystywać do celów sportowych, rekreacyjnych, ale również dydaktycznych, będziemy mogli bowiem uczyć tutaj nawigacji. Projekt jest uniwersalny, będą mogły korzystać z niego dzieci, uczniowie, studenci, mieszkańcy Gdyni i osoby wyczynowo uprawiające biegi na orientację – powiedział podczas otwarcia Zielonego Punktu Kontrolnego UMG rektor prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit (na fot. pierwszy z lewej). – Dziękuję za współpracę Nadleśnictwu Gdańsk, szczególne podziękowania i gratulacje chciałbym złożyć panu dr. Piotrowi Kopaczowi i wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie – dodał.
„Zielony Punkt Kontrolny – Uniwersytet Morski w Gdyni” to sieć 42 stałych punktów kontrolnych w postaci dębowych słupków zlokalizowanych w terenie leśnym w obrębie Gdyni (leśnictwa Zwierzyniec i Cisowa). Nowo otwarty projekt zakłada dwa oficjalne starty: na Grabówku i w Demptowie. W sumie jest to osiem tras o czterech skalach trudności uzależnionych od dystansu – od 3,5 do 16,8 km długości, licząc w linii prostej.
Jak podkreśla pomysłodawca i realizator przedsięwzięcia, dr inż. Piotr Kopacz z Katedry Nawigacji Wydziału Nawigacyjnego UMG, projekt jest tak stworzony, że można wejść w dowolnej części lasu i samemu zdecydować, którą trasę obrać, wykorzystując do tego punkty kontrolne. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy tą inicjatywą stworzyć coś dla wszystkich. Korzystanie z tej infrastruktury jest bezpłatne – podkreślił dr Kopacz (na fot. pierwszy z prawej). – Zapraszam wszystkich na spacery z mapą przez cały rok, mam też nadzieję, że ten projekt posłuży na lata – dodał.
Mapy w skali 1:10 000 z propozycjami tras o różnym stopniu trudności i długości, opisy użytych znaków kartograficznych i charakterystyk PK, a także opcjonalną kartę startową do potwierdzenia w tradycyjny sposób swojej obecności na PK (zaliczenia) za pomocą perforatorów można znaleźć TUTAJ. Istnieje także możliwość potwierdzania PK poprzez skanowanie kodów QR za pomocą smartfona, korzystając z aplikacji iOrienteering (instrukcja „krok po kroku” do pobrania w zakładce z pomocnymi materiałami). Pierwsze ślady z przejść tras ZPK-UMG w dniu jego otwarcia (14 października) można analizować przy użyciu aplikacji Livelox.
W wydaniu GEODETY 1/2023 ukazał się wywiad z dr. inż. Piotrem Kopaczem nt. imprez na orientację. Można go pobrać TUTAJ.
Źródło: UMG
|