Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-16| Mapy, Edukacja

Zielony Punkt Kontrolny UMG umożliwi ćwiczenie nawigacji i orientacji w terenie

Uniwersytet Morski w Gdyni przygotował we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk sieć stałych punktów kontrolnych (PK) zlokalizowanych w terenie leśnym na powierzchni ok. 9 km kw w obrębie Gdyni. Jej otwarcie odbyło się 14 października.


Zielony Punkt Kontrolny UMG umożliwi ćwiczenie nawigacji i orientacji w terenie
Zielony Punkt Kontrolny UMG umożliwi ćwiczenie nawigacji i orientacji w terenie

PK są elementem koncepcji „Zielony Punkt Kontrolny” (ZPK), znanej na świecie pod nazwą „Permanent Orienteering Courses”. Polega ona na udostępnianiu lasu do nauki i ćwiczenia nawigacji w terenie, uprawiania orientacji sportowej, turystycznej lub rekreacyjnej, w tym rozwijania umiejętności poprawnego czytania mapy oraz rozumienia jej ograniczeń. Korzystając z przygotowanych szczegółowych map, można poćwiczyć nawigację, spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.

– Sieć punktów kontrolnych będziemy mogli wykorzystywać do celów sportowych, rekreacyjnych, ale również dydaktycznych, będziemy mogli bowiem uczyć tutaj nawigacji. Projekt jest uniwersalny, będą mogły korzystać z niego dzieci, uczniowie, studenci, mieszkańcy Gdyni i osoby wyczynowo uprawiające biegi na orientację – powiedział podczas otwarcia Zielonego Punktu Kontrolnego UMG rektor prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit (na fot. pierwszy z lewej). – Dziękuję za współpracę Nadleśnictwu Gdańsk, szczególne podziękowania i gratulacje chciałbym złożyć panu dr. Piotrowi Kopaczowi i wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie – dodał.

„Zielony Punkt Kontrolny – Uniwersytet Morski w Gdyni” to sieć 42 stałych punktów kontrolnych w postaci dębowych słupków zlokalizowanych w terenie leśnym w obrębie Gdyni (leśnictwa Zwierzyniec i Cisowa). Nowo otwarty projekt zakłada dwa oficjalne starty: na Grabówku i w Demptowie. W sumie jest to osiem tras o czterech skalach trudności uzależnionych od dystansu – od 3,5 do 16,8 km długości, licząc w linii prostej.

Jak podkreśla pomysłodawca i realizator przedsięwzięcia, dr inż. Piotr Kopacz z Katedry Nawigacji Wydziału Nawigacyjnego UMG, projekt jest tak stworzony, że można wejść w dowolnej części lasu i samemu zdecydować, którą trasę obrać, wykorzystując do tego punkty kontrolne.
– Bardzo się cieszę, że mogliśmy tą inicjatywą stworzyć coś dla wszystkich. Korzystanie z tej infrastruktury jest bezpłatne – podkreślił dr Kopacz (na fot. pierwszy z prawej). – Zapraszam wszystkich na spacery z mapą przez cały rok, mam też nadzieję, że ten projekt posłuży na lata – dodał.

Mapy w skali 1:10 000 z propozycjami tras o różnym stopniu trudności i długości, opisy użytych znaków kartograficznych i charakterystyk PK, a także opcjonalną kartę startową do potwierdzenia w tradycyjny sposób swojej obecności na PK (zaliczenia) za pomocą perforatorów można znaleźć TUTAJ. Istnieje także możliwość potwierdzania PK poprzez skanowanie kodów QR za pomocą smartfona, korzystając z aplikacji iOrienteering (instrukcja „krok po kroku” do pobrania w zakładce z pomocnymi materiałami). Pierwsze ślady z przejść tras ZPK-UMG w dniu jego otwarcia (14 października) można analizować przy użyciu aplikacji Livelox.

W wydaniu GEODETY 1/2023 ukazał się wywiad z dr. inż. Piotrem Kopaczem nt. imprez na orientację. Można go pobrać TUTAJ.

Źródło: UMG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS