|2023-11-28|
Teledetekcja, Firma
Projekt Twardowski - polskie firmy zajmą się mapowaniem zasobów księżyca
Oferta polskiego konsorcjum, którego liderem jest Creotech Instruments, została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną do przygotowania Fazy 0/A dla najważniejszej europejskiej misji związanej z mapowaniem Księżyca. Celem projektu Twardowski jest zapewnienie precyzyjnych danych pozwalających na wykorzystanie, pod koniec bieżącej dekady zasobów na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.
Konsorcjum tworzą: • Creotech Instruments – lider odpowiedzialny za projektowanie całej misji i satelity bazującego na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat, • Instytut Nauk Geologicznych PAN – zdefiniowanie wymagań dla misji oraz instrumentu naukowego, • Centrum Badań Kosmicznych PAN – opracowanie projektu instrumentu badawczego na podstawie założeń ING oraz ESA. Skala misji zakłada współpracę z dodatkowymi podmiotami, w tym z innych krajów, natomiast intencją jest utrzymanie kluczowych zadań po stronie polskich podmiotów w celu budowania narodowych kompetencji i podnoszenia znaczenia polskiego przemysłu kosmicznego na arenie międzynarodowej.
Satelita zaprojektowany do misji Twardowski będzie bazował na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat i rozwiązaniach opracowanych przez Creotech Instruments m.in. na potrzeby realizacji misji EagleEye. Projekt zakłada pełne dopasowanie platformy do funkcjonowania na orbicie Księżyca na wysokości ok. 100–300 km oraz możliwość zmieniania pozycji między perycentrum i apocentrum. Instrument badawczy zostanie wyposażony w trzy lub cztery detektory dla: światła wiedzionego, bliskiej, średniej i dalekiej podczerwieni. Otrzymane zdjęcia Księżyca w misji Twardowski będą jednymi z najlepszych i najbardziej precyzyjnych z perspektywy obecnych planów podboju Srebrnego Globu.
Wartość Fazy 0/A (projektowej) wyniesie 250 tys. euro. Projekt rozpocznie się w styczniu 2024 roku i potrwa 12 miesięcy.
Źródło: Creotech Instruments
|