Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-12| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Cerotech nagrodzony za HyperSat

Polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych Creotech Instruments otrzymał podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach nagrodę Defender. Spółka została wyróżniona za autorską platformę satelitarną HyperSat w kategorii „Grupa sprzętu rozpoznania wojskowego”.


Cerotech nagrodzony za HyperSat

Modułowa platforma do projektowania i budowy satelitów, która stanowi podstawę m.in. dla misji EagleEye oraz PIAST, otrzymała nagrodę jako produkt wyróżniający się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej oraz technologicznej, a także walorami eksploatacyjnymi przy korzystnych wskaźnikach ekonomicznych.

– Nagroda Defender dla naszej autorskiej platformy satelitarnej HyperSat cieszy nas podwójnie – powiedział dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments S.A. (na fot. pierwszy z lewej). – Po pierwsze, została ona przyznana przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą kadry kierownicze logistyki Wojska Polskiego i służb ministerstw poszczególnych resortów. Po drugie, potwierdza ona nasze własne obserwacje podczas Salonu, na którym rozwiązania kosmiczne i satelitarne budzą ogromne zainteresowanie ze strony polskich i zagranicznych uczestników tego wydarzenia. Warto podkreślić, że na MSPO znajdują się kluczowi decydenci dla strategicznych projektów obronnych realizowanych w kraju, a także planowanych do zrealizowania projektów w średnim i długim terminie. Wyróżnienie dla Creotech podkreśla naszą rosnącą rolę w obszarze obronnym – zaznaczył.

HyperSat to pierwsza w Polsce i opracowana od podstaw przez polskich inżynierów platforma satelitarna składająca się z modułów poszczególnych podsystemów. Pozwala na skalowalne projektowanie i produkcję satelitów o masie od 10 do kilkudziesięciu kg o zróżnicowanym przeznaczeniu – m.in. do rozpoznania obrazowego, telekomunikacji czy nawigacji z niskiej orbity Ziemi. HyperSat jest rozwijany przez Creotech Instruments od 2017 roku i powstał przy wsparciu ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej i w zgodzie z europejskimi wymaganiami dot. projektowania i budowy systemów satelitarnych (ECSS). Platforma stanowi podstawę dla misji EagleEye, która zostanie zrealizowana w 2024 roku, dla misji PIAST, a celem Creotech jest jej wykorzystanie również w strategicznych projektach obronnych na szczeblu krajowym i europejskim.

– Nagroda dla firmy Creotech za platformę HyperSat potwierdza fakt, że dzięki połączonym siłom polskich naukowców, inżynierów i menedżerów stać nas na tworzenie najbardziej zaawansowanych technologii kosmicznych i konkurowane na globalnym rynku – podsumował przyznanie nagrody firmie Creotech prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA. – Gratuluję Creotechowi zasłużonego wyróżnienia. Jednocześnie jestem przekonany, że to dopiero początek, że polska branża i „marka” kosmiczna dynamicznie będzie rosła w siłę. A stanie się to dzięki zwiększeniu polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej, co zadziała jak katalizator dla wszystkich firm i instytucji naukowych. Kolejne sukcesy są więc tylko kwestią czasu – dodał.

Defender to najważniejsza nagroda polskiego przemysłu obronnego. Otrzymują ją produkty wyróżniające się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbył się w dniach 5–8 września.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS