Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-31| GIS, Software

Where To Park. Aplikacja podpowie, gdzie zaparkować

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w godzinach szczytu to często spore wyzwanie, szczególnie w dużych miastach. Tematem zajmuje się student PW Grzegorz Barański, który chce rozwiązać problem za pomocą aplikacji.


Where To Park. Aplikacja podpowie, gdzie zaparkować
Where To Park. Aplikacja podpowie, gdzie zaparkować <br />
Grzegorz Barański podczas Krajowego Finału Konkursu Explory
Grzegorz Barański podczas Krajowego Finału Konkursu Explory

– Kiedy byłem młodszy, często jeździłem z rodzicami samochodem. Zdarzało się, że ze względu na brak miejsca parkowaliśmy 500 metrów albo kilometr od celu podróży. Postanowiłem rozwiązać ten problem – opowiada Grzegorz Barański, który studiuje na Wydziale Geodezji i Kartografii.

Grzegorz zaczął zgłębiać temat już jako uczeń liceum. Okazało się, że przykładowo w Krakowie kierowcy poświęcają średnio ok. 10 minut na znalezienie miejsca parkingowego w godzinach szczytu.

Systemy informowania o wolnych miejscach parkingowych istnieją chociażby przy centrach handlowych. Tam wykorzystywane są bramy wjazdowe i czujniki. – Te rozwiązania są bardzo drogie i nie można ich zainstalować wszędzie, na przykład na przy ulicznych parkingach – wyjaśnia student.

– W aplikacji Where To Park do zbierania danych o wolnych miejscach parkingowych używamy otwartych i publicznie dostępnych baz, jak również naszego własnego systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję i obraz z kamer monitoringowych – mówi Grzegorz Barański.

Jeśli chodzi o wielkość auta, system jest w stanie ocenić, czy dany samochód zmieści się w wybranym miejscu.
– Niektóre miasta mają własne systemy ułatwiające życie kierowcom, ale chciałem połączyć je w jedno rozwiązanie. Stworzyłem coś, co działa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, na przykład w USA czy Szkocji – zaznacza twórca aplikacji.

Aplikację testują kierowcy w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Lubinie, a także w Los Angeles. Where to Park dostępna jest do pobrania dla każdego. – Baza parkingów jeszcze nie jest duża, ale będziemy systematycznie ją rozwijać – zapowiada student.

Swój pomysł Grzegorz Barański zaprezentował podczas Krajowego Finału Konkursu Explory, który w październiku odbył się w Gdyni. Wygrał akredytację na jeden z najważniejszych konkursów naukowych na świecie Regeneron ISEF w USA. Do Los Angeles poleci w maju 2024 r.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć TUTAJ.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS