|2022-12-07|
GIS, Teledetekcja
Mobilne skanowanie Przemyśla dla bezpieczniejszych dróg
W dniach 6 i 7 grudnia na ulicach Przemyśla prowadzone jest mobilne skanowanie laserowe. Wyniki pomiaru mają pomóc w zapewnieniu lepszego bezpieczeństwa na miejskich drogach.
fot. R. Porada
|
|
|
|
|
|
W ramach tych prac pozyskiwana jest zarówno chmura punktów 3D, jak i zdjęcia panoramiczne ulic. Posłużą one do opracowania aktualnej bazy danych infrastruktury drogowej i organizacji ruchu, a także do sporządzenia analizy bezpieczeństwa. Jak zapewnia miasto, wyniki tego typu inwentaryzacji stanowią ważne źródło informacji dotyczące bazowego stanu przestrzeni miejskiej.
Generalnym wykonawcą tego zadania jest warszawska firma Smart Factor. Spółka ta ma już spore doświadczenie w mobilnym skaningu polskich miast. Dostarczyła m.in. systemy samochodowe do kontroli strefy płatnego parkowania w Warszawie. Realizowała także kartowanie wybranych miejscowości, np. na potrzeby analizy nośników reklamowych (jak ostatnio w Pruszczu Gdańskim).
– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią procesu podnoszenia jakości przestrzeni publicznej w Przemyślu. Realizacja tego przedsięwzięcia jest dla nas ważnym sygnałem tego, że miasto chce się zmieniać oraz tworzyć przestrzenie bezpieczne i przyjazne wszystkim Przemyślanom – podkreślił Tomasz Turczynowicz, prezes zarządu Smart Factor.
– Obecnie dysponujemy wieloma danymi, ale są one mocno rozproszone w różnych aplikacjach i systemach. Pracujemy nad tym, aby dzięki wdrożeniu narzędzi teleinformatycznych wykorzystywać dane i na ich podstawie optymalizować zarządzanie drogami na terenie naszego miasta. Realizacja tego zadania dostarczy nam wielu cennych informacji, które zostaną poddane ocenie profesjonalistów – stwierdził Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Prace są częścią projektu „Safe City – Bezpieczne Miasto Przemyśl, jako element koncepcji Smart City” dofinansowanego w ramach unijnego konkursu dla samorządów „Human Smart Cities”. Skaning ulic jest tylko jednym z wielu elementów tego przedsięwzięcia. Obejmuje ono także prace, w które zaangażowani byli mieszkańcy, organizacje społeczne i służby mundurowe. Wspólnie dyskutowali oni na temat podnoszenia poczucia bezpieczeństwa w mieście. W ramach procesu inwestycyjnego została też wybudowana pilotażowa instalacja Inteligentnego Monitoringu Miejskiego w obrębie Placu Legionów. Jak wyjaśnia miasto, ma to sprzyjać procesowi rozwoju usług związanych z monitorowaniem miasta i podnosić poziom bezpieczeństwa.
JK
|