Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-04-27| Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

Fuzja sensorów i zawodów, czyli inteligentne e-kontrole parkowania

Od 7 stycznia funkcjonuje w Warszawie system elektronicznej kontroli parkowania. Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich stworzyli go inżynierowie z firmy Smart Factor. Przekonajmy się, jak to rozwiązanie działa i jaki ma związek z geodezją.


Fuzja sensorów i zawodów, czyli inteligentne e-kontrole parkowania <br />
Fot. ZDM w Warszawie
Fot. ZDM w Warszawie
O zamiarze wprowadzenia na warszawskie ulice aut monitorujących strefę płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN) stołeczny Zarząd Dróg Miejskich informował od kilku lat. Ostatecznie decyzję o e-kontroli Rada Warszawy podjęła w 2018 r. Po pozys­kaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej ZDM przystąpił do procedury przetargowej zakończonej podpisaniem umowy. Inwestor wybrał ofertę warszawskiej spółki Smart Factor o wartości 1,593 mln zł netto.

Zarząd Dróg Miejskich, by zwiększyć skuteczność kontroli w strefie płatnego parkowania, postanowił wprowadzić rozwiązanie hybrydowe. E-kontrole nie zastąpiły zatem patroli pieszych. Jak wcześniej, każdego dnia na warszawskie ulice wychodzi ich około 25, a każdy złożony jest z dwóch kontrolerów, którzy ręcznie sprawdzają zaparkowane auta. Jednak obecnie wspomagają ich funkcjonariusze w dwóch samochodach nissan leaf o napędzie elektrycznym wyposażonych w zamontowany na dachu zestaw czujników sczytujący numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów. Dane te są następnie analizowane w ZDM pod kątem uprawnień do parkowania. O wez­wania do uiszczenia opłaty dodatkowej nie muszą się więc martwić osoby, które opłaciły postój (czy to w parkomacie, czy przez aplikację mobilną), posiadają abonament mieszkańca lub kartę N+ (karta parkingowa inwalidy) albo są z opłat zwolnione.

• System dyscyplinuje kierowców

Celem wprowadzenia systemu e-kontroli było uszczelnienie systemu poboru opłat, bo do tej pory zbyt wielu kierowców unikało płacenia za parkowanie – wyjaśnia Mikołaj Pieńkos, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej ZDM. – Po 2 miesiącach funkcjonowania systemu widzimy jego pozytywny wpływ, kierowcy częściej płacą za parkowanie, rośnie zwłaszcza liczba opłat za długie postoje. Prawdopodobnie osoby, które wcześniej kalkulowały, że być może zdołają uniknąć opłat, teraz, ze względu na nieuchronność kary, zaczęły płacić – przekonuje przedstawiciel ZDM.
W styczniu oba pojazdy e-kontroli zarejestrowały 12 196 przypadków braku opłaty, w lutym – 13 739. – Wzrost ten spowodowany jest...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową
• Zamów wersję cyfrową


Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

spolegliwy " 1. ?taki, który wzbudza zaufanie i można na nim polegać? 2. pot. ?taki, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym? ? spolegliwie ? spolegliwość Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego" w podanym przypadku proszę zauważyć punkt 2. a Panu "dziękuję" (dlaczego zawsze tak dziękuje ? ) nie zaspokoję jego ciekawości co do palenia w piecu "ponami" bo nie wiem co to takiego i wywożeniu śmieci do lasu. Co z czym mi się myli tego sam nie wiem ale lepiej wiedzą to inni. Dziękuję za "budujące" spostrzeżenia.
    1 
Nie tylko z tym słowem ma problem, jeszcze najwyraźniej myli mu się socjopatia i egoizm z "wolnością" i walką z "reżimem". No ale nie będzie się przecież podporządkowywał reżimowi słownikowemu. Ciekawe czy w ramach walki o wolność własnego czubka nosa pali w piecu ponami albo wywozi śmieci do lasu.
    1 
 7 
spolegliwy Stanley'u masz oczywiście świadomość prawdziwego znaczenia słowa "spolegliwy"? Tak tylko pytam. Bez trybu.
    1 
 5 
genialne wystarczy tylko podporządkowywać się reżimowi bez własnego rozumowania w jakimkolwiek zakresie. Podziwiam (z zażenowaniem ) wszystkich spolegliwych.
    6 
znam świetny sposób na uniknięcie kary, wystarczy że będziesz parkował na wyznaczonych miejscach, a nie na trawniku i płacił w parkomacie (w bonusie dorzucę, że jeśli nie przekroczysz prędkości, to "reżim" nie "złupi" cię mandatem)
  
 7 
kontrole najważniejsze są kontrole czyli permanentna inwigilacja łącznie z karami. System reżimowy jest tam gdzie każdy jest od razu podejrzany i karany za to że jest obywatelem tego państwa i nie ma prawa być tam gdzie chce wg praw tegoż reżimu.
    7 
 1 



zobacz też:

|2020-04-23| Wstępny projekt podziału nieruchomości a rzuty kondygnacji budynku

Jak już dzielić budynek, to tylko pionowo – przekonuje Jacek Mikulski w ...

|2020-04-21| Nadlatują nowe możliwości, czyli wykorzystanie platformy ULS w praktyce geodezyjnej

Ze względu na bardzo wysoką cenę bezzałogowe systemy skanujące ...

|2020-04-14| Podział nieruchomości: administracja publiczna kontra inwestor

Organ administracji podjął decyzję odmowną w sprawie zatwierdzenia projektu podziału ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-07 | KOSZALIN | Uroczyste przekazanie do zasobu archiwów państwowych osmienastowiecznej mapy Pomorza i Meklemburgii
7 marca o godzinie 17.00 w Archigalerii na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie (ul. Marii ...
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVI w. szlachta folwarczna na Mazowszu miała majątki o średniej powierzchni 42 hektarów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Banachiewicz (1882-1954)

Tadeusz  Banachiewicz  (1882-1954)
Urodził się w Warszawie 13 lutego 1882 roku w rodzinie ziemiańskiej. W 1900 roku ukończył gimnazjum, uzyskując srebrny medal, a w 1904 roku – Wydział Fizykomatematyczny Uniwersytetu w Warszawie (złoty medal za pracę "Badania stałych ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1964
Amerykańska agencja kosmiczna NASA rozpoczyna program mający na celu praktyczne zastosowanie zdjęć wielospektralnych pozyskanych z kosmosu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama