Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-30| GIS, Firma, Software

Kongres GIS 2023: Świadomość przestrzenna konieczna, by działać w świecie pełnym zmian

W Cukrowni w Żninie zakończył się tegoroczny Kongres GIS organizowany przez Esri Polska. Pośród setek głosów i wielu wątków tego największego w Polsce spotkania o rozwiązaniach bazujących na technologiach geolokalizacyjnych szczególnie dało się słyszeć jedno, wspólne stanowisko – żaden człowiek, ani nawet grupa ekspertów, nie jest w stanie w pełni przewidzieć następstw zachodzących zmian bez odpowiedniego wsparcia. Dlatego możliwości, jakie oferuje GIS, są obecnie kluczowe, by działać sprawnie, minimalizując poczucie niepewności, niezależnie od rodzaju działalności i sektora.


Kongres GIS 2023: Świadomość przestrzenna konieczna, by działać w świecie pełnym zmian
Kongres GIS 2023: Świadomość przestrzenna konieczna, by działać w świecie pełnym zmian
Kongres GIS 2023: Świadomość przestrzenna konieczna, by działać w świecie pełnym zmian

Setki gości ze świata biznesu, sektora publicznego oraz edukacji i nauki spotkało się w dniach 25–26 października w żnińskiej Cukrowni, by rozmawiać o możliwościach, jakie daje wykorzystanie w swojej działalności technologii GIS. To największe spotkanie poświęcone temu tematowi organizowane kolejny raz pod patronatem Esri Polska. W tym roku zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się, jak technologie geolokalizacyjne wykorzystują m.in. Allegro, Orange, Veolia, Savills, Żabka Polska, Tatrzański Park Narodowy, Gaz-System, Energa Operator, miasta Warszawa, Łódź czy Kraków, a także uczelnie, administracja różnych szczebli i wiele innych podmiotów.

– Wygoda klientów stanowi bardzo ważny aspekt działalności Allegro, na który kładziemy duży nacisk także w procesie rozwoju marki Allegro One – powiedział po swojej prezentacji Karol Herszfeld, location intelligence manager w Allegro. – W tym celu, wraz z planami rozwoju automatów paczkowych One Box, istotne stało się poznanie preferencji klientów w kontekście geograficznym, by zoptymalizować proces wyboru lokalizacji dla naszych urządzeń. Stworzone przez nas rozwiązania bazujące na ArcGIS Online pozwoliły usprawnić realizację projektu, a tym samym zwiększyć tempo ekspansji i rozwoju naszej firmy. Mówiąc krótko: dziś, dzięki GIS, wiemy nie tylko czego chcą klienci, ale także, jak ich oczekiwania i potrzeby rozkładają się na mapie, dzięki czemu możemy podejmować punktowe, celowane działania – podkreślił.

To tylko jeden z przykładów tego, o czym mogli posłuchać goście tegorocznego kongresu odbywającego się pod hasłem „Zmień perspektywę!”. W trakcie obrad nie zabrakło przykładów wykorzystania technologii GIS w połączeniu z innymi rozwiązaniami podbijającymi obecnie rynki – jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, digital twin, BIM czy bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony.

–Wiele mówi się o cyfryzacji, chmurze czy gromadzeniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu danych. Tymczasem nadal rzadko pamięta się o tym, że każdy bajt informacji został wytworzony gdzieś, w jakimś miejscu. Można mu więc przypisać określoną lokalizację. A kiedy już się to zrobi i dane zwizualizuje na mapie, odsłania się zupełnie nowa perspektywa działania pozwalająca podejmować jeszcze bardziej przemyślane decyzje. To potencjał, który drzemie w narzędziach wykorzystujących GIS – powiedziała Agnieszka Nosal, dyrektor zarządzająca Esri Polska. – W obecnych warunkach, kiedy nie tylko każdy rok, ale niemal każdy miesiąc przynosi zmiany, to nieocenione wsparcie pozwalające zorientować się w obecnej sytuacji i przygotować wiarygodne prognozy na przyszłość. Dlatego cieszę się, że z roku na rok GIS zyskuje na popularności, czego dowodzi choćby liczba prelegentów i uczestników naszego kongresu – zaznaczyła.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl

Źródło: Esri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS