Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-10-05 | Geodezja, Edukacja, Ludzie

Geodeta z UPWr odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi

Dr inż. Mirosław Kaczałek – wieloletni pracownik Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr – otrzymał podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP.


Ilustracja: Geodeta z UPWr odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi <br />
Odznaczenie dr. Kaczałkowi wręczył wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma (fot. Tomasz Lewandowski)
Odznaczenie dr. Kaczałkowi wręczył wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma (fot. Tomasz Lewandowski)

Doktor Kaczałek był jednym z inicjatorów i opiekunem wieloletnich pomiarów geodynamicznych w Górach Stołowych i w Masywie Śnieżnika oraz współautorem i opiekunem opracowania pierwszego trójwymiarowego modelu Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, mającego wielkie znaczenie dla ochrony tego obiektu przyrody nieożywionej. W latach 1993–2018 był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Geodetów. Pod jego opieką członkowie SKN Geodetów zorganizowali kilkadziesiąt obozów naukowych (w tym międzynarodowych), rajdów studenckich, wyjazdów terenowych, opracowali wiele referatów oraz posterów, które wygłosili na konferencjach krajowych oraz międzynarodowych, uzyskując liczne nagrody oraz wyróżnienia.

Doktor Kaczałek jest wybitnym specjalistą z zakresu podziałów nieruchomości, rozgraniczeń oraz aspektów prawnych w geodezji i gospodarce nieruchomościami. Wielokrotnie współorganizował i uczestniczył w pracach jury ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Zasiadał również w komisji Stowarzyszenia Geodetów Polskich ds. wyłonienia najlepszych prac magisterskich i inżynierskich.
Doświadczenie zawodowe zdobyte w kilkudziesięcioletniej praktyce zawodowej geodety uprawnionego twórczo wykorzystuje w procesie dydaktycznym na kierunkach geodezja i kartografia, inżynieria środowiska, inżynieria i gospodarka wodna, architektura krajobrazu oraz budownictwo. Wielokrotnie pełnił funkcję biegłego sądowego w obszarze podziałów nieruchomości i rozgraniczeń. Opiekował się kilkudziesięcioma pracami dyplomowymi magisterskimi i inżynierskimi.

Działalność naukowa dr Kaczałka – głównie na rzecz ochrony przyrody nieożywionej – związana była z monitoringiem geodezyjnym zmian w Masywie Szczelińca i w Jaskini Niedźwiedziej, oraz z doliną Odry. Zaowocowała autorstwem lub współautorstwem 4 rozdziałów w monografiach, 9 artykułów naukowych, 26 publikacji konferencyjnych, posterów oraz ekspertyz i opracowań zastrzeżonych związanych z gospodarką narodową i ochroną środowiska.
Był kierownikiem projektu „Wykonanie przekrojów batymetrycznych rzeki Odry i Oławy na odcinku od ujścia Oławy do ujścia Odry Śródmiejskiej do Starej Odry”, a także wykonawcą w kilku projektach badawczych dotyczących badania deformacji obiektów przyrodniczych realizowanych na zlecenia Komitetu Badań Naukowych. Uczestniczył w licznych pracach realizowanych w ramach programów resortowych dotyczących głównie badania deformacji górotworu na terenie kopalń odkrywkowych. Brał również udział w innych pracach dotyczących badań geodynamicznych na Dolnym Śląsku prowadzonych z użyciem pomiarów satelitarnych GPS. Ponadto uczestniczył z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w realizacji wielu prac na zlecenie jednostek administracji państwowej oraz przedsiębiorstw.

Za osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczno-wychowawcze otrzymał kilkanaście nagród rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Został także w 2017 roku odznaczony na wniosek ministra infrastruktury i budownictwa złotą odznaką honorową „Za zasługi dla Geodezji i Kartografii”. W latach 2014–2019 roku był też członkiem komisji kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii powołanej przez Głównego Geodetę Kraju.
Obecnie – ze względu na swoją wybitną wiedzę z zakresu wykonawstwa geodezyjnego i podziałów nieruchomości – dr inż. Mirosław Kaczałek zatrudniony jest na stanowisku specjalisty w Biurze Nieruchomości UPWr. Do 2021 r. zajmował stanowisko adiunkta w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Szczeliniec Wielki jest wyższy o 3 metry niż podają atlasy i podręczniki

Najnowsze pomiary geodezyjne Szczelińca Wielkiego wskazują, że wysokość...

Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią

Studenckie Koło Naukowe Geodetów działające na Wydziale Inżynierii Kształtowania...

Pracownicy IGiG UPWr odznaczeni

Dwaj pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – dr inż. Krzysztof...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
wartość ładunku pojedynczego elektronu wyznaczono dopiero w 1911 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Grebiennik
Dr. inż. Tomasz Grebiennik był wieloletnim nauczycielem akademickim Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz specjalistą z zakresu teorii wyrównania oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych. „Człowiek o niezwykłej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945
John von Neumann (1903-57) wraz z J.W. Mauchly i J.P. Eckertem przedstawia projekt maszyny liczącej z oddzielnie zapisywanym programem. Idea von Neumanna stanie się podstawą konstrukcji maszyn liczących. Rok później John von Neumann skonstruował...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama