Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-07-21| Geodezja, Edukacja

Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią

Studenckie Koło Naukowe Geodetów działające na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr odbywa właśnie obóz naukowy w Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach. W ekstremalnych warunkach trwają kompleksowe pomiary geodezyjne wnętrza i otoczenia jednej z najbardziej zjawiskowych jaskiń w Europie. W ramach obozu Jaskinia Niedźwiedzia została już kompleksowo pomierzona i zmapowana z wykorzystaniem skanowania laserowego, niwelacji precyzyjnej oraz grawimetrii.


Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią <br />
Fot. Krzysztof Sośnica
Fot. Krzysztof Sośnica
Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią
Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią

Skaning laserowy został wykonany przy pomocy skanera udostępnionego przez firmę Faro Technologies Polska. Skany wnętrza i zewnętrza jaskini dostarczyły kilkuset milionów punktów pomiarowych, które umożliwią inwentaryzację stalaktytów oraz stalagmitów. Niwelacja precyzyjna reperów posadowionych w spągu oraz w stropie jaskini umożliwi analizę deformacji pionowych oraz identyfikację uskoków tektonicznych. Natomiast pomiary grawimetryczne składowej pionowej przyspieszenia ziemskiego oraz pionowych i poziomych gradientów przyspieszenia pola grawitacyjnego pozwolą na identyfikację rozkładu mas oraz wykrycie pustych przestrzeni z anomalii grawimetrycznych. Wnętrze jaskini zostało ponadto sfilmowane kamerą 360 stopni.
Studenci wykonywali pomiar w środku nocy (od 19.00 do 5.00 rano), gdy ruch turystyczny zamiera, w ekstremalnie trudnych warunkach, przy słabym oświetleniu, wysokiej wilgotności oraz stałej niskiej temperaturze.

Jaskinia Niedźwiedzia – o długość około 4500 m oraz deniwelacji (różnicy pomiędzy najniższym i najwyższym punktem) równej 118 m – została odkryta w 1966 r. Korytarze oraz ściany jaskini pokrywają liczne formy naciekowe, takie jak okazałe stalagmity, stalaktyty, stalagnaty, kaskady, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Z jaskini wydobyto 20 000 szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, w tym niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego oraz hieni jaskiniowej.

SKN Geodetów z UPWr pierwszy pomiar geodezyjny Jaskini Niedźwiedziej wykonało w 1975 r. Wówczas założono geodezyjną sieć pomiarową wewnątrz jaskini pozwalającą na monitoring z dokładnością submilimetrową. Od tego czasu systematycznie wzrasta zakres prac pomiarowych, a tym samym wiedza naukowa o jaskini.

W tegorocznym obozie biorą udział studenci kierunku geodezja i kartografia UPWr na czele z prezesem SKN Geodetów inż. Adamem Pałęckim wraz z opiekunami – dr. inż. Adrianem Kaczmarkiem oraz dr. inż. Kamilem Kaźmierskim. Grupę wspierają też byli opiekunowie koła – dr inż. Mirosław Kaczałek oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica, a także pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS