wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-21| Geodezja, Edukacja

Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią

Studenckie Koło Naukowe Geodetów działające na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr odbywa właśnie obóz naukowy w Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach. W ekstremalnych warunkach trwają kompleksowe pomiary geodezyjne wnętrza i otoczenia jednej z najbardziej zjawiskowych jaskiń w Europie. W ramach obozu Jaskinia Niedźwiedzia została już kompleksowo pomierzona i zmapowana z wykorzystaniem skanowania laserowego, niwelacji precyzyjnej oraz grawimetrii.


Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią <br />
Fot. Krzysztof Sośnica
Fot. Krzysztof Sośnica
Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią
Studenci geodezji z Wrocławia zmierzyli Jaskinię Niedźwiedzią

Skaning laserowy został wykonany przy pomocy skanera udostępnionego przez firmę Faro Technologies Polska. Skany wnętrza i zewnętrza jaskini dostarczyły kilkuset milionów punktów pomiarowych, które umożliwią inwentaryzację stalaktytów oraz stalagmitów. Niwelacja precyzyjna reperów posadowionych w spągu oraz w stropie jaskini umożliwi analizę deformacji pionowych oraz identyfikację uskoków tektonicznych. Natomiast pomiary grawimetryczne składowej pionowej przyspieszenia ziemskiego oraz pionowych i poziomych gradientów przyspieszenia pola grawitacyjnego pozwolą na identyfikację rozkładu mas oraz wykrycie pustych przestrzeni z anomalii grawimetrycznych. Wnętrze jaskini zostało ponadto sfilmowane kamerą 360 stopni.
Studenci wykonywali pomiar w środku nocy (od 19.00 do 5.00 rano), gdy ruch turystyczny zamiera, w ekstremalnie trudnych warunkach, przy słabym oświetleniu, wysokiej wilgotności oraz stałej niskiej temperaturze.

Jaskinia Niedźwiedzia – o długość około 4500 m oraz deniwelacji (różnicy pomiędzy najniższym i najwyższym punktem) równej 118 m – została odkryta w 1966 r. Korytarze oraz ściany jaskini pokrywają liczne formy naciekowe, takie jak okazałe stalagmity, stalaktyty, stalagnaty, kaskady, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Z jaskini wydobyto 20 000 szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, w tym niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego oraz hieni jaskiniowej.

SKN Geodetów z UPWr pierwszy pomiar geodezyjny Jaskini Niedźwiedziej wykonało w 1975 r. Wówczas założono geodezyjną sieć pomiarową wewnątrz jaskini pozwalającą na monitoring z dokładnością submilimetrową. Od tego czasu systematycznie wzrasta zakres prac pomiarowych, a tym samym wiedza naukowa o jaskini.

W tegorocznym obozie biorą udział studenci kierunku geodezja i kartografia UPWr na czele z prezesem SKN Geodetów inż. Adamem Pałęckim wraz z opiekunami – dr. inż. Adrianem Kaczmarkiem oraz dr. inż. Kamilem Kaźmierskim. Grupę wspierają też byli opiekunowie koła – dr inż. Mirosław Kaczałek oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica, a także pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS