Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-22| Teledetekcja

Bolesławiec na zdjęciach lotniczych z okresu II wojny światowej

Urząd Miasta Bolesławiec pozyskał zdjęcia lotnicze z amerykańskich archiwów. Pochodzą one z okresu II wojny światowej i obejmują miasto wraz z okolicami. 21 września br. nastąpiła ich prezentacja.


Bolesławiec na zdjęciach lotniczych z okresu II wojny światowej <br />
Jedno z pozyskanych zdjęć
Jedno z pozyskanych zdjęć
Bolesławiec na zdjęciach lotniczych z okresu II wojny światowej
Bolesławiec na zdjęciach lotniczych z okresu II wojny światowej

Inicjatorką pozyskania zasobów archiwalnych z National Archives Records Administration jest Monika Rutyna, kierownik Referatu Systemu Informacji Przestrzennej. Pilotażowa partia zdjęć pochodzi z grudnia 1944 roku, a ich analiza porównawcza z obecnym stanem pozwala odkryć lub uściślić niektóre fakty historyczne oraz dokładne lokalizacje filii Gross-Rosen w ówczesnym niemieckim Bunzlau i okolicach.

– Pochodzące z archiwów amerykańskich fotografie są ważnym materiałem badawczym dla lokalnych historyków, które oprócz relacji świadków stają się podstawowym materiałem do głębszego poznania historii Bolesławca oraz dokładnej lokalizacji nieistniejących już obiektów, w tym obozów pracy z czasów II wojny światowej. Pozyskane zdjęcia lotnicze posiadają niewątpliwie wartość źródła historycznego – powiedział prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Więcej informacji

Źródło: UM Bolesławiec


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS