Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-04-04| GIS, Teledetekcja, Edukacja

W dokumencie BBC o polskich badaniach Holokaustu

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu brytyjska telewizja BBC Two wyemitowała film dokumentalny „How the Holocaust Began”. W materialne pojawia się wątek badań geodezyjnych przeprowadzonych przez polskich naukowców.


W dokumencie BBC o polskich badaniach Holokaustu

W dokumencie historyk James Bulgin podąża śladem egzekucji dokonywanych przez Niemców podczas II wojny światowej, jeszcze przed procesem masowych mordów w obozach koncentracyjnych i zagłady.

W filmie pojawia się również wątek, w którym uczestniczyli naukowcy z polskich uczelni. Dokument przedstawia bowiem badania prowadzone w Lesie Krążel (woj. wielkopolskie), gdzie od końca 1940 r. oddziały Sonderkommando dokonywały egzekucji na ludności żydowskiej z okolicznych gmin i gett. Podczas badań terenowych historyk towarzyszy dr. inż. Sebastianowi Różyckiemu (Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii), dr. Szymonowi Oryńskiemu (Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk) oraz Agnieszce Nieradko (Fundacja Zapomniane, Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy).

Do zlokalizowania dwóch nieupamiętnionych miejsc pochówków wykorzystano oprogramowanie GIS, archiwalne zdjęcia lotnicze Luftwaffe oraz szkice sytuacyjne grobów opracowane podczas śledztwa prowadzonego we wrześniu 1945 r. przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Wytypowane miejsca pochówków zostały przebadane metodami geofizycznymi, tj. georadarem, gradientometrem magnetycznym i konduktometrem.

Film miał na celu zwrócić uwagę widzów na tysiące zapomnianych miejsc kaźni ofiar II wojny światowej, które pomimo upływu lat nie zostały w żaden sposób upamiętnione.

Dokument został dobrze odebrany przez widownię BBC Two. Podczas premiery przyciągnął 1,5 mln oglądających. Uzyskał też bardzo dobre recenzje w „Daily Telegraph” oraz „The Times”. Aktualnie film jest dostępny jedynie w serwisie internetowym BBC.

Dokument pt. „How the Holocaust Began” ma być przygotowany w wersji rozszerzonej dla polskiej publiczności w styczniu 2024 r. Jego premiera odbędzie się w ramach kolejnego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na antenie programu National Geographic Polska.

Sebastian Różycki


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama