Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-08-25| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

IGiG UPWr: Udane staże na TU Delft w ramach projektu GATHERS

Pierwsza połowa 2023 roku była bardzo owocna dla zespołu zajmującego się teledetekcją w grupie badawczej SpaceOS, która jest częścią Instytutu Geodezji i Geoinformatyki na UPWr.


IGiG UPWr: Udane staże na TU Delft w ramach projektu GATHERS
IGiG UPWr: Udane staże na TU Delft w ramach projektu GATHERS
IGiG UPWr: Udane staże na TU Delft w ramach projektu GATHERS
IGiG UPWr: Udane staże na TU Delft w ramach projektu GATHERS

W ramach projektu Horizon 2020 GATHERS, udało się zrealizować trzy staże w siedzibie partnera projektu na Politechnice w Delft (TU Delft) w Holandii. Dr Kamila Pawłuszek-Filipiak, doktorantka Natalia Wielgocka oraz studentka studiów magisterskich na kierunku geodezja i kartografia Michalina Paszek miały okazję pracować z wybitnymi naukowcami – profesorem Ramonem Hanssenem i doktorem Freekiem van Leijen oraz ich zespołem z Wydziału Geoinformatyki i Teledetekcji na TU Delft. To kolejny krok w międzynarodowej współpracy IGiG z jednym z wiodących europejskich uniwersytetów.

Dr Pawłuszek-Filipiak spędziła miesiąc w Delft na początku 2023 roku, pracując nad optymalizacją rozwijanego przez UPWr podejścia do Multi-temporal Differential Synthetic Aperture Radar (MT-DInSAR). Celem było ulepszenie algorytmu przetwarzania – zminimalizowanie błędów w określaniu odkształceń powierzchni na podstawie danych z satelitarnej interferometrii radarowej. Monitorowany obszar testowy terenów górniczych w Rydułtowach, zlokalizowany na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (GZW) na południu Polski, charakteryzuje się szybkimi zmianami terenu spowodowanymi intensywnym wydobyciem węgla metodą ścianową podziemną. Szkolenie pozwoliło na głębsze zrozumienie błędów w produkcie MT-DInSAR i określenie strategii dalszego rozwoju optymalizacji algorytmu przetwarzania.

Natalia Wielgocka, młoda badaczka w IGiG i doktorantka drugiego roku na UPWr Szkole Doktorskiej, odbyła trzymiesięczne szkolenie w TU Delft podczas semestru letniego. Pod kierunkiem dr. van Leijena i przy wsparciu zespołu TU Delft pogłębiła swoją wiedzę na temat możliwości integrowania danych InSAR i lidar w celu poprawy jakości geolokalizacji punktów trwałych rozpraszaczy (Persistent Scatterers – PS). Interferometria bazująca na trwałych rozpraszaczach (Persistent Scatterers Interferometry – PSI) to narzędzie do szacowania odkształceń powierzchni z precyzją na poziomie milimetrów. Jednak PS zazwyczaj cierpią z powodu niskiej dokładności geolokalizacji, co utrudnia ich powiązanie z rzeczywistymi obiektami w przestrzeni i interpretację wzorca odkształcenia. Podczas stażu Natalia pracowała nad ulepszeniem algorytmu łączenia punktu PS z danymi lidar i przygotowała implementację w języku Python oraz wizualizację 3D uzyskanych wyników.

Natomiast studentka studiów magisterskich, Michalina Paszek, podczas miesięcznego stażu w TU Delft w ramach projektu GATHERS miała okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu interpretacji danych satelitarnych InSAR. Staż koncentrował się m.in. na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o związek między spójnością danych a różnymi rodzajami upraw. Michalina obserwowała dwie obszary badawcze – region Nieuwold w Holandii i Górnośląskie Zagłębie Węglowe na południu Polski. Przeprowadziła klasyfikację na podstawie obrazów Copernicus Sentinel-2, co umożliwiło identyfikację różnych rodzajów upraw, oraz analizy statystyczne przy użyciu map spójności InSAR uzyskanych z danych Sentinel-1. Oprócz przetwarzania danych, doskonalenia umiejętności programowania i dyskusji naukowych Natalia i Michalina odwiedziły także stanowisko eksperymentalne w Zegveld, gdzie zapoznały się z Zintegrowaną Stacją Referencyjną Geodezyjną (IGRS) i elektronicznym transponderem radarowym zainstalowanym tam przez zespół TU Delft.

Zdobyta wiedza, jak również zapoczątkowana współpraca i znajomości, niewątpliwie staną się cennym krokiem w dalszej karierze naukowej trzech stażystek oraz z pewnością wzbogacą owocną współpracę między SpaceOS/IGiG na UPWr a Wydziałem Geoinformatyki i Teledetekcji na TU Delft.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS