Tąpnięcie w kopalni wywołało trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. W celu określenia stopnia nasilenia oraz skutków wstrząsu wykorzystano kilka różnych źródeł danych (sejsmologicznych i geodezyjnych), w połączeniu z różnymi strategiami opracowania obserwacji. Na podstawie danych pochodzących z regionalnej sieci sejsmologicznej oszacowano mechanizm źródła wstrząsu, który spowodował rozprzestrzenienie się fal sejsmicznych na powierzchni ziemi. Zapisy z lokalnej sieci sejsmologicznej zostały wykorzystane do określenia reakcji terenu w krótkim czasie po wystąpieniu zawalenia – maksymalnych wartości przyspieszenia, prędkości i przemieszczenia (8 mm w poziomie i 1,5 mm w pionie).
Dodatkowo, stacja obserwacyjna systemów nawigacji satelitarnej (GNSS) znajdująca się w pobliżu epicentrum wstrząsu (w miejscowości Komorniki), zarejestrowała zmianę pozycji (współrzędnych) w krótkim czasie po wystąpieniu wstrząsu. Wyniki te zostały zinterpretowane jako alternatywa lub uzupełnienie obserwacji sejsmografu. Współrzędne dla tej stacji zostały przeanalizowane również w dłuższym okresie, aby potwierdzić stabilną pozycję punktu zarówno przed, jak i po zdarzeniu.
Kolejna metoda geodezyjna, która została zastosowana w badaniach, bazowała na satelitarnych pomiarach radarowych (InSAR). Pomiary te obejmowały okres trzech miesięcy przed i trzech miesięcy po wstrząsie i ukazały powolne osiadanie terenu w związku z pracami górniczymi prowadzonymi w zasięgu kopalni (około 20 cm/rok przed wstrząsem i do 50 cm/rok po wstrząsie). W momencie wstrząsu dane radarowe pokazały, że badane zapadnięcie gruntu objęło obszar 2 km kw. i doprowadziło do obniżenia terenu o około 15 cm w ciągu sześciu dni.
Szczegółowe wyniki badań przedstawiono w artykule „Combined Study of a Significant Mine Collapse Based on Seismological and Geodetic Data – 29 January 2019, Rudna Mine, Poland” (autorzy: Maya Ilieva, Łukasz Rudziński, Kamila Pawłuszek-Filipiak, Grzegorz Lizurek, Iwona Kudłacik, Damian Tondaś i Dorota Olszewska).
Został on opublikowany w czasopiśmie „Remote Sensing (Special Issue Remote Sensing in Applied Geophysics)” 2020, 12(10), 1570; https://doi.org/10.3390/rs12101570.
Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu EPOS-PL.