Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-28| Geodezja

Geodezja w określaniu skutków górniczych trzęsień ziemi

Jak zaawansowane technologie geodezyjne mogą pomóc w określeniu skutków trzęsień ziemi spowodowanych działalnością górniczą człowieka? Wielu postrzega trzęsienia ziemi jako niszczycielskie zjawiska naturalne. Jednak mogą być one powodowane również działalnością człowieka, na przykład górnictwem. Badania naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr oraz Instytutu Geofizyki PAN skupiają się na analizie wstrząsu górniczego, który miał miejsce 29 stycznia 2019 roku w zachodniej Polsce w pobliżu Kopalni „Rudna”.


Geodezja w określaniu skutków górniczych trzęsień ziemi

Tąpnięcie w kopalni wywołało trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. W celu określenia stopnia nasilenia oraz skutków wstrząsu wykorzystano kilka różnych źródeł danych (sejsmologicznych i geodezyjnych), w połączeniu z różnymi strategiami opracowania obserwacji. Na podstawie danych pochodzących z regionalnej sieci sejsmologicznej oszacowano mechanizm źródła wstrząsu, który spowodował rozprzestrzenienie się fal sejsmicznych na powierzchni ziemi. Zapisy z lokalnej sieci sejsmologicznej zostały wykorzystane do określenia reakcji terenu w krótkim czasie po wystąpieniu zawalenia – maksymalnych wartości przyspieszenia, prędkości i przemieszczenia (8 mm w poziomie i 1,5 mm w pionie).

Dodatkowo, stacja obserwacyjna systemów nawigacji satelitarnej (GNSS) znajdująca się w pobliżu epicentrum wstrząsu (w miejscowości Komorniki), zarejestrowała zmianę pozycji (współrzędnych) w krótkim czasie po wystąpieniu wstrząsu. Wyniki te zostały zinterpretowane jako alternatywa lub uzupełnienie obserwacji sejsmografu. Współrzędne dla tej stacji zostały przeanalizowane również w dłuższym okresie, aby potwierdzić stabilną pozycję punktu zarówno przed, jak i po zdarzeniu.

Kolejna metoda geodezyjna, która została zastosowana w badaniach, bazowała na satelitarnych pomiarach radarowych (InSAR). Pomiary te obejmowały okres trzech miesięcy przed i trzech miesięcy po wstrząsie i ukazały powolne osiadanie terenu w związku z pracami górniczymi prowadzonymi w zasięgu kopalni (około 20 cm/rok przed wstrząsem i do 50 cm/rok po wstrząsie). W momencie wstrząsu dane radarowe pokazały, że badane zapadnięcie gruntu objęło obszar 2 km kw. i doprowadziło do obniżenia terenu o około 15 cm w ciągu sześciu dni.

Szczegółowe wyniki badań przedstawiono w artykule „Combined Study of a Significant Mine Collapse Based on Seismological and Geodetic Data – 29 January 2019, Rudna Mine, Poland” (autorzy: Maya Ilieva, Łukasz Rudziński, Kamila Pawłuszek-Filipiak, Grzegorz Lizurek, Iwona Kudłacik, Damian Tondaś i Dorota Olszewska).
Został on opublikowany w czasopiśmie „Remote Sensing (Special Issue Remote Sensing in Applied Geophysics)” 2020, 12(10), 1570; https://doi.org/10.3390/rs12101570.
Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu EPOS-PL.

Źródło: IGiG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS