Przypomnijmy, że postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko dyrektora IGiK ruszyło 9 czerwca. Do 22 czerwca można było składać dokumenty, a już 3 lipca poznaliśmy nazwisko nowego dyrektora.
Ogłoszenie konkursu stało się konieczne po tym, jak wraz z końcem 2022 r. dr inż. Robert Wł. Bauer na własną prośbę przestał pełnić funkcję dyrektora IGiK. P.o. dyrektora została wówczas dr hab. Monika Wilde-Piórko.
Michał Szota jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej – w 1996 r. ukończył studia na kierunku elektrotechnika. W 2003 r. rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej PCz; w maju 2008 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. Habilitował się w 2012 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej.
Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych dotyczących inżynierii powierzchni, biomateriałów, technologii obróbki cieplnej, zastosowania sieci neuronowych do modelowania procesów obróbki cieplnej oraz wytwarzania funkcjonalnych stopów amorficznych i nanokrystalicznych.
Od wielu lat związany jest zawodowo z Politechniką Częstochowską. Był m.in. prodziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów PCz, dyrektorem Centrum Transferu Technologii PCz, pełnomocnikiem rektora ds. własności intelektualnej.
Od 2022 r. zatrudniony jest na stanowisku profesora w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
Dr hab. Michał Szota jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Wynalazców oraz wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych.