Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-15| Teledetekcja, Firma

Cztery satelity nowej generacji zasiliły konstelację ICEYE

Urządzenia trafiły na orbitę w ramach misji Transporter-8 realizowanej przez firmę SpaceX z wykorzystaniem rakiety Falcon 9. Tym razem wystartowała ona z Bazy Sił Kosmicznych USA Vandenberg w Kaliforni. Wszystkie cztery wyniesione satelity pomyślnie nawiązały łączność i obecnie przechodzą testy niezbędne przed wdrożeniem do regularnej służby.


Cztery satelity nowej generacji zasiliły konstelację ICEYE <br />
Start misji Transporter-8 (fot. SpaceX)
Start misji Transporter-8 (fot. SpaceX)
Cztery satelity nowej generacji zasiliły konstelację ICEYE <br />
Obraz SPOT FINE o rozdzielczości 50 cm ukazujący bazę Davis-Monthan Air Force Base Aircraft Boneyard w Tuscon, Arizona, USA, uzyskany w nocy (fot. ICEYE)
Obraz SPOT FINE o rozdzielczości 50 cm ukazujący bazę Davis-Monthan Air Force Base Aircraft Boneyard w Tuscon, Arizona, USA, uzyskany w nocy (fot. ICEYE)

Spośród czterech nowych urządzeń ICEYE dwa zostały skonstruowane w Europie, a dwa w USA. Wszystkie one wyposażone są w radary z syntetyczną aperturą (SAR), co umożliwia im obserwacje tego, co dzieje się na powierzchni Ziemi, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

Świeżo wyniesione aparaty należą do satelitów ICEYE trzeciej generacji (Gen3) i są przystosowane do wykonywania zobrazowań z rozdzielczością 50 cm na piksel. Włączenie ich do konstelacji towarzyszy pojawieniu się w ofercie polsko-fińskiej firmy nowego, bazującego na własnych danych satelitarnych produktu o nazwie SPOT FINE. Satelity Gen3 wyposażone są w zaawansowane radary, a ich konstrukcja pozwoli zarówno na pozyskiwanie lepszej jakości obrazów, jak i szybszy transfer gromadzonych danych na ziemię. Ten drugi czynnik wpłynie pozytywnie na obsługę elastycznego pozyskiwania kolekcji zdjęć oraz lepszą integrację nowych platform z globalną siecią stacji naziemnych ICEYE.

– Zespół ICEYE wciąż dostarcza wiedzę swoim klientom, którzy potrzebują wiarygodnych, częstych i wysokiej jakości danych o naszym świecie. Mamy zaszczyt pomagać w rozwiązywaniu problemów wynikających z braku potrzebnych danych w wielu różnych branżach – mówi Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE.

Dzięki trybowi SPOT FINE satelity ICEYE zdolne są teraz wykrywać jeszcze mniejsze obiekty czy subtelniejsze zmiany na ziemi. To właśnie daje analitykom większą pewność co do trafności wniosków wysnuwanych na podstawie zdjęć SAR. Korzyści z nowego trybu SPOT FINE odniosą zarówno użytkownicy danych obrazowych ICEYE, jak i ci klienci – na przykład rządowi – którzy nabywają całe satelity ICEYE.

– Stale postępująca rozbudowa konstelacji ICEYE, wprowadzanie satelitów nowej generacji oraz nowych trybów zobrazowania przekłada się wprost na korzyści dla odbiorców końcowych naszych produktów – tłumaczy Witold Witkowicz z Zarządu ICEYE Polska.

Przedsiębiorstwo o polsko-fińskim rodowodzie oferuje istotne źródło informacji na potrzeby klientów rządowych i przedsiębiorstw w sektorach takich, jak ubezpieczenia, reagowanie na klęski żywiołowe i odbudowa, gospodarka morska, bezpieczeństwo narodowe, pomoc humanitarna i monitorowanie zmian klimatu. Użytkownicy danych SAR od operatora ICEYE zyskują kluczowe informacje pod kątem podejmowania krytycznych, pilnych decyzji.

Począwszy od 2018 roku spółka rozmieściła na niskiej orbicie okołoziemskiej 27 satelitów. Wśród nich są zarówno jednostki dostępne komercyjnie, jak i te działające w ramach misji dedykowanych dla konkretnych klientów, w tym rządowych. Do końca 2023 roku ICEYE planuje wystrzelić jeszcze cztery dodatkowe satelity SAR.

Źródło: ICEYE


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS