Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-09| Teledetekcja

Gigantyczna powódź na Ukrainie widoczna na zobrazowaniach ICEYE

Operator satelitarny ICEYE, dostawca rozwiązań i analiz w zakresie monitorowania katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych, opublikował analizę danych powodziowych pokazującą zasięg i głębokość powodzi wzdłuż Dniepru i w całym regionie obwodu chersońskiego na Ukrainie. Dane te mają bezcenną wartość dla agencji rządowych i innych organizacji wspierających działania pomocowe po zniszczeniu przez Rosjan tamy w Kachowce.


Gigantyczna powódź na Ukrainie widoczna na zobrazowaniach ICEYE <br />
Obwód chersoński podczas powodzi, na podstawie analizy przeprowadzonej przez ICEYE
Obwód chersoński podczas powodzi, na podstawie analizy przeprowadzonej przez ICEYE
Gigantyczna powódź na Ukrainie widoczna na zobrazowaniach ICEYE <br />
Obwód chersoński przed powodzią
Obwód chersoński przed powodzią
Gigantyczna powódź na Ukrainie widoczna na zobrazowaniach ICEYE <br />
Chersoń, podczas powodzi, na podstawie analizy przeprowadzonej przez ICEYE
Chersoń, podczas powodzi, na podstawie analizy przeprowadzonej przez ICEYE
Gigantyczna powódź na Ukrainie widoczna na zobrazowaniach ICEYE <br />
Chersoń, Ukraina, przed powodzią
Chersoń, Ukraina, przed powodzią

Podkreślić należy, że raporty opracowane przez specjalistów z polsko-fińskiej firmy ICEYE opierają się na rzeczywistych danych obserwacyjnych z powodzi, a nie na modelach matematycznych. Dostępne zobrazowania satelitarne pozyskiwane z wykorzystaniem radarów z syntetyczną aperturą (SAR) ukazują rzeczywisty zasięg i skalę katastrofy w istotnie lepszej rozdzielczości – z większą dokładnością – w porównaniu do innych dostępnych źródeł.

– Nasza analiza pokazuje, że kilka miast i wsi położonych wzdłuż Dniepru (Nowa Kachowka, Antoniwka, Oleszki i Sołonci) zostało częściowo lub całkowicie zalanych przez wodę. ICEYE może się pochwalić szybkim śledzeniem i reagowaniem na katastrofy naturalne w czasie rzeczywistym. Nasz globalny zespół operacyjny, działający 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przygotowuje możliwie najdokładniejszą analizę postępującej powodzi dla celów mapowania strat i wspierania akcji ratunkowych – mówi ShayStrong, wiceprezes ds. analityki w ICEYE.

Analiza przygotowana na podstawie obrazu sytuacji z 7 czerwca br. pokazuje zasięg i głębokość powodzi w następujących obszarach:
• pełny zasięg powodzi w regionie południowego Dniepru,
• chersońska dzielnica Korabielnyj, Antoniwka, Komyszany, Kardaszynka i Sołonci,
• Oleszki,
• Tiahynka,
• Nowa Kachowka.

– Jesteśmy zaangażowani, wykorzystując nasze możliwości obserwacji Ziemi i monitorowania powodzi. W tym przypadku współpracujemy z rosnącą listą agencji i organizacji wspierających działania ratunkowe na miejscu. Nasze analizy pozwalają im szybko zrozumieć rzeczywisty zakres skutków powodzi na południowym odcinku rzeki Dniepr – wyjaśnia Andy Read, globalny dyrektor ds. rozwiązań rządowych w ICEYE.

Źródło: ICEYE


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS