Podkreślić należy, że raporty opracowane przez specjalistów z polsko-fińskiej firmy ICEYE opierają się na rzeczywistych danych obserwacyjnych z powodzi, a nie na modelach matematycznych. Dostępne zobrazowania satelitarne pozyskiwane z wykorzystaniem radarów z syntetyczną aperturą (SAR) ukazują rzeczywisty zasięg i skalę katastrofy w istotnie lepszej rozdzielczości – z większą dokładnością – w porównaniu do innych dostępnych źródeł.
– Nasza analiza pokazuje, że kilka miast i wsi położonych wzdłuż Dniepru (Nowa Kachowka, Antoniwka, Oleszki i Sołonci) zostało częściowo lub całkowicie zalanych przez wodę. ICEYE może się pochwalić szybkim śledzeniem i reagowaniem na katastrofy naturalne w czasie rzeczywistym. Nasz globalny zespół operacyjny, działający 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przygotowuje możliwie najdokładniejszą analizę postępującej powodzi dla celów mapowania strat i wspierania akcji ratunkowych – mówi ShayStrong, wiceprezes ds. analityki w ICEYE.
Analiza przygotowana na podstawie obrazu sytuacji z 7 czerwca br. pokazuje zasięg i głębokość powodzi w następujących obszarach:
• pełny zasięg powodzi w regionie południowego Dniepru,
• chersońska dzielnica Korabielnyj, Antoniwka, Komyszany, Kardaszynka i Sołonci,
• Oleszki,
• Tiahynka,
• Nowa Kachowka.
– Jesteśmy zaangażowani, wykorzystując nasze możliwości obserwacji Ziemi i monitorowania powodzi. W tym przypadku współpracujemy z rosnącą listą agencji i organizacji wspierających działania ratunkowe na miejscu. Nasze analizy pozwalają im szybko zrozumieć rzeczywisty zakres skutków powodzi na południowym odcinku rzeki Dniepr – wyjaśnia Andy Read, globalny dyrektor ds. rozwiązań rządowych w ICEYE.