|2023-06-14|
Geodezja, Instytucje
UPWr w konsorcjum dostarczającym dane o zagrożeniach sejsmicznych
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu stał się częścią konsorcjum TCS-AH (Thematic Core Service Anthropogenic Hazards). Misją konsorcjum jest dostarczanie otwartych danych i oprogramowania służących do prowadzenia badań na temat zagrożeń sejsmicznych związanych z poszukiwaniem i eksploatacją zasobów ziemi.
Dane udostępnianie są w formie tzw. „epizodów”. Są to zbiory skorelowanych w czasie danych geofizycznych, technicznych i innych istotnych danych, które w kompleksowy sposób wiążą sejsmiczność antropogeniczną z jej źródłem. Epizody znajdujące się na platformie TCS AH będą służy lepszemu poznaniu zagrożeń antropogenicznych wynikających z eksploatacji zasobów naturalnych ziemi, poprawie bezpieczeństwa ludzi zamieszkujących tereny górnicze i pogórnicze, a także w edukacji i w nauce.
Po przystąpieniu do TCS-AH UPWr przekazało zasoby dotyczące: 1. Serwisu GIS 3D – zakłada włączenie technologii GIS 3D do warstwy prezentacji i przetwarzania danych przestrzennych. Wybrane przez użytkownika dane opisane współrzędnymi geograficznymi oraz zlokalizowane w czasie wizualizowane są w oknie przeglądarki internetowej. 2. Sejsmiki GNSS – infrastrukturę oraz gromadzone przez nią dane obejmujące: • sieć stacji multi-GNSS, które wspierają sejsmometry w analizach sejsmiczności indukowanej, zlokalizowane w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym oraz Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, • grawimetr pływowy gPhoneX wykorzystywany do wykrywania wstrząsów sejsmicznych oraz wsparcia wykrywania zmian pływowych przez odbiorniki multi-GNSS, a także grawimetr Scintrex CG6 do realizacji zadań polowych, • autorskie oprogramowanie do przetwarzania danych GNSS do postaci szeregów przemieszczeń i prędkości kompatybilnych z szeregami czasowymi sejsmometrów, • zbiór zintegrowanych obserwacji pozyskanych przez ww. sensory wraz z modułami analiz, a także serwer do przechowywania danych i wyników obliczeń.
Wraz z UPWr w skład TCS AH wchodzi 14 instytucji z 8 krajów Europy oraz jedna instytucja z Ameryki Południowej. Projekt TCS AH jest kolejną po projektach IS-EPOS, EPOS-PL i EPOS-PL+ aktywnością polskich zespołów naukowych w programie EPOS i kolejnym, w którym uczestniczy UPWr.
Źródło: IGiG UPWr
|