Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-02| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Młody naukowiec z AGH wyróżniony za pracę o modelowaniu przemieszczeń

Jury XXII konkursu o Nagrodę Prof. Engela przyznało nagrodę II stopnia dr. inż. Arturowi Guzemu z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH za rozprawę doktorską „Modelowanie przemieszczeń powierzchni terenu wywołanych odwodnieniem górniczym”.


Młody naukowiec z AGH wyróżniony za pracę o modelowaniu przemieszczeń

Konkurs – ogłaszany corocznie – skierowany jest do pracowników naukowo-dydaktycznych Akademii Górniczo Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Nagroda w konkursie zostaje przyznana autorowi najlepszej pracy naukowej np. rozprawy habilitacyjnej, pracy doktorskiej, monografii, cyklu artykułów w ostatnich trzech latach.
Nagroda II stopnia w konkursie to 2500 euro. Środki te pochodzą z funduszy Fundacji Rodziny Engelów.

Przeprowadzone w ramach rozprawy doktorskiej prace badawcze pozwoliły Arturowi Guzemu na określenie pełnego zasięgu przestrzennego i czasowego drenażu systemu wodonośnego indukowanego podziemną eksploatacją złóż surowców mineralnych, a w szczególności określenie pełnego pola obniżeń odwodnieniowych wraz z analizą wpływu obu tych zjawisk na środowisko wodne. Nowością w zastosowanym podejściu było sprzężenie hydrogeologicznego modelowania numerycznego wraz z modelowaniem stochastycznym obniżeń terenu. Tego typu idea umożliwiła znaczące zmniejszenie stopnia parametryzacji modeli, a jednocześnie uzyskanie satysfakcjonujących wyników badań.

Rezultaty prac umożliwiły porównanie bezpośredniego i pośredniego wpływu podziemnej eksploatacji górniczej na środowisko wodne w skali regionalnej. Jest to ważny krok w kierunku dokładnego rozpoznania łącznych skutków działalności górnictwa podziemnego. Uzyskane wyniki prac badawczych stanowią wkład w poprawę możliwości prognozowania wpływów górnictwa na szeroko rozumiane środowisko, a tym samym zmniejszenie presji antropogenicznej oraz poprawę bezpieczeństwa powszechnego na terenach górniczych.

Źródło: AGH, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS