Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-01| Sprzęt

Carlson RT5: więcej niż zwykły tablet

Oferta amerykańskiego producenta sprzętu i oprogramowania firmy Carlson powiększyła się o tablet RT5. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak tradycyjny tablet z systemem Windows 10, jednak – jak przekonuje producent – zastosowane sensory w połączeniu z autorską technologią Carlson sprawiają, że użytkownik może otrzymać nawet cztery urządzenia w jednym.


Carlson RT5: więcej niż zwykły tablet

Dzięki pełnej kompatybilności z oprogramowaniem Carlson SurvPC i wbudowanemu modułowi Bluetooth o zasięgu do 450 m RT5 może być wykorzystywany jako kontroler polowy do obsługi odbiorników GNSS i tachimetrów robotycznych różnych marek, z opcją pomiarów hybrydowych. Mimo 8-calowego ekranu o jasności 800 nitów, bateria o pojemności 5400 mAh umożliwia ponad 10 godzin pracy. Aż 8 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 256 GB sprawiają, że tablet z powodzeniem sprawdzi się nie tylko jako urządzenie terenowe, ale również jako stacja robocza do obsługi programów biurowych. Swobodną wymianę danych zapewnia wiele opcji komunikacyjnych, takich jak wi-fi, modem 4G LTE czy USB 3.0 i USB-C.

Carlson RT5 jest w standardzie wyposażony w odbiornik GNSS u-Blox F9P obsługujący pomiary RTK i wykorzystujący sygnały satelitarne GPS, Glonass, Galileo, BeiDou i QZSS. To właśnie ten element, w połączeniu z technologią Carlson, umożliwia rozbudowę na pozór zwykłego tabletu w odbiornik GNSS RTK. Mowa tutaj o silniku obliczeniowym RTK Carlson Gama, który zamienia chip F9P w precyzyjny odbiornik GNSS o wysokiej powtarzalności pomiarów i stabilności rozwiązania Fixed.
Carlson RTk5 (tak nazywa się połączenie tabletu z silnikiem Carlson Gama) można używać jako ręczny odbiornik GIS-owy z anteną typu Helix lub jako geodezyjny zestaw pomiarowy na 2-metrowej tyczce z anteną Tallysmann. Ten drugi pracuje z częstotliwością do 5 Hz, oferując przy tym dokładność wyznaczenia pozycji RTK na poziomie 0,008 m + 1 ppm.

Carlson Scan3D to kolejny system, który bazuje na urządzeniu Carlson RT5. Ten ręczny skaner 3D to połączenie tabletu z kamerą stereo Intel RealSense. Pozwala na skanowanie na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń na odległości do 6 m. Specjalne oprogramowanie umożliwia m.in. optymalizację powstałego modelu 3D, pomiary odległości, powierzchni i objętości oraz georeferencję kolorowej chmury punktów i jej eksport do wielu uniwersalnych formatów, takich jak LAS, E57 i innych. Cały proces skanowania odbywa się lokalnie bez konieczności połączenia z internetem.
Jak zapewnia producent, Carlson Scan3D to idealne rozwiązanie do uzupełnienia naziemnego i lotniczego skanowania laserowego, archeologii, rekonstrukcji wypadków drogowych i miejsc zbrodni. Sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie potrzebne są precyzyjne dane 3D.

– Carlson RT5 to niezwykle uniwersalne urządzenie, które z pewnością znajdzie swoich zwolenników nie tylko wśród geodetów i specjalistów GIS, ale także w wielu innych branżach, takich jak budownictwo czy kryminalistyka – ocenia Paweł Grabowski, regionalny dyrektor sprzedaży w firmie Carlson Software.
Więcej informacji o tablecie RT5 można znaleźć na polskiej stronie internetowej producenta, a także u polskiego dystrybutora marki Carlson – firmie NaviGate.

Źródło: Carlson


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS