|2023-05-22|
Teledetekcja
Nowe metody analityczne usprawnią działania kryminalistyczne
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej wspólnie z zagranicznymi partnerami opracowują szybkie i bezinwazyjne metody analityczne, które mają usprawnić działania kryminalistyczne na miejscu zdarzenia. Testy nowatorskich systemów odbyły się w dniach 9–11 maja w WAT.
fot. Wiesław Piotrowski, Miron Kaliszewski
|
|
|
|
|
|
Badania testowe przeprowadzono w ramach projektu RISEN (Real-tIme on-site forenSic tracE qualification – Kwalifikacja śladowych dowodów kryminalistycznych w czasie rzeczywistym na miejscu zdarzenia) w programie Unii Europejskiej Horyzont 2020. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum 19 partnerów z 12 krajów, w tym Wojskowa Akademia Techniczna. Liderem projektu jest Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA). Instytut Optoelektroniki (IOE) WAT odpowiada w projekcie za pakiet zadań związanych z opracowaniem wymagań technicznych, operacyjnych oraz standardów postępowania na miejscu zdarzenia. Do zadań IOE należy również zaprojektowanie i wykonanie laserowego detektora skażeń biologicznych powietrza. Urządzenie ma zapewnić stały monitoring powietrza w celu ochrony personelu pracującego na miejscu działań kryminalistycznych przed czynnikami biologicznymi.
Testy przeprowadzone w WAT dotyczyły głównie weryfikacji możliwości praktycznego wykorzystania dostępnych na rynku urządzeń obrazowania miejsca zdarzenia, w tym skanowania 3D. Dodatkowo przetestowano system detekcji śladowych ilości związków chemicznych skażonych powierzchni oraz detektor skażeń biologicznych powietrza. Zgodnie ze scenariuszem, bezpieczeństwo prowadzenia działań w miejscu, w którym wydarzył się zamach bombowy, zweryfikowano za pomocą zdalnie kierowanego robota. Następnie dokonano zobrazowania miejsca zdarzenia skanerem laserowym, kamerami 360 stopni oraz sporządzono dokumentację fotograficzną. Naukowcy z IOE WAT sprawdzili działanie detektora bioaerozoli, który ostrzega w czasie rzeczywistym osoby pracujące na miejscu zdarzenia o potencjalnych zagrożeniach biologicznych. Natomiast przedstawiciele firmy MasaTech ze Słowacji przeprowadzili testy spektrometru ruchliwości jonów używanego jako narzędzie do detekcji śladowych ilości różnych substancji chemicznych.
Wyniki zdalnie prowadzonych testów przesyłane były w czasie rzeczywistym do operatora platformy wymiany danych, opracowanej przez firmę Particle z Portugalii. Zadaniem platformy była integracja i zobrazowanie danych z różnych narzędzi powstałych w ramach projektu. Testy działania i integracji danych wszystkich opracowywanych w projekcie RISEN urządzeń przebiegły pomyślnie. Inscenizacja miejsca zamachu terrorystycznego została przygotowana przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki przy wsparciu Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.
W testach uczestniczyli również przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów – Sieć Łukasiewicz (PIAP), Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej oraz firm CYBID i Magic Leap. Przedstawiciele PIAP zaprezentowali możliwość użycia mobilnego robota do zadań specjalnych opracowanego w instytucie i używanego w Siłach Zbrojnych RP do oceny miejsca zdarzenia pod kątem zagrożeń CBRNE. Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej zaprezentowali sprzęt do obrazowania miejsc zdarzenia, którym posługują się w swojej codziennej pracy. Z kolei firma CYBID przedstawiła możliwości oprogramowania oraz systemów wspomagających dokumentację i analizę zdarzeń drogowych, kryminalnych i pożarowych. Testom poddano również elementy rozszerzonej rzeczywistości – specjalistyczne okulary i oprogramowanie firmy Magic Leap, które mogą znaleźć zastosowanie w szkoleniu służb i wojska.
Kolejne wspólne testy systemów opracowywanych w ramach projektu mają się odbyć w najbliższych miesiącach w Holandii i Niemczech.
Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT
|