Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-22| Teledetekcja

Nowe metody analityczne usprawnią działania kryminalistyczne

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej wspólnie z zagranicznymi partnerami opracowują szybkie i bezinwazyjne metody analityczne, które mają usprawnić działania kryminalistyczne na miejscu zdarzenia. Testy nowatorskich systemów odbyły się w dniach 9–11 maja w WAT.


Nowe metody analityczne usprawnią działania kryminalistyczne <br />
fot. Wiesław Piotrowski, Miron Kaliszewski
fot. Wiesław Piotrowski, Miron Kaliszewski
Nowe metody analityczne usprawnią działania kryminalistyczne

Badania testowe przeprowadzono w ramach projektu RISEN (Real-tIme on-site forenSic tracE qualification – Kwalifikacja śladowych dowodów kryminalistycznych w czasie rzeczywistym na miejscu zdarzenia) w programie Unii Europejskiej Horyzont 2020. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum 19 partnerów z 12 krajów, w tym Wojskowa Akademia Techniczna. Liderem projektu jest Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA). Instytut Optoelektroniki (IOE) WAT odpowiada w projekcie za pakiet zadań związanych z opracowaniem wymagań technicznych, operacyjnych oraz standardów postępowania na miejscu zdarzenia. Do zadań IOE należy również zaprojektowanie i wykonanie laserowego detektora skażeń biologicznych powietrza. Urządzenie ma zapewnić stały monitoring powietrza w celu ochrony personelu pracującego na miejscu działań kryminalistycznych przed czynnikami biologicznymi.

Testy przeprowadzone w WAT dotyczyły głównie weryfikacji możliwości praktycznego wykorzystania dostępnych na rynku urządzeń obrazowania miejsca zdarzenia, w tym skanowania 3D. Dodatkowo przetestowano system detekcji śladowych ilości związków chemicznych skażonych powierzchni oraz detektor skażeń biologicznych powietrza. Zgodnie ze scenariuszem, bezpieczeństwo prowadzenia działań w miejscu, w którym wydarzył się zamach bombowy, zweryfikowano za pomocą zdalnie kierowanego robota. Następnie dokonano zobrazowania miejsca zdarzenia skanerem laserowym, kamerami 360 stopni oraz sporządzono dokumentację fotograficzną. Naukowcy z IOE WAT sprawdzili działanie detektora bioaerozoli, który ostrzega w czasie rzeczywistym osoby pracujące na miejscu zdarzenia o potencjalnych zagrożeniach biologicznych. Natomiast przedstawiciele firmy MasaTech ze Słowacji przeprowadzili testy spektrometru ruchliwości jonów używanego jako narzędzie do detekcji śladowych ilości różnych substancji chemicznych.

Wyniki zdalnie prowadzonych testów przesyłane były w czasie rzeczywistym do operatora platformy wymiany danych, opracowanej przez firmę Particle z Portugalii. Zadaniem platformy była integracja i zobrazowanie danych z różnych narzędzi powstałych w ramach projektu.
Testy działania i integracji danych wszystkich opracowywanych w projekcie RISEN urządzeń przebiegły pomyślnie. Inscenizacja miejsca zamachu terrorystycznego została przygotowana przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki przy wsparciu Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

W testach uczestniczyli również przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów – Sieć Łukasiewicz (PIAP), Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej oraz firm CYBID i Magic Leap. Przedstawiciele PIAP zaprezentowali możliwość użycia mobilnego robota do zadań specjalnych opracowanego w instytucie i używanego w Siłach Zbrojnych RP do oceny miejsca zdarzenia pod kątem zagrożeń CBRNE. Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej zaprezentowali sprzęt do obrazowania miejsc zdarzenia, którym posługują się w swojej codziennej pracy. Z kolei firma CYBID przedstawiła możliwości oprogramowania oraz systemów wspomagających dokumentację i analizę zdarzeń drogowych, kryminalnych i pożarowych. Testom poddano również elementy rozszerzonej rzeczywistości – specjalistyczne okulary i oprogramowanie firmy Magic Leap, które mogą znaleźć zastosowanie w szkoleniu służb i wojska.

Kolejne wspólne testy systemów opracowywanych w ramach projektu mają się odbyć w najbliższych miesiącach w Holandii i Niemczech.

Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS