Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-05-22 | Teledetekcja

Nowe metody analityczne usprawnią działania kryminalistyczne

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej wspólnie z zagranicznymi partnerami opracowują szybkie i bezinwazyjne metody analityczne, które mają usprawnić działania kryminalistyczne na miejscu zdarzenia. Testy nowatorskich systemów odbyły się w dniach 9–11 maja w WAT.


Ilustracja: Nowe metody analityczne usprawnią działania kryminalistyczne <br />
fot. Wiesław Piotrowski, Miron Kaliszewski
fot. Wiesław Piotrowski, Miron Kaliszewski
Ilustracja: Nowe metody analityczne usprawnią działania kryminalistyczne

Badania testowe przeprowadzono w ramach projektu RISEN (Real-tIme on-site forenSic tracE qualification – Kwalifikacja śladowych dowodów kryminalistycznych w czasie rzeczywistym na miejscu zdarzenia) w programie Unii Europejskiej Horyzont 2020. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum 19 partnerów z 12 krajów, w tym Wojskowa Akademia Techniczna. Liderem projektu jest Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA). Instytut Optoelektroniki (IOE) WAT odpowiada w projekcie za pakiet zadań związanych z opracowaniem wymagań technicznych, operacyjnych oraz standardów postępowania na miejscu zdarzenia. Do zadań IOE należy również zaprojektowanie i wykonanie laserowego detektora skażeń biologicznych powietrza. Urządzenie ma zapewnić stały monitoring powietrza w celu ochrony personelu pracującego na miejscu działań kryminalistycznych przed czynnikami biologicznymi.

Testy przeprowadzone w WAT dotyczyły głównie weryfikacji możliwości praktycznego wykorzystania dostępnych na rynku urządzeń obrazowania miejsca zdarzenia, w tym skanowania 3D. Dodatkowo przetestowano system detekcji śladowych ilości związków chemicznych skażonych powierzchni oraz detektor skażeń biologicznych powietrza. Zgodnie ze scenariuszem, bezpieczeństwo prowadzenia działań w miejscu, w którym wydarzył się zamach bombowy, zweryfikowano za pomocą zdalnie kierowanego robota. Następnie dokonano zobrazowania miejsca zdarzenia skanerem laserowym, kamerami 360 stopni oraz sporządzono dokumentację fotograficzną. Naukowcy z IOE WAT sprawdzili działanie detektora bioaerozoli, który ostrzega w czasie rzeczywistym osoby pracujące na miejscu zdarzenia o potencjalnych zagrożeniach biologicznych. Natomiast przedstawiciele firmy MasaTech ze Słowacji przeprowadzili testy spektrometru ruchliwości jonów używanego jako narzędzie do detekcji śladowych ilości różnych substancji chemicznych.

Wyniki zdalnie prowadzonych testów przesyłane były w czasie rzeczywistym do operatora platformy wymiany danych, opracowanej przez firmę Particle z Portugalii. Zadaniem platformy była integracja i zobrazowanie danych z różnych narzędzi powstałych w ramach projektu.
Testy działania i integracji danych wszystkich opracowywanych w projekcie RISEN urządzeń przebiegły pomyślnie. Inscenizacja miejsca zamachu terrorystycznego została przygotowana przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki przy wsparciu Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

W testach uczestniczyli również przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów – Sieć Łukasiewicz (PIAP), Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej oraz firm CYBID i Magic Leap. Przedstawiciele PIAP zaprezentowali możliwość użycia mobilnego robota do zadań specjalnych opracowanego w instytucie i używanego w Siłach Zbrojnych RP do oceny miejsca zdarzenia pod kątem zagrożeń CBRNE. Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej zaprezentowali sprzęt do obrazowania miejsc zdarzenia, którym posługują się w swojej codziennej pracy. Z kolei firma CYBID przedstawiła możliwości oprogramowania oraz systemów wspomagających dokumentację i analizę zdarzeń drogowych, kryminalnych i pożarowych. Testom poddano również elementy rozszerzonej rzeczywistości – specjalistyczne okulary i oprogramowanie firmy Magic Leap, które mogą znaleźć zastosowanie w szkoleniu służb i wojska.

Kolejne wspólne testy systemów opracowywanych w ramach projektu mają się odbyć w najbliższych miesiącach w Holandii i Niemczech.

Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowy budynek Katedry Rozpoznania Obrazowego WAT

Katedra Rozpoznania Obrazowego, najmłodsza jednostka organizacyjna Wydziału Inżynierii Lądowej i...

Rozpoznanie terenu na miarę zastosowań militarnych

Urządzenie lokacyjne zainstalowane na platformie bezzałogowej może dostarczyć dokładne parametry...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1919-37 pracami scaleniowymi objęto łącznie 768,7 tys. gospodarstw rolnych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1922
Na Uniwersytecie Poznańskim powstała Katedra Miernictwa
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2