Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-18| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Naukowcy z Wrocławia i Gdyni ze stypendium START

Dr inż. Dariusz Strugarek z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dr inż. Mariusz Specht z Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jako jedyni reprezentanci dziedziny geodezja i kartografia, znaleźli się w gronie 100 wybitnych młodych naukowców – laureatów programu stypendialnego START 2023.


Naukowcy z Wrocławia i Gdyni ze stypendium START <br />
Dariusz Strugarek i Mariusz Specht
Dariusz Strugarek i Mariusz Specht

START jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu START otrzymują roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.
Od 2009 r. Fundacja przyznaje również w programie START wyróżnienia kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Stypendia tych osób zostaną podwyższone do kwoty 38 tys. zł. W tym roku wyróżnienia otrzymało czworo laureatów. Jednym z nich został dr inż. Dariusz Strugarek.

Dariusz Strugarek obecnie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr. We wrześniu 2022 r. obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Satellite Laser Ranging to Low Earth Orbiters for Orbit Validation and Determination of Global Geodetic Parameters”. Obaj recenzenci o uznanej międzynarodowej renomie – prof. Toshimichi Otsubo (Tokio, Japonia) oraz dr Frank G. Lemoine (NASA, Greenbelt, Maryland, USA) – ocenili rozprawę jako wybitną. Podkreślony został przełomowy charakter oraz utylitarność rezultatów w obszarze geodezji satelitarnej, integracji technik geodezyjnych oraz rozwoju systemów satelitarnych w badaniach Ziemi.
Rozprawa dr. Strugarka rozwiązuje istotne problemy naukowe oraz posiada utylitarny charakter w zakresie wykorzystania laserowych pomiarów odległości do satelitów niskich – altimetrycznych, teledetekcyjnych i grawimetrycznych – do realizacji ziemskich układów odniesienia oraz wyznaczania globalnych parametrów geodezyjnych. W pracy po raz pierwszy skutecznie zintegrowano obserwacje laserowe do satelitów na niskich, średnich i wysokich orbitach.
Dr inż. Dariusz Strugarek jest autorem wielu publikacji, w tym 11 indeksowanych w „Web of Science” oraz „Scopus”. Był kierownikiem projektu NCN Preludium pt. „Wykorzystanie satelitów niskoorbitujących do realizacji międzynarodowych ziemskich układów odniesienia” oraz laureatem nagrody Niemieckiej Agencji Kosmicznej oraz Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych do Sztucznych Satelitów i Księżyca. Ponadto, jako wykonawca, brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych przedsięwzieciach naukowych, w tym w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską – „System Obserwacji Płyty Europejskiej (EPOS-PL+)”. W jego ramach odpowiadał za przetwarzania obserwacji laserowych gromadzonych m.in. przez Obserwatorium CBK PAN w Borówcu koło Poznania.

Mariusz Specht ukończył studia inżynierskie na kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Gdańskiej (2015 r.) oraz studia magisterskie na kierunku nawigacja na Uniwersytecie Morskim w Gdyni (2016 r.). Rozprawę doktorską pt. „Wyznaczanie przebiegu linii podstawowej morza terytorialnego z zastosowaniem bezzałogowej jednostki pływającej na przykładzie wybranych akwenów morskich RP” obronił w 2019 r. z wyróżnieniem na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Od 2017 r. pracuje na Wydziale Nawigacyjnym UMG, początkowo na stanowisku asystenta, a od listopada 2019 r. – adiunkta naukowo-dydaktycznego.
Od marca 2021 r. dr inż. Mariusz Specht jest kierownikiem projektu badawczego pt. „Innowacyjny autonomiczny bezzałogowy system monitoringu batymetrycznego akwenów płytkowodnych” finansowanego przez NCBR w ramach programu LIDER XI. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie prototypu systemu monitoringu batymetrycznego akwenów płytkowodnych wykorzystującego autonomiczne bezzałogowe platformy pomiarowe latające oraz pływające. Ponadto kierował dwoma innymi projektami badawczymi finansowanymi ze źródeł zewnętrznych: MNiSW (Diamentowy Grant) i NCN (MINIATURA).
Obszarem badań naukowych dr. inż. Mariusza Spechta jest geodezja i nawigacja satelitarna oraz hydrografia. Dokonaniem badawczym, za które przyznano mu stypendium START, była rozprawa habilitacyjna pt. „Badanie empirycznych rozkładów statystycznych błędów określenia współrzędnych nawigacyjnych systemów pozycjonowania”. Stanowi ona cykl pięciu publikacji naukowych powiązanych tematycznie i wydanych w czasopismach: „Metrology and Measurement Systems”, „Remote Sensing”, „Sensors oraz The Journal of Navigation”.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach stypendium START otrzymali m.in.: Kamil Smolak (IGiG UPWr, edycja 2022), Radosław Zajdel (IGiG UPWr, edycja 2021), Grzegorz Bury (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamila Pawłuszek-Filipiak (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamil Kaźmierski (IGiG UPWr, edycja 2019), Anna Kłos (WILiG WAT, 2018), Karina Wilgan (IGiG UPWr, 2017) i Krzysztof Sośnica (IGiG UPWr, 2016).

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS