Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-14| Geodezja, Prawo, Kataster

Rząd chce zbierać jeszcze więcej informacji o budynkach

By skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i tzw. niską emisją, rząd planuje znacząco rozbudować Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Właśnie opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie.


Rząd chce zbierać jeszcze więcej informacji o budynkach <br />
zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to urzędowa baza, w której od 1 lipca 2021 r. gromadzone są dane dotyczące sposobu ogrzewania budynków w całym kraju. Stosowne deklaracje w tej sprawie właściciele i administratorzy nieruchomości mieli obowiązek złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Jak wynika ze statystyk GUNB, dotychczas przesłano ich ponad 9 milionów.

Rząd chce jednak, by w rejestrze tym znalazło się znacznie więcej informacji o budynkach. Takie jest założenie opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w centralnej ewidencji emisyjności budynków. „Niezbędne pozostaje pozyskanie informacji na temat budynków i pochodzących z nich źródeł emisji w ramach dokonywanej inwentaryzacji budynków. Utworzenie i uruchomienie CEEB umożliwi gromadzenie ustandaryzowanych danych i informacji o budynkach i lokalach” – zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii w uzasadnieniu projektu.

Docelowo baza ma składać się z trzech kategorii informacji, tj. dotyczących:

  • budynku lub lokalu,
  • źródła ciepła, energii elektrycznej i spalania paliw,
  • innych informacji, np. różnego rodzaju kontroli.

Z punktu widzenia geodezji szczególnie ciekawy jest ten pierwszy punkt. Kryją się pod nim np. informacje o: adresie, funkcji ogólnej, obwodzie czy liczbie kondygnacji. Pierwsza dana ma być pozyskiwana automatycznie z Państwowego rejestru granic (PRG), a pozostałe – z bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

Ale zakres tematyczny bazy ma być znacznie większy. Znajdą się tam takie informacje jak: rok budowy, średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych, grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad piwnicą lub garażem, grubość ocieplenia stropodachu, grubość ocieplenia dachu, stopień ocieplenia ścian zewnętrznych, grubość ocieplenia ścian zewnętrznych, powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych, średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym, kształt budynku, liczba lokali, typ budynku, strop nad piwnicą lub garażem, stan instalacji centralnego ogrzewania, stan stolarki okiennej, stan stolarki drzwi zewnętrznych czy informacja o wymaganej termomodernizacji budynku. Te dane mają być ustalane na podstawie informacji uzyskanych od mieszkańca budynku lub lokalu i wprowadzanych przez osoby określone w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów… .

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale na wypełnienie CEEB wyżej wymienionymi danymi poczekamy znacznie dłużej. Jak długo? Tego rozporządzenie nie precyzuje. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, system będzie wdrażany etapami, a o postępach będą informować komunikaty ministra właściwego ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS