Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-04-14 | Geodezja, Prawo, Kataster

Rząd chce zbierać jeszcze więcej informacji o budynkach

By skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i tzw. niską emisją, rząd planuje znacząco rozbudować Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Właśnie opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie.


Ilustracja: Rząd chce zbierać jeszcze więcej informacji o budynkach <br />
zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to urzędowa baza, w której od 1 lipca 2021 r. gromadzone są dane dotyczące sposobu ogrzewania budynków w całym kraju. Stosowne deklaracje w tej sprawie właściciele i administratorzy nieruchomości mieli obowiązek złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Jak wynika ze statystyk GUNB, dotychczas przesłano ich ponad 9 milionów.

Rząd chce jednak, by w rejestrze tym znalazło się znacznie więcej informacji o budynkach. Takie jest założenie opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w centralnej ewidencji emisyjności budynków. „Niezbędne pozostaje pozyskanie informacji na temat budynków i pochodzących z nich źródeł emisji w ramach dokonywanej inwentaryzacji budynków. Utworzenie i uruchomienie CEEB umożliwi gromadzenie ustandaryzowanych danych i informacji o budynkach i lokalach” – zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii w uzasadnieniu projektu.

Docelowo baza ma składać się z trzech kategorii informacji, tj. dotyczących:

  • budynku lub lokalu,
  • źródła ciepła, energii elektrycznej i spalania paliw,
  • innych informacji, np. różnego rodzaju kontroli.

Z punktu widzenia geodezji szczególnie ciekawy jest ten pierwszy punkt. Kryją się pod nim np. informacje o: adresie, funkcji ogólnej, obwodzie czy liczbie kondygnacji. Pierwsza dana ma być pozyskiwana automatycznie z Państwowego rejestru granic (PRG), a pozostałe – z bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

Ale zakres tematyczny bazy ma być znacznie większy. Znajdą się tam takie informacje jak: rok budowy, średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych, grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad piwnicą lub garażem, grubość ocieplenia stropodachu, grubość ocieplenia dachu, stopień ocieplenia ścian zewnętrznych, grubość ocieplenia ścian zewnętrznych, powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych, średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym, kształt budynku, liczba lokali, typ budynku, strop nad piwnicą lub garażem, stan instalacji centralnego ogrzewania, stan stolarki okiennej, stan stolarki drzwi zewnętrznych czy informacja o wymaganej termomodernizacji budynku. Te dane mają być ustalane na podstawie informacji uzyskanych od mieszkańca budynku lub lokalu i wprowadzanych przez osoby określone w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów… .

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale na wypełnienie CEEB wyżej wymienionymi danymi poczekamy znacznie dłużej. Jak długo? Tego rozporządzenie nie precyzuje. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, system będzie wdrażany etapami, a o postępach będą informować komunikaty ministra właściwego ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

No i znowu się zaczyna... Pytanie tylko kto i skąd taki zbiór danych pobierze. kto dostarczy i kto przetworzy do baz danych? Może nowy zakres danych do egib :)) Tam dopiero co z części danych o budynkach zrezygnowaliśmy...
    2 
 2 
CZY NAS NA TO WSZYSTKO STAĆ? Jest to kolejny przykład, że w naszym kraju nikt nie panuje nad koordynowaniem działań w zakresie: pozyskiwania, tworzenia, zarządzania, gromadzenia, edycji, wykorzystania danych przestrzennych. Brakuje również prognozowania potrzeb w skali długoletniej. Z jednej strony ograniczamy, z drugiej strony chcemy tych danych gromadzić jak najwięcej. Z jednej strony rozproszenie baz i danych na poziomach gmin czy powiatów, z drugiej bazy na poziomach województw i kraju. Do tego należy dodać rozwiązania tworzone na potrzeby konkretnych instytucji, podmiotów czy potrzeb jak ta dotycząca schronów. Czy jedzie z nami kierowca?
  
 6 
odp: CZY NAS NA TO WSZYSTKO STAĆ? Jeśli Rada IIP jako organ doradczy ministra się nie spotyka a minister nie koordynuje to czego się spodziewadz ?
    1 
 3 
CO ZA #$%!!NE KOMENTARZE A odkąd to budynki się inwentaryzuje do bazy BDOT10k i PRG??? Dane będą pobierane z CEEB Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ceeb.gov.pl To rozporządzenie nie ma nic wspólnego z geodezją. Jeżeli już to z kartografią nie ma co sobie ostrzyć kły bo nam nic z tego.
    1 
 6 
odp: CO ZA #$%!!NE KOMENTARZE Pewnie, że kłów sobie ostrzyć nie powinniś...cie . Nie śledźcie tych ustaw i nie zastanawiajcie się nad zmianami. Ja to zrobię za Was, a pomiarowy będzie u mnie trzecim podwykonawcą. Samo wspomnienie "przestrzenny" w jakiejkolwiek ustawie powinno nas interesować i powinniśmy być pierwsi którzy o tym mają myśleć. Zanim do tego dojdą Ci, którzy będą z ceeb korzystać, powinniśmy mieć już zaplanowane jaki będzie schemat tych danych i kto będzie je zbierał. Ale jeżeli nad rozwojem geodezji jako gałęzi gospodarki dyskutują pomiarowi, to faktycznie nie będziemy mieli biznesu na tym polu.
  
 1 
ceny stoją w miejscu No i zamiast 600 zł za inwentaryzacje to będzie można podnieść ceny na 650....
    3 
 2 
odp: ceny stoją w miejscu A ile bys chciał? Chciałeś być geodeta to teraz masz dobrobyt:)
    3 
 2 
Dublowanie danych Nie wystarczy, że do danych EGiB gminy mają dostęp. Nie wystarczy, że budynek/lokal ma świadectwo energetyczne.
    1 
 2 
odp: Dublowanie danych A skąd z tego EGiB wezmą rok budowy patrząc na nowe rozporządzenie ?
    1 
 6 
odp: odp: Dublowanie danych Rejestr pozwoleń na budowę
    2 
odp: odp: Dublowanie danych Rejestr pozwoleń to nie rok budowy, a rok budowy to nie rok wybudowania :)). To już przerabialiśmy w egib...
  
odp: odp: Dublowanie danych Pst tylko gunb ma dane od 2016 a budynki jednak budowano wcześniej.
  



zobacz też:

Jednolite Prawo budowlane opublikowane

W Dzienniku Ustaw (poz. 682) ukazał się jednolity tekst ustawy Prawo budowlane.

Rząd zapowiada serwis z cenami transakcyjnymi nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło pakiet rozwiązań do walki z tzw...

Więcej cyfryzacji i mniej formalności na budowie. Rząd przyjął projekt

Mniej formalności również przy budowie większych domów, dokończenie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w czasie powstania styczniowego Rząd Narodowy zdecydował, że „dowódca opatrzony być powinien w dobrą mapę i perspektywę”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Śniadecki (1756-1830)

Jan  Śniadecki  (1756-1830)
Urodził się w 29 sierpnia 1756 roku w Żninie k. Poznania w rodzinie piwowara i burmistrza tego miasta. Jego pierwszym nauczycielem był wikary kościoła farnego, w 1764 roku rozpoczął naukę w teologicznej szkole Lubrańskiego w Poznaniu. W latach...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1637
Wojskowy inżynier, topograf Fryderyk Getkant (ok. 1600-66), wykonał dokładną mapę ujścia Wisły, Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej - "Tabula topographica demonstrans situm Sinus Pucensis a Porta Weisselmunde usque ad Peninsulam Hel". Była to...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2