Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-07| GIS, Software

Dziesiątki nowości w QGIS 3.30

Otwarta i darmowa aplikacja QGIS dostępna jest już w wersji 3.30. Choć nie znajdziemy w niej spektakularnych nowości, to wprowadzono w niej wiele drobnych zmian i poprawek błędów.


Dziesiątki nowości w QGIS 3.30

Tym razem najnowsze wydanie ochrzczono jako „’s-Hertogenbosch”, od nazwy pewnego holenderskiego miasteczka. Jego piękną mapę, wykonaną w 1867 roku przez kartografa Jacoba Kuypera (1821–1908), zobaczymy na ekranie startowym tej wersji aplikacji.

Bodaj najważniejsza zmiana w QGIS 3.30 dotyczy otwierania projektów stworzonych w tym oprogramowaniu, w wersji 3.16 lub starszej – w tych przypadkach nie będą już obsługiwane informacje o stylizacji obiektów. W zamian – jak przekonują twórcy aplikacji – znacząco poprawiono strukturę plików z projektami QGIS.

Poza tym w wydaniu tym znajdziemy mnóstwo różnorodnych nowości. Uwagę warto zwrócić choćby na poprawione narzędzie do identyfikacji obiektów. By dokonać tej czynności i np. odczytać wartości rastra, teraz wystarczy tylko najechać kursorem na interesujące nas miejsce, bez potrzeby klikania. Program rozbudowano też o narzędzie „Global map terrain shading”, które ułatwia wzbogacenie naszej mapy o cieniowanie rzeźby terenu.

Poza tym modyfikacje w QGIS 3.30 dotyczą m.in.: lepszej obsługi danych z odbiorników GPS i plików SLD (Styled Layer Descriptor), rozbudowanej obsługi danych Raster Attribute Tables (RAT), przygotowywania wydruków przekrojów (fot. powyżej), dodania kolejnych wyrażeń, porządkowania kolejności wyświetlania warstw czy korzystania z chmury obliczeniowej w standardzie S3.

Pełna lista zmian w QGIS 3.30


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS