|2023-03-07|
GIS, Software
Dziesiątki nowości w QGIS 3.30
Otwarta i darmowa aplikacja QGIS dostępna jest już w wersji 3.30. Choć nie znajdziemy w niej spektakularnych nowości, to wprowadzono w niej wiele drobnych zmian i poprawek błędów.
Tym razem najnowsze wydanie ochrzczono jako „’s-Hertogenbosch”, od nazwy pewnego holenderskiego miasteczka. Jego piękną mapę, wykonaną w 1867 roku przez kartografa Jacoba Kuypera (1821–1908), zobaczymy na ekranie startowym tej wersji aplikacji.
Bodaj najważniejsza zmiana w QGIS 3.30 dotyczy otwierania projektów stworzonych w tym oprogramowaniu, w wersji 3.16 lub starszej – w tych przypadkach nie będą już obsługiwane informacje o stylizacji obiektów. W zamian – jak przekonują twórcy aplikacji – znacząco poprawiono strukturę plików z projektami QGIS.
Poza tym w wydaniu tym znajdziemy mnóstwo różnorodnych nowości. Uwagę warto zwrócić choćby na poprawione narzędzie do identyfikacji obiektów. By dokonać tej czynności i np. odczytać wartości rastra, teraz wystarczy tylko najechać kursorem na interesujące nas miejsce, bez potrzeby klikania. Program rozbudowano też o narzędzie „Global map terrain shading”, które ułatwia wzbogacenie naszej mapy o cieniowanie rzeźby terenu.
Poza tym modyfikacje w QGIS 3.30 dotyczą m.in.: lepszej obsługi danych z odbiorników GPS i plików SLD (Styled Layer Descriptor), rozbudowanej obsługi danych Raster Attribute Tables (RAT), przygotowywania wydruków przekrojów (fot. powyżej), dodania kolejnych wyrażeń, porządkowania kolejności wyświetlania warstw czy korzystania z chmury obliczeniowej w standardzie S3.
Pełna lista zmian w QGIS 3.30
VIDEO
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Jerzy Królikowski