Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-02-15 | GIS

SIPWW: więcej niż portal geodezyjny

Uruchomiony właśnie System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego to nie tylko serwis geodezyjny – zapewnia Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To portal, który powstał z myślą o obsłudze całego UMWW.


Ilustracja: SIPWW: więcej niż portal geodezyjny
Ilustracja: SIPWW: więcej niż portal geodezyjny
Ilustracja: SIPWW: więcej niż portal geodezyjny

Narzędzie zostało zasilone ponad sześćdziesięcioma rejestrami publicznymi wytworzonymi na poziomie województwa. System służy nie tylko do prezentowania danych i wykonywania na nich mniej lub bardziej zaawansowanych analiz przestrzennych. Niektóre departamenty prowadzą w nim swoje rejestry publiczne. Nie wszystkie zbiory zostały jednak udostępnione do publicznego wglądu ze względu na zawarte w nich dane osobowe czy wrażliwe.
Portal pozwala też zrealizować e-usługi. Zamówimy w nim mapy z wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, ale również zgłosimy miejsca odbioru zużytych baterii czy akumulatorów, uzgodnimy plan zagospodarowania przestrzennego województwa, zgłosimy współprace międzynarodową czy UMWW przeprowadzi konsultacje społeczne. Narzędzie to zostało zintegrowane z ePUAP-em, KIR-em, a także systemem do obsługi księgowej oraz elektronicznym obiegiem dokumentów UMWW.

W poniedziałek 13 lutego odbyła się zorganizowana przez marszałka województwa wielkopolskiego oficjalna prezentacja systemu, w której udział wzięła p.o. GGK Alicja Kulka. Na konferencji obecni byli również: posłowie Zbigniew Ajchler oraz Tadeusz Tomaszewski, senator Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Małgorzata Waszak-Klepka , radni Sejmiku, starostowie, wielkopolski WINGiK Paweł Białak, geodeci województw oraz powiatowi. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele środowiska naukowego: Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej.

Po otwarciu konferencji przez marszałka województwa Marka Woźniaka głos zabrała p.o. GGK Alicja Kulka, która podkreśliła rolę infrastruktury informacji przestrzennej oraz wskazała na działania podejmowane przez GUGiK dla jej rozwoju. Hanna Mierzwiak, geodeta województwa wielkopolskiego, poza zaprezentowaniem Systemu pokreśliła rolę bazy BDOT10k w zarządzaniu bezpieczeństwem regionu. Dzięki Projektowi SIPWW UMWW pozyskał również narzędzie do aktualizacji bazy BDOT10k, co przy jej bieżącym wykorzystaniu przez służby ratownicze w Polsce ma duże znaczenie.
Na prezentacji Systemu wspomniano również o utworzeniu modułu 3D, który w najbliższym czasie może zostać zasilony we współpracy ze środowiskiem naukowym oraz innymi jednostkami samorządu.
Konferencję zamknęły prezentacje aplikacji do geokodowania i tworzenia własnych kompozycji mapowych zaprezentowane przez Dorotę Zubik i Michała Kmiecika – pracowników Biura Geodety Województwa.

SIPWW dostępny jest TUTAJ. Wykonawcą systemu było konsorcjum firm Comp S.A. oraz GisPartner Sp. z o.o.

Źródło: UMWW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Mapa Hydrograficzna i Sozologiczna Cieszę się,że obie mapy zostały pokazane i weszły do SIP Województwa Wielkopolskiego Szkoda,że zabrakło wykonawców tych map. Gepol nie został zaproszony a uczestniczył w realizacji wytycznych do wykonywania tych map,oraz zrealizował znaczną ilość arkuszy map tematycznych ,nie wspomnę o projekcie Envi ... nie realizowanym od 8 lat przez GUGiK Przemysław Kokociński
  
 3 
Krótko Jest jeden geoportal krajowy, inni wymyślają API i dokładają swoje. Wolimy mnożyć x16. Fajnie.
  
Czy można poznać adres usług sieciowych z tego systemu oraz dokumentację do nich ?
  
wspólny poral byłby czymś świetnym. Firmom nie chce się zakładać konta w każdym powiecie, aby skorzystać z e-usług. A firmy szybko nauczyły by się z nich korzystać i to by się przełożyło na oszczędności i w urzędzie i firmach. Wolą jednak drukować wnioski i wysyłać do urzędów. A te je skanują, prowadzą i odsyłają odpowiedzi. Nie mówiąc o kosztach prowadzenia setek portali. Marnujemy środki, ale taki z nas sprytny kraj, że lubimy je marnować, ale się pokazać.
    1 
 1 
odp: wspólny poral Jestem zdecydowanie za! Uważam, że np. zgłoszenia prac geodezyjnych powinny być zgłaszane przez geoportal krajowy i wysyłane do powiatów. Byłby porządek i przede wszystkim transparentność dla wszystkich 4 stron tego procesu: klienta, geodety, powiatu, GUGIK. Jeden formularz, pełna informacja, każdy będzie zadowolony.
  
portaloza Portal super, niemniej nie mogę się oprzeć natrętnej myśli, że każdy organ robi wszystko od nowa, po swojemu. A może być tak WSPÓLNIE (GUGIK, Województwa, Powiaty, Gminy itp) rozwijać geo-portal krajowy ? Nie, to nie możliwe, nikt mi nie będzie się mądrzyć i nie będę z nikim niczego uzgadniać, bo ja jestem najmądrzejszy i mój portal jest najmojszy.
    1 
 13 
odp: portaloza Co przekłada się wprost proporcjonalnie na koszty budowy systemu. No ale jak się bawić ...
  
 2 
odp: portaloza Można i powinno. Pewne systemy, programy powinny być ogólne . Ale takie zamieszanie jest chyba opłacalne. Pozdrawiam
    1 
 1 
odp: portaloza Niby koszt większy, ale np SIP wojewódzkie mają swoje mapy glebowe i czemu nie mogłyby być scalone w jedno?
  
odp: portaloza Nie jesteśmy ewenementem. Tak rozwijają się systemy w całej Europie. I dobrze wpisuję się w potrzeby użytkowników a przy okazji przyczyniają się do rozwoju innych systemów. Wystarczy spojrzeć np. na Francję: krajowy - https://www.geoportail.gouv.fr/ i regionalny - https://geobretagne.fr/ Włochy - https://www.geoportale.piemonte.it/cms/ Nie wszystko da się przeliczyć na $
    2 
 2 
odp: portaloza Nie do końca się mogę zgodzić. Geoportal krajowy ma podpięte dużo danych z niższych poziomów i to działa. Trzeba jednak pamiętać że im większy moloch tym mniej sterowny. A jak pada to niee ma danych dla całej Polski. Żeby przedstawić oryginalną i potrzebną analizę w skali gminy czy województwa nie mając swojego portalu i opierając się tylko o geopotral trzeba by czekać na akceptację z "góry" od kogoś kogo te dane nie interesują. Lokalne systemy na początku są na pewno inwestycją ale mają głęboki sens.
    2 
 7 



zobacz też:

Fotogrametryczny Poznań

Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce zasilają bazę danych obiektów topograficznych (BDOT500) głównie w toku zamówień...

Rusza budowa wielkopolskiego SIP-u

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę o wartości blisko 20 mln zł na dostawę, konfigurację...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
największe księżyce Jowisza to: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis) (1585-1653)

Jan  Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis)  (1585-1653)
Urodził się 1 listopada 1585 roku w Kurzelowie koło Włoszczowy (woj. świętokrzyskie) w rodzinie mieszczańskiej. Pierwsze nauki pobierał od ojca. W 1604 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Już w 1608 roku wykładał na niej matematykę, a dwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1492

1492
Krzysztof Kolumb (1451-1506), włoski żeglarz, odbywa pierwszą wyprawę, podczas której odkrywa Morze Sargassowe, San Salvador, Kubę i Haiti. Odkrycie Ameryki.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2