|2023-02-15|
GIS
SIPWW: więcej niż portal geodezyjny
Uruchomiony właśnie System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego to nie tylko serwis geodezyjny – zapewnia Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To portal, który powstał z myślą o obsłudze całego UMWW.
Narzędzie zostało zasilone ponad sześćdziesięcioma rejestrami publicznymi wytworzonymi na poziomie województwa. System służy nie tylko do prezentowania danych i wykonywania na nich mniej lub bardziej zaawansowanych analiz przestrzennych. Niektóre departamenty prowadzą w nim swoje rejestry publiczne. Nie wszystkie zbiory zostały jednak udostępnione do publicznego wglądu ze względu na zawarte w nich dane osobowe czy wrażliwe. Portal pozwala też zrealizować e-usługi. Zamówimy w nim mapy z wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, ale również zgłosimy miejsca odbioru zużytych baterii czy akumulatorów, uzgodnimy plan zagospodarowania przestrzennego województwa, zgłosimy współprace międzynarodową czy UMWW przeprowadzi konsultacje społeczne. Narzędzie to zostało zintegrowane z ePUAP-em, KIR-em, a także systemem do obsługi księgowej oraz elektronicznym obiegiem dokumentów UMWW.
W poniedziałek 13 lutego odbyła się zorganizowana przez marszałka województwa wielkopolskiego oficjalna prezentacja systemu, w której udział wzięła p.o. GGK Alicja Kulka. Na konferencji obecni byli również: posłowie Zbigniew Ajchler oraz Tadeusz Tomaszewski, senator Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Małgorzata Waszak-Klepka , radni Sejmiku, starostowie, wielkopolski WINGiK Paweł Białak, geodeci województw oraz powiatowi. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele środowiska naukowego: Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej.
Po otwarciu konferencji przez marszałka województwa Marka Woźniaka głos zabrała p.o. GGK Alicja Kulka, która podkreśliła rolę infrastruktury informacji przestrzennej oraz wskazała na działania podejmowane przez GUGiK dla jej rozwoju. Hanna Mierzwiak, geodeta województwa wielkopolskiego, poza zaprezentowaniem Systemu pokreśliła rolę bazy BDOT10k w zarządzaniu bezpieczeństwem regionu. Dzięki Projektowi SIPWW UMWW pozyskał również narzędzie do aktualizacji bazy BDOT10k, co przy jej bieżącym wykorzystaniu przez służby ratownicze w Polsce ma duże znaczenie. Na prezentacji Systemu wspomniano również o utworzeniu modułu 3D, który w najbliższym czasie może zostać zasilony we współpracy ze środowiskiem naukowym oraz innymi jednostkami samorządu. Konferencję zamknęły prezentacje aplikacji do geokodowania i tworzenia własnych kompozycji mapowych zaprezentowane przez Dorotę Zubik i Michała Kmiecika – pracowników Biura Geodety Województwa.
SIPWW dostępny jest TUTAJ. Wykonawcą systemu było konsorcjum firm Comp S.A. oraz GisPartner Sp. z o.o.
Źródło: UMWW
|