Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-07| Teledetekcja

PSE i lotnictwo wojskowe zawarły porozumienie ws. lotów inspekcyjnych

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. będą współpracować z lotnictwem wojskowym przy wykonywaniu lotów przez śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne PSE na potrzeby monitorowania infrastruktury krytycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisano 2 lutego w siedzibie PSE w Konstancinie-Jeziornie.


PSE i lotnictwo wojskowe zawarły porozumienie ws. lotów inspekcyjnych

W spotkaniu udział wzięli prezes PSE Tomasz Sikorski, wiceprezes PSE Jarosław Brysiewicz, gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, zastępca dowódcy COP-DKP, a także płk dypl. pil. Piotr Tusza, szef Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP.

Podpisane porozumienie dotyczy koordynacji lotów inspekcyjnych strategicznej infrastruktury energetycznej. Określa ono w szczególności zasady współpracy przy wykonywaniu przez śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne PSE lotów inspekcyjnych infrastruktury energetycznej, jak również wdraża mechanizm nadawania priorytetów dla lotów inspekcyjnych planowych oraz lotów alarmowych.

– PSE jako operator infrastruktury krytycznej wykorzystuje śmigłowce oraz bezzałogowe statki powietrzne do monitoringu linii energetycznych, które w części zlokalizowane są w strefach przestrzeni wykorzystywanych przez wojskowe statki powietrzne. Dzięki współpracy z lotnictwem wojskowym możliwe będzie skuteczne monitorowanie linii energetycznych w tych strefach – powiedział prezes PSE Tomasz Sikorski.

– Skuteczne i bezpieczne wykonywanie lotów wymaga ścisłej współpracy pomiędzy PSE a organami zarządzającymi lotami wojskowych statków powietrznych. Pogodzenie potrzeb lotnictwa wojskowego i cywilnego wymaga zrozumienia zadań realizowanych przez obie strony i woli bieżącej współpracy – dodał płk dypl. pil. Piotr Tusza, szef SSRL SZ.

– Użycie nowatorskich rozwiązań w zakresie monitoringu infrastruktury celem wzmocnienia odporności infrastruktury krytycznej na zagrożenia jest dziś koniecznością, dlatego strona wojskowa jest otwarta na współpracę i zamierza wspierać działania podejmowane przez PSE w tym zakresie – wyjaśnił gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca COP-DKP.

Strony wyraziły nadzieję, że uzgodnione zasady współpracy oraz doświadczenia nabywane w jej trakcie wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa operacji bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz będą bodźcem do rozwoju cywilnych technologii bezzałogowych na potrzeby bezpieczeństwa publicznego.

Źródło: PSE


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS