wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-24| GIS, Edukacja

Lekcje o zabytkach, historii i uczelniach nagrodzone minigrantami A. Pasek

Fundacja im. Anny Pasek rozstrzygnęła III edycję konkursu na minigranty dla młodych naukowców, którzy w swych badaniach i działaniach twórczo wykorzystują narzędzia i techniki geoinformacji.


Lekcje o zabytkach, historii i uczelniach nagrodzone minigrantami A. Pasek <br />
Fragment aplikacji nagrodzonej w II edycji konkursu
Fragment aplikacji nagrodzonej w II edycji konkursu

Przypomnijmy, że tematem przewodnim konkursu jest promocja geoinformacji i badań ją wykorzystujących wśród młodzieży i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Cel ten ma być zrealizowany poprzez zaproponowanie przez uczestników pakietu edukacyjnego stanowiącego zintegrowany zbiór danych geograficznych i opisowych, a także multimediów lub innych cyfrowych materiałów edukacyjnych. Na ich bazie nagrodzone zespoły przygotują wizualizacje w serwisie ArcGIS Online, które mają stanowić wsparcie dla uczniów i nauczycieli.

W najnowszej, już III edycji tego konkursu postanowiono nagrodzić aż trzy zespoły.

Pierwszy reprezentują Sandra Chrustowska, Klaudia Greszta oraz Marta Żuber – studentki II oraz III roku kierunku geoinformatyka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W ramach ich nagrodzonego projektu zostanie opracowane rozwiązanie pn. „Gdzie na studia? – aplikacja web-gisowa o polskich uczelniach”. Efektem projektu będzie responsywna aplikacja zawierająca dane przestrzenne i opisowe o państwowych i prywatnych uczelniach oraz miastach uniwersyteckich w Polsce. Program będzie miał na celu ułatwienie procesu wyboru studiów i kierunków wg takich kryteriów jak: miasto, kierunek i uczelnia.

W skład drugiego nagrodzonego zespołu wchodzą Karolina Ostas oraz Jakub Wieczorkowski – studenci ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku geodezja i kartografia w Zakładzie Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej na Politechnice Warszawskiej. Celem ich wspólnego projektu jest zaznajomienie młodzieży ponadpodstawowej z technologią GIS i możliwościami jej wykorzystania oraz zaprezentowanie sposobu na aktywne przeprowadzenie lekcji historii.

Trzeci nagrodzony zespół tworzą Karolina Raszuk i Karolina Tomczak – studentki kierunku geodezja i kartografia z Politechniki Warszawskiej. Łączy je m.in. zainteresowanie technologią GIS, którym chcą się podzielić, wykonując projekt na temat możliwości jej wykorzystania w lokalnej społeczności. Przygotowana przez nie lekcja dla uczniów szkół ponadpodstawowych dodatkowo umożliwi zebranie i przetworzenie danych przestrzennych na temat waloryzacji lokalnych zabytków.

Minigranty uzyskane przez trzy powyższe zespoły można przeznaczyć nie tylko na pokrycie kosztów pracy, ale również na zakup niezbędnych danych i aparatury czy opłaty za korzystanie z zewnętrznych serwisów internetowych.

Źródło: Fundacja im. Anny Pasek, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS