|2023-01-24|
GIS, Edukacja
Lekcje o zabytkach, historii i uczelniach nagrodzone minigrantami A. Pasek
Fundacja im. Anny Pasek rozstrzygnęła III edycję konkursu na minigranty dla młodych naukowców, którzy w swych badaniach i działaniach twórczo wykorzystują narzędzia i techniki geoinformacji.
Fragment aplikacji nagrodzonej w II edycji konkursu
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że tematem przewodnim konkursu jest promocja geoinformacji i badań ją wykorzystujących wśród młodzieży i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Cel ten ma być zrealizowany poprzez zaproponowanie przez uczestników pakietu edukacyjnego stanowiącego zintegrowany zbiór danych geograficznych i opisowych, a także multimediów lub innych cyfrowych materiałów edukacyjnych. Na ich bazie nagrodzone zespoły przygotują wizualizacje w serwisie ArcGIS Online, które mają stanowić wsparcie dla uczniów i nauczycieli.
W najnowszej, już III edycji tego konkursu postanowiono nagrodzić aż trzy zespoły.
Pierwszy reprezentują Sandra Chrustowska, Klaudia Greszta oraz Marta Żuber – studentki II oraz III roku kierunku geoinformatyka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W ramach ich nagrodzonego projektu zostanie opracowane rozwiązanie pn. „Gdzie na studia? – aplikacja web-gisowa o polskich uczelniach”. Efektem projektu będzie responsywna aplikacja zawierająca dane przestrzenne i opisowe o państwowych i prywatnych uczelniach oraz miastach uniwersyteckich w Polsce. Program będzie miał na celu ułatwienie procesu wyboru studiów i kierunków wg takich kryteriów jak: miasto, kierunek i uczelnia.
W skład drugiego nagrodzonego zespołu wchodzą Karolina Ostas oraz Jakub Wieczorkowski – studenci ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku geodezja i kartografia w Zakładzie Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej na Politechnice Warszawskiej. Celem ich wspólnego projektu jest zaznajomienie młodzieży ponadpodstawowej z technologią GIS i możliwościami jej wykorzystania oraz zaprezentowanie sposobu na aktywne przeprowadzenie lekcji historii.
Trzeci nagrodzony zespół tworzą Karolina Raszuk i Karolina Tomczak – studentki kierunku geodezja i kartografia z Politechniki Warszawskiej. Łączy je m.in. zainteresowanie technologią GIS, którym chcą się podzielić, wykonując projekt na temat możliwości jej wykorzystania w lokalnej społeczności. Przygotowana przez nie lekcja dla uczniów szkół ponadpodstawowych dodatkowo umożliwi zebranie i przetworzenie danych przestrzennych na temat waloryzacji lokalnych zabytków.
Minigranty uzyskane przez trzy powyższe zespoły można przeznaczyć nie tylko na pokrycie kosztów pracy, ale również na zakup niezbędnych danych i aparatury czy opłaty za korzystanie z zewnętrznych serwisów internetowych.
Źródło: Fundacja im. Anny Pasek, JK
|